دولت “دونالد ترامپ” ظاهراً دوباره به‌فکر اجرای سناریوی نظامی در سوریه افتاده، ولی چنین تصمیمی، روسیه و آمریکا را در آستانه یک درگیری نظامی مستقیم قرار خواهد داد. روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو امروز در تحلیلی نوشته است: منابع خبری آمریکایی فاش کرده‌اند که “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری این کشور در حال بررسی گزینه «تنبیه دولت […]

دولت “دونالد ترامپ” ظاهراً دوباره به‌فکر اجرای سناریوی نظامی در سوریه افتاده، ولی چنین تصمیمی، روسیه و آمریکا را در آستانه یک درگیری نظامی مستقیم قرار خواهد داد.

روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو امروز در تحلیلی نوشته است: منابع خبری آمریکایی فاش کرده‌اند که “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری این کشور در حال بررسی گزینه «تنبیه دولت بشار اسد» در رابطه با شایعه حمله ارتش سوریه با استفاده از گاز کلر است. همزمان با این مسئله برخی منابع خبری عرب‌زبان نیز از حمله شیمیایی جدید در منطقه غوطه شرقی دمشق خبر دادند.

تعداد انتشار چنین اخباری اخیراً بسیار زیاد شده و این در شرایطی است که مبارزات در صحن شورای امنیت سازمان ملل برای تدوین مکانیزمی جدید برای تحقیقات مربوط به امکان استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه چند ماه است که بدون نتیجه ادامه دارد و مسکو و واشنگتن به هیچ وجه نمی‌توانند در این خصوص به سازش برسند و مواضع دو طرف به‌شدت با یکدیگر متناقض است.

منابع خبری روزنامه «واشنگتن پست» تأیید کردند که دونالد ترامپ هفته گذشته در نشستی با حضور “هربرت مک‌مستر” مشاور امنیت ملی خود و “جیمز ماتیس” رئیس پنتاگون، امکان استفاده مجدد از توان نظامی آمریکا علیه دولت سوریه را بررسی کرده است.

منابع خبری آمریکایی مدعی هستند که از آغاز سال جدید، هفت حمله شیمیایی در سوریه به ثبت رسیده که ظاهراً آخرین آنها در تاریخ ۲۵ فوریه (۶ اسفند ماه) بوده که روز بعد از آن شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه مربوط به آتش‌بس موقت ۳۰روزه در سوریه را تصویب کرد.

سخنگوی پنتاگون حضور ماتیس در چنین نشستی در کاخ سفید را تکذیب کرده، ولی به‌گفته منبع خبری «واشنگتن پست»، وزیر دفاع آمریکا مخالف گزینه نظامی بود، در حالی که مک‌مستر از این مسئله حمایت کرده و در نهایت تصمیم گرفته شد تا این مسئله همچنان بررسی شود.

اقدامات تحریک‌آمیز گروه‌های مسلح مخالف سوری علیه دمشق

همزمان با این تحولات در ایالات متحده، برخی شبکه‌های اجتماعی عرب‌زبان نیز از حمله شیمیایی جدید در غوطه شرقی خبر داده ارتش سوریه را به استفاده از گاز کلر در این منطقه متهم کردند. خبرگزاری «سانا» سوریه معتقد است که این حملات توسط گروه‌های مسلح غیرقانونی صورت گرفته است.

مقامات روس نیز امکان اقدامات تحریک‌آمیز با هدف متهم کردن دوباره دمشق را بعید نمی‌دانند. “واسیلی نبنزیا” نماینده دائم روسیه در سازمان ملل پیش از این گفته بود: «ما مطلع هستیم که چه اقدامات تحریک‌آمیزی با این هدف صورت می‌گیرد، این حوادث در چه‌مناطقی رخ داده و چه‌کسانی عامل آنها هستند».

“دیمیتری پسکوف” سخنگوی کاخ کرملین نیز تأکید کرده است که بررسی امکان استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه باید تنها توسط کارشناسان انجام شود و نباید بدون تحقیقات لازم بین المللی، دولت سوریه در این رابطه متهم شناخته شود.

در ماه نوامبر سال گذشته روسیه مانع از تمدید مدت مأموریت کمیته مشترک سازمان ملل و سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی برای بررسی استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه شد و پیشنهاد ایجاد مکانیزم جدیدی در این رابطه را مطرح کرد تا «مستقل و حرفه‌ای بودن روش‌های تحقیقاتی» تأمین شده و نمونه‌برداری‌ها باید از محل وقوع حوادث صورت بگیرد. به‌عقیده مقامات مسکو، منابع اطلاعاتی در این زمینه نباید شبکه‌های اجتماعی و منابع خبری نامشخص و غیرموثق باشند.

وقوع حمله شیمیایی، بهانه برای سرنگونی دولت قانونی سوریه

استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه می‌تواند بهانه لازم برای سرنگونی بشار اسد در سوریه را در اختیار کشورهای غربی قرار دهد، اگر حل‌وفصل دیپلماتیک که روسیه بر آن اصرار دارد، به بن‌بست برسد. در سال ۲۰۱۳ نیز سناریوی نظامی تنها یک قدم با تحقق فاصله داشت که مسکو مقامات دمشق را متقاعد نمود با سازمان منع تسلیحات شیمیایی همکاری کرده و به برنامه نابودسازی تسلیحات شیمیایی بپیوندد و بدین ترتیب سوریه از اینکه هدف حملات گسترده ائتلاف آمریکایی قرار بگیرد، نجات پیدا کرد.

ولی بعد از انتخاب شدن “دونالد ترامپ” به سمت ریاست جمهوری آمریکا، گزینه نظامی بار دیگر مطرح شد. و در همان ماه آوریل سال گذشته بعد از آنکه مخالفان سوری مدعی شدند که در نتیجه حملات شیمیایی ارتش سوریه به استان ادلب، ۸۰ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح شدند، آمریکا حملات موشکی گسترده‌ای را به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه انجام داد. واشنگتن تنها بر اساس گفته مخالفان سوری، دمشق را مقصر اعلام کرد و خود تصمیم گرفت تا آن را تنبیه کند.

از آغاز سال ۲۰۱۸ به این‌طرف نیز رسانه‌های گروهی غربی اطلاعاتی در مورد بررسی حملات جدید نظامی به سوریه از سوی آمریکا، فرانسه و انگلیس منتشر کرده و برخی اظهارات مقامات بلندپایه غربی نیز این مسئله را تأیید کرده است. ظاهراً این موضوع در نشست وزرای امور خارجه آمریکا و انگلیس هم مطرح و بررسی شده است.

حمله به سوریه، مسکو و واشنگتن را مقابل یکدیگر قرار خواهد داد

به‌عقیده “ماکسیم سوچموف” کارشناس باشگاه «والدای» و سردبیر مجله روسی «Al-Monitor»، حمله جدید احتمالی به خاک سوریه، روسیه و آمریکا را در آستانه یک درگیری نظامی مستقیم و جدی قرار خواهد داد.

این کارشناس در گفت‌وگو با روزنامه «کامرسانت» گفت: «فعلاً در مورد حمله به سوریه بین خود مقامات دولت آمریکا اختلاف نظر وجود دارد و باید دید موضع‌گیری کدام‌یک غالب خواهد شد. در زمان باراک اوباما، سرویس‌های امنیتی آمریکا حدود ۵۰ سناریو برای کنار گذاشتن بشار اسد از قدرت به کاخ سفید ارائه داده بودند ولی اوباما تصمیم گرفت آنها را عملی نکند. ولی برخی مقامات بلندپایه دولت دونالد ترامپ دائماً سناریوی نظامی را در گوش وی زمزمه می‌کنند و این خطر ممکن است دیر یا زود تحقق یابد».