می ترسانید یا می ترسید؟/ نقدی بر رفتار مسئولان در شرایط بحرانی چند ماه گذشته ۲۳ اسفند ۱۳۹۷

می ترسانید یا می ترسید؟/ نقدی بر رفتار مسئولان در شرایط بحرانی چند ماه گذشته

صافی - چند ماهی است که مسئولین کشور مرتب از روزها، ماه‌ها و سال سختی که در پیش رو داریم سخن می‌گویند. این سخنان گاهی در شکل سلبی آن همچون «سال سختی در پیش است»، «شرایط کشورسخت است»، «از این گردنه باید با موفقیت عبور کنیم» گفته می‌شود، وقتی هم به صورت مثبت و ایجابی حرف بزنند می‌گویند «مردم نگران کالاهای اساسی نباشند»، «وضع ارزی کشور خوب است»، «میوه شب عید به مقدار کافی داریم»، «تا یکسال و نیم دیگر گندم در انبارها موجود است» و....

آرشیو یادداشت و مقاله | پایگاه خبری صافی - مرجع بروزترین اخبار ایران و جهان
آقای رئیس جمهور! فحش های مردم به خودتان را به جان بخرید اما فحش سیاسیون را، نه ۰۶ اسفند ۱۳۹۷

آقای رئیس جمهور! فحش های مردم به خودتان را به جان بخرید اما فحش سیاسیون را، نه

صافی - روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم سردبیر خود نوشت: اگر جای رییس‌جمهور بودم به تلویزیون می‌آمدم... نه، نیازی به تلویزیون ندارد منت مدیران رسانه ملی را هم نباید بکشد، رییس‌جمهور می‌تواند با گوشی موبایلش از خود فیلم سلفی بگیرد و خطاب به مردم سخن بگوید.

اقتصاد دانش بنیان و قربانی شدن دانش انتقادی ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

اقتصاد دانش بنیان و قربانی شدن دانش انتقادی

صافی - نهاد دانشگاه دارای جهت‌گیری و دیدی انتقادی نسبت به نظام اجتماعی حاکم است و این دید را مدیون فاصله‌ای است که از جامعه دارد. به‌سان تپه‌ای بلند که بر شهری مشرف است و از فراز آن می‌توان شهر را در قالب یک کل نگریست.

عصر جدید؛ عصر رسانه های با برنامه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

عصر جدید؛ عصر رسانه های با برنامه

صافی - به بهانه آغاز پخش برنامه استعدادیابی عصر جدید از شبکه سه سیما؛ سید مرتضی موسوی تبار، تحلیل گر رسانه ها،یادداشتی را جهت نشر در پایگاه خبری، تحلیلی صافی ارسال نموده است.

انسان اصیل کیست؟ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

انسان اصیل کیست؟

صافی - مقاله تحلیلی از دکتر مصطفی ملکیان درباره شأن اخلاقی زندگی اصیل

چهل مورد شکست آمریکا در دوران انقلاب اسلامی ۲۶ بهمن ۱۳۹۷

چهل مورد شکست آمریکا در دوران انقلاب اسلامی

صافی - در روزهای اخیر دونالد ترامپ، جان بولتون، مایک پمپئو و مقام های رژیم صهیونیستی که پیشتر ادعا کرده بودند انقلاب اسلامی ایران چهل سالگی خود را نخواهد دید، با انتشار پیام‌های توئیتری از چهل سال شکست ایران صحبت کرده اند. حال اینکه این آمریکا و اذناب آن هستند که چهاردهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی را با شکست پشت سرگذارده اند.

کمبود ویتامین D و تجربه غلبه بر «گواتر» ۲۴ بهمن ۱۳۹۷

کمبود ویتامین D و تجربه غلبه بر «گواتر»

صافی - در دنیا برای اصلاح کمبود ریزمغذی‌ها راهبرد‌های مختلفی مانند غنی‌سازی خاک و مواد غذایی وجود دارد. در ایران تجربه غلبه بر بیماری گواتر می‌تواند راهنمایی برای اصلاح کمبود ریزمغذی‌ها در سطح ملی باشد.

تفنگی که خالی از فشنگ است ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

تفنگی که خالی از فشنگ است

صافی - فوتبال ما بدجوری از بی سروسامانی و ناکارایی رنج می برد اما با وجودی که همه ما به این فضای غبار آلود و برزخ عجیب، اشراف کامل داریم ولی سطح توقع و انتظار ما بالاتر از حد استاندارد است.

آیا نشانه های بلوغ سیاسی در۴۰ سالگی انقلاب دیده می شود؟ ۲۲ بهمن ۱۳۹۷

آیا نشانه های بلوغ سیاسی در۴۰ سالگی انقلاب دیده می شود؟

صافی - «چرا باید در عبارت ”حکومت اسلامی“ تخم ظن را بر صفت ”اسلامی“ پاشید؟ واژهٔ ”حکومت“ به تنهائی برای برانگیختن هشیاری کافی‌است. هیچ صفتی اعم از دموکراتیک، سوسیالیستی، لیبرال، خلقی، حکومت را از الزاماتش معاف نمی‌سازد.»

پیروزی دین در عصر دین‌ستیزی/ دستیابی به عزت بین المللی ۲۰ بهمن ۱۳۹۷

پیروزی دین در عصر دین‌ستیزی/ دستیابی به عزت بین المللی

صافی - وقتی صحبت از عملکرد انقلاب اسلامی می‌شود، برخی‌ تنها به دستاوردهای مادی و کمی می‌پردازند این درحالی است که دستاوردهای معنوی انقلاب وجه تمایز آن با سایر انقلاب‌های جهان به شمار می‌آید.

قدرت مجازی مردم و نزاع حقیقی در دنیای امروز ۱۹ بهمن ۱۳۹۷

قدرت مجازی مردم و نزاع حقیقی در دنیای امروز

صافی - در روزهای آینده همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب سال ۵۷ قرار است تعدادی از سران کشورهای جهان در کنفرانسی برای آنچه «صلح و امنیت خاورمیانه» نامیده شده در لهستان گردهم آیند. آنطور که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا و دیگر مقامات آمریکایی بیان کرده اند قرار است تمرکز این کنفرانس بر سیاست های منطقه ای ایران باشد.

حجرات و عصر دیجیتال ۱۷ بهمن ۱۳۹۷

حجرات و عصر دیجیتال

صافی - در قرآن کریم، سوره حجرات از فصولی است که بیشتر به موضوع اخلاق در جامعه پرداخته و آن را از زوایای مختلف و با مثال های روشن مورد تاکید قرار می دهد. به طوری که می توان این سوره را حاوی قوانینی اجتماعی برای تنظیم روابط سالم بین انسان ها و به خصوص میان مسلمانان دانست که امت وسط به حساب می آیند.

آیا سیاستمدار خوب، سیاستمدار پشیمان است؟ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷

آیا سیاستمدار خوب، سیاستمدار پشیمان است؟

صافی - همیشه پای تاریخ در سیاست ایران در میان بوده‌ است، به شکلی که این وضعیت، بدل به ویژگی ساخت سیاسی ایران شده‌است. شاید از مهم‌ترین عوامل چنین خصیصه‌ای، نبود نهادهای مستقل تاریخ‌نگاری و فقدان سنت تاریخ شفاهی در ایران باشد. موضوعی که پرداختن به آن هدف این نوشتار نیست

۲۰ مخالف دوچرخه سواری را بشناسید ۱۴ بهمن ۱۳۹۷

۲۰ مخالف دوچرخه سواری را بشناسید

صافی - ۲۰ مخالف دوچرخه‌سواری را در این یادداشت می‌خوانید.