امکان تخصیص ۴۰ هزار وام مسکن به بازنشستگان وجود ندارد

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن گفت: امکان تخصیص ۴۰ هزار فقره وام خرید مسکن به بازنشستگان از محل اقساط برگشتی مسکن مهر که در کمیسیون تلفیق تصویب شد، وجود ندارد. به گزارش خبرنگار مهر، ابوالقاسم رحیمی انارکی در جمع خبرنگاران درباره مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق بودجه مبنی بر الزام بانک عامل بخش مسکن به پرداخت […]

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن گفت: امکان تخصیص ۴۰ هزار فقره وام خرید مسکن به بازنشستگان از محل اقساط برگشتی مسکن مهر که در کمیسیون تلفیق تصویب شد، وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالقاسم رحیمی انارکی در جمع خبرنگاران درباره مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق بودجه مبنی بر الزام بانک عامل بخش مسکن به پرداخت ۴۰ هزار فقره تسهیلات مسکن به بازنشستگان از محل اقساط برگشتی مسکن مهر در لایحه بودجه سال ۹۸ گفت: این بانک در جریان این مصوبه نبوده و نمایندگان مجلس مذاکره ای با بانک عامل بخش مسکن در خصوص منابع تخصیص داده شده برای پرداخت این تسهیلات انجام نداده اند؛ در حال حاضر اقساط وصولی مسکن مهر برای تجهیز منابع صندوق پس انداز مسکن یکم مصرف می شود. این منابع تا سال ۱۴۰۱ از قبل مصرف شده است بنابراین از محل بازگشت اقساط مسکن مهر دیگر منابعی را در اختیار نداریم تا به مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق اختصاص دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که در صورتی که مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه در صحن علنی رای بیاورد واکنش بانک عامل بخش مسکن چه خواهد بود، اظهار داشت: حتی اگر این مصوبه کمیسیون به قانون تبدیل شود باید منابع دیگری برای آن اختصاص یابد. از همین رو باید پیش از این با این بانک هماهنگی انجام می شد تا بررسی کنیم و ببینیم از چه محلی می توانیم منابع مورد نیاز برای پرداخت ۴۰ هزار فقره تسهیلات مسکن به بازنشستگان را تامین کنیم.

رحیمی انارکی بیان کرد:بانک عامل بخش مسکن تمایل دارد به بازنشستگان نیز کمک رسانی کند. با این حال منابعی که در مصوبه کمیسیون تلفیق در نظر گرفته شده از قبل محل مصرف آنها پیش بینی شده است و ما عملا نمی توانیم از محلی که کمیسیون عنوان کرده، منابعی را به وام بازنشستگان اختصاص دهیم؛ البته مجلس می تواند زمان آغاز اعطای این تسهیلات را به پس از سال ۱۴۰۱ موکول کند.

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر امکان تمدید وام جعاله ۲۰ میلیون تومانی مسکن در سال آینده گفت: قرار است برای این موضوع در پایان سال جاری تصمیم گیری کنیم ولی تا جایی که امکان داشته باشد سعی می کنیم منابع تامین مالی بخش مسکن را محدود نکنیم.

وی در خصوص کاهش سود تسهیلات مسکن از محل اوراق یادآور شد: در حال حاضر برای خرید مسکن در بافت فرسوده تسهیلات با سود ۱۶.۵ درصدی از محل اوراق پرداخت می شود ولی امکان تعمیم این نرخ سود به تسهیلات خرید مسکن در سایر بافت ها فراهم نشده است. با توجه به اینکه این بانک تنها می تواند در صورت کاهش قیمت تمام شده منابع خود این کار را انجام دهد، فعلا انجام آن مقدور نیست.

وی با اشاره به ارائه درخواست بانک عامل بخش مسکن به شورای پول و اعتبار برای «افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن ازمحل خرید اوراق» از ۶۰ به ۸۰ میلیون تومان خاطرنشان کرد: این درخواست ما فعلا بدون پاسخ باقی مانده همچنین با توجه به اینکه نرخ سودها هنوز به نقطه تعادل نرسیده ، تاکنون تصمیم خاصی در این زمینه اتخاذ نشده است.

رحیمی انارکی درباره پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۸ گفت: علیرغم افزایش قیمت مسکن در سال جاری اما تعداد تسهیلات پرداختی خرید مسکن از سوی این بانک افزایش یافته است. حتی در خصوص تسهیلات مسکن از محل صندوق مسکن یکم نیز روند ماه های گذشته کماکان ادامه دارد، به گونه ای که در دی ماه امسال ۱۲۰۰ واحد مسکونی از محل صندوق یکم خریداری شد.

انتهای پیام/

00رای ها
امتیازدهی به مقاله