امضای تفاهم نامه ساخت پایانه هوایی ایران شهر در آینده نزدیک

‌در نشست مشترک مدیران شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با معاون حمل و نقل و معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، روند طراحی و ساخت ابرپروژه ملی پایانه هوایی ایران‌شهر تشریح شد. ‌به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، نشست مشترک مدیران شرکت شهر فرودگاهی […]

‌در نشست مشترک مدیران شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با معاون حمل و نقل و معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، روند طراحی و ساخت ابرپروژه ملی پایانه هوایی ایران‌شهر تشریح شد.

‌به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، نشست مشترک مدیران شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با معاون حمل و نقل و معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی برگزار و ‌روند طراحی و ساخت ابرپروژه ملی پایانه هوایی ایران‌شهر تشریح شد.

در این جلسه کوروش فتاحی‌‌ اظهار داشت: در این جلسه عنوان شد که با توجه به نقش مهم صنعت هوایی در توسعه اقتصاد، طراحی و ساخت یک پایانه هوایی با ظرفیت بالا به نام ایران شهر در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در دستور کار قرار گرفت.

‌وی که مجری پروژه ترمینال های سلام و ایران شهر است، گفت : یکی از اقدامات جدید که در پروژه پایانه هوایی ایران شهر انجام شد برگزاری مسابقه ویژه برای طراحی آن بود، در این مسابقه از کلیه مردم خواسته شد تا نظرات خود برای طراحی این پایانه هوایی به دبیرخانه ای که به منظور دریافت ایده ها تشکیل شده بود ارسال کنند و در اردیبهشت ماه نیز از صاحبان ایده های برتر تقدیر شد.

‌فتاحی افزود‌: در فراخوانی دیگری نیز که به صورت بین المللی برای طراحی و ساخت پایانه هوایی ایران شهر داده شد، ۳۴ شرکت خارجی برای انجام عملیات پروژه اعلام آمادگی کردند که در نهایت پس از پایش های صورت گرفته ۴ شرکت خارجی به همراه ۴ شرکت ایرانی همکار آن ها، برای کار در پروژه ایران شهر انتخاب شدند و با برگزاری یک مسابقه ویژه، شرکتی که کار طراحی و ساخت پایانه هوایی ایران شهر را انجام خواهد داد معرفی می شود و این مسابقه از ۳۱ ژانویه آغاز شده و تا دو ماه و نیم دیگر در جریان است.

در ادامه این مراسم علی رستمی، رئیس هیئت مدیره و سرپرست شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در خصوص ویژگی‌های پایانه هوایی ایران شهر بیان کرد: این پایانه هوایی در ابتدا با ظرفیت اعزام و پذیرش سالانه ۲۵ میلیون مسافر ساخته می شود و در فاز نهایی ظرفیت آن به ۱۰۰ میلیون مسافر در سال خواهد رسید.

‌وی گفت‌: زیر بنای اولیه ساخت این پایانه هوایی ۴۱۰ هزار متر مربع است که در پایان پروژه به ۶۵۵ هزار متر مربع خواهد رسید و در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را در این پایانه هوایی به مردم و مسافران ارائه کنیم.

در ادامه نشست، شهرام آدم‌نژاد، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، در خصوص پروژه پایانه هوایی ایران شهر اظهار داشت‌: طراحی و ساخت یک پایانه هوایی با ظرفیت بالا خواست عمومی کشور است و ما باید برای گرفتن سهم خود از حمل و نقل هوایی در منطقه این پایانه هوایی را در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) ایجاد کنیم.

‌معاون وزیر راه و شهرسازی گفت‌: در آینده نزدیک تفاهم نامه BOT برای ساخت پایانه هوایی ایران شهر را نهایی خواهیم کرد.

‌وی با اشاره به ساخت فرودگاه جدید در استانبول گفت‌: ما نیز باید هرچه سریع‌تر پروژه ایران شهر را کلید بزنیم و مدل اقتصادی نشان می‌دهد که ساخت این پروژه امکان پذیر است.

در ادامه جلسه فرزانه صادق ‌مالواجرد، معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اهمیت طرح جامع ۱۴ هزار هکتاری شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: امیدواریم با ثبت این طرح در اسناد شورای‌عالی معماری و شهرسازی اقدامات بعدی در شهر فرودگاهی مانند مناسبات آن با بیرون نیز انجام شود.

‌معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی افزود‌: شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) نه فقط برای تهران بلکه برای کل کشور دارای اهمیت است و باید توجه ویژه به آن شود.

انتهای پیام/

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله