صافی نیوز

صافی نیوز / معاون وزیر و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه تمهیدات لازم برای برگزاری آزمون‌های الکترونیکی در سال ۱۴۰۳ اندیشیده شده گفت: خوشبختانه در آزمونی که در دی ماه برگزار شد برای نخستین بار پس از چند سال متوالی هیچ تقلبی در آن صورت نگرفت.
کنکور سراسری

به گزارش صافی به نقل از ایسنا، عبدالرسول پورعباس روز چهارشنبه در نشست مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور با عوامل اجرایی و حفاظت آزمون سراسری در استان فارس اظهار کرد: پس از نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۲ که در دی‌ماه ۱۴۰۱ برگزار شد نوبت دوم کنکور نیز در نیمه دوم تیرماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.نرم‌افزارها و سخت‌افزارها برای برگزاری آزمون الکترونیکی طراحی و ساخته شده است در حال حاضر در مرحله آزمایش هستیم.

برگزاری رضایتبخش نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۲

معاون وزیر و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: در این آزمون سیستم همان سیستم کاغذی بود اما با تدابیر جدیدی که اتخاذ شد شاهد برگزاری بدون چالش این آزمون بودیم. در آزمون‌های گذشته همین امکانات و مقدورات را داشتیم اما در نوبت اول آزمون ۱۴۰۲, در دی ماه ۱۴۰۱ تدابیر جدیدی اتخاذ شد که کمک بزرگی به بهتر برگزار کردن این کنکور کرد.

پور عباس ملی شدن آزمون را از تدابیر خوب اتخاذ شده در برگزاری نوبت اول آزمون ۱۴۰۲ در دی‌ماه ۱۴۰۱دانست و گفت: برای همه دستگاه‌ها مسئولیتی احصا شد و این وظایف از طریق شورای امنیت کشور به آنها ابلاغ شد. این در حالیست که مصوبات شورای امنیت کشور قانون است و هر کس اجرا نکند جرم تلقی می‌شود. لذا یک حرکت ملی و فنی برای برگزاری آزمون صورت گرفت که به صورت هوشمندانه طراحی شده بود.

تمهیدات برای الکترونیکی شدن آزمون

وی عملکرد استان فارس و شیراز در آزمون دی‌ماه را نسبتا خوب ارزیابی کرد و گفت:زمانی می‌توانیم تقلب در آزمون را به صفر برسانیم و در آزمون را با کیفیت بهتری برگزار کنیم که همت کنیم و آزمون‌های سراسری کشوری به شکل بدون کاغذ و به صورت تمام الکترونیک باشد.

پورعباس با بیان اینکه تمهیدات برای هوشمندسازی کنکور و برگزاری آزمون الکترونیکی در سال آینده اندیشیده شده است، گفت:در حال حاضر سوالاتی اساسی مطرح است که سازمان سنجش دارد به کجا می‌رود و آزمون‌ها به کجا می‌روند؟ اگر بخواهیم تحلیل ساده‌ای ارائه دهیم می‌توان گفت در یک دوره همه‌چیز در سازمان سنجش کاغذی بود. در واقع فرآیند ثبت‌نام، آماده کردن و توزیع کارت آزمون، امتحان دادن، جمع‌آوری پاسخنامه‌ها و انتخاب رشته به صورت کاغذی دنبال می‌شود و این روند گرفتاری‌های بسیاری برای مردم به همراه داشت. اما اکنون به جایی رسیدیم که به جز خود آزمون، کاغذی را در مسیر فرآیند اجرا نداریم.

وی ادامه داد: با غیرکاغذی شدن آزمون سازماندهی و روش کار متفاوت خواهد شد. در سال آینده به نقطه‌ای می‌رسیم که سازمان سنجش نوین در کشور داشته باشیم و این سازمان در همه ابعاد با تغییر و تحولات قابل توجهی مواجه خواهد شد.

پورعباس اضافه کرد: در شرایط کنونی آزمون به صورت آزمون کاغذی انجام می‌شود. داوطلبان در جلسه امتحان حضور می‌یابند و دفترچه پاسخنامه در اختیار آنها قرار داده می‌شود تا بتوانند در آزمون شرکت کنند. البته این دفترچه و پاسخنامه در فرآیندی بسیار سنگین، پیچیده و تحت حفاظت بسیار شدیدی تولید و در قرنطینه‌ای بدون ارتباط فیزیکی، صوتی و تصویری انجام می‌شود.

وی بیان کرد: این فرآیند با یک مکانیزم پیچیده انجام می‌شود. این در حالیست که در آزمون‌های بدون کاغذ این پیچیدگی‌ها و گرفتاری‌ها را نداریم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر شرایطی فراهم شده تا به جای اینکه برای هر داوطلب یک فایل آزمون سراسری ۱۴۰۲ ساخته شود برای هر داوطلبان یک کارت پوشه و پروفایل درست می‌شود به گونه ای که این پروفایل تا آخر عمر تحصیلی و شغلی او فعال است.

پورعباس گفت: علایق فرد توسط خودش به پروفایلش اضافه می‌شود. با این اقدام می‌توانیم فرد را رصد و عملکرد او را ارزیابی کنیم‌. همچنین از این طریق فرآیند استعدادیابی در مسیر ادامه تحصیل و هدایت تحصیلی داوطلبان شکل می‌گیرد.

وی بیان کرد: دولت مصمم است که این سازمان را در مسیر درست هدایت کند به طوری که مسئولیت‌های متفاوتی داشته باشد. این رویکردها باعث می‌شود که در مسیر سنجش داوطلبان از زمان کنکور تا زمان فارغ‌التحصیلی عملکرد دانشگاه‌ها، مؤسسات هدایت با نظارت و کنترل موردارزیابی قرار بگیرد.

در دوره گذار هستیم

معاون وزیر و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد : در حال حاضر در دوره گذر هستیم اما این دوره گذر خیلی طولانی نیست. تمام نرم‌افزارها و سخت‌افزارها برای برگزاری آزمون طراحی و ساخته شده است و در مرحله تست هستیم. یک سال با برگزاری آزمون‌های آموزشی در استان‌های مختلف برگزاری این نوع آزمون را تست می‌کنیم تا داوطلبان و مسئولان برگزاری آزمون آمادگی لازم را کسب کنند.

وی بیان کرد: با برگزاری آزمون الکترونیکی بخش عمده‌ای از خاستگاه‌ها و شکل تقاضاها متفاوت خواهد شد. زمانی که آزمون به شکل هوشنند برگزار شود عوامل اجرایی هم هوشمند می‌شوند. طبیعتا هزینه‌ها و پرداخت‌ها متفاوت‌تر خواهد بود.

ممانعت از اقدامات شبکه‌های متخلف

او بیان کرد: متأسفانه در حال حاضر جریانات و شبکه‌های زیرزمینی ساماندهی شده‌اند؛ شبکه‌هایی که تمام فرآیندها را مرحله به مرحله از قبل پیش‌بینی و برنامه ریزی کرده تا به سودجویی بپردازند و در نهایت موجب بی‌آبرویی برای نظام و سازمان و نهادهای مجری شوند.

وی گفت: این شبکه‌ها که توسط افراد منفعت طلب شکل گرفته با این کار جیب مردم را خالی می‌کنند. بر اساس گزارشات ارائه شده این شبکه‌ها در سال گذشته بالای ۳۰۰ میلیون تا یک و نیم میلیارد از مردم پول گرفتند. در واقع آنها روی نقاط ضعف سازمان سنجش و عوامل اجرایی کنکور حساب باز کرده‌اند؛ هرچه نقطه ضعف بیشتری نشان دهیم آنها مانور بیشتری می‌دهند.

پورعباس گفت: متأسفانه برخی کردم برای اینکه امید موفقیت در کنکور را برای فرزندانشان ایجاد کنند از مسیر خلاف وارد می‌شوند و در دام این افراد می‌افتند. به میزانی که بتوانیم دقت عمل‌مان را در نظارت در کنکور بالا ببریم به همان میزان می‌توانیم از این اتفاقات ناخوشایند جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه در برگزاری آزمون با سه دسته داوطلب مواجه می‌شویم گفت: داوطلبی که فقط برای انجام آزمون در جلسه حضور می‌یابد. داوطلبانی که برای انجام تقلب به جلسه آمده‌اند و قصد دارند عکس از صفحات آزمون بگیرند آن را به بیرون ارسال کنند و داوطلبانی که برای پاسخگویی به سوالات یک یا چند درس در آزمون شرکت می‌کنند.

پورعباس گفت: عوامل اجرایی آزمون باید در لحظه ورود داوطلبان، هنگام برگزاری آزمون و حتی پایان آزمون بهترین عملکرد و مدیریت را داشته باشند. گشت فیزیکی هیچ ابزاری جز هوشمندی عوامل اجرایی را نمی‌خواهد.

حساسترین مواقع نظارت در هنگام برگزاری کنکور

وی با اشاره به اینکه هنگام ورود داوطلبان حساسترین مواقع نظارت است، افزود: عوامل اجرایی باید هوشیاری و هوشمندی خود را حفظ کنند و دلی و عشقی عمل کنند تا بتوانیم شاهد برگزاری خوب آزمون باشیم.

پورعباس بیان کرد: تنها کاری که باعث لو رفتن سوالات می‌شود پاره شدن بسته حاوی سوالات و پاسخنامه‌های آزمون پیش از برگزاری آزمون است. اگر طبق دستورالعمل انجام شود فرآیندها به حدی پیچیده است که احتمالاً تقلب وجود ندارد.

وی به تخلفات در آزمون‌های سراسری اشاره کرد و افزود: ما نمی‌توانیم تخلف فردی را جار بزنیم و او را به مردم معرفی کنیم. تخلف در کنکور طبق قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری مصوب مجلس شورای اسلامی و آیین نامه‌های اجرایی مربوطه دارد و با تخلف طبق آیین نامه رسیدگی و برای فرد محرومیت از یک تا ۱۰سال شرکت در کنکور در نظر گرفته می‌شود. در واقع برای فرد متخلف محرومیت و عدم جلوگیری از ورود به دانشگاه اعمال می‌شود. البته باید عدله کافی برای محرومیت فرد متخلف به سازمان سنجش ارسال شود. طبق پروتکلها عمل کنند تا عدالت اجتماعی رعایت شود و حقی از کسی ضایع نشود.

شرایط حضور مسئولان در کنکور

پورعباس با بیان اینکه عوامل اجرایی در حوزه سوالات دخل و تصرفی ندارند، گفت: برای ورود مسئولان به محل آزمون هم باید تمهیدات کافی اندیشیده شود؛ محافظین آنها نباید به محل آزمون ورود کنند. تجمع صورت نگیرد و با داوطلب صحبت نشود.

وی با اشاره به اینکه عوامل اجرایی آزمون باید شبکه سازمان سنجش را به رسمیت بشناسند، گفت: برای نیروهای حفاظت آزمون، تقویض اختیار صورت گرفته است. عواملی که کار خود را به خوبی انجام دهند و تقلبی را کشف کنند مورد تشویق ویژه قرار می‌گیرند. عوامل اجرایی باید در نوشتن صورت‌جلسه‌ها دقت کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *