امروز: چهارشنبه، ۶ مهر ۱۴۰۱ ۰۱:۰۰

اگر تهران به منافع تجاری خود نرسد احتمالا از برجام خارج می شود

نهادهای اطلاعاتی آمریکا در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران و پایبندی این کشور به برجام روز سه‌شنبه به سناتورهای ایالات متحده گزارش دادند و در این گزارش تاکید کردند که ایران از برجام عدول نکرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران و پایبندی این کشور به برجام روز سه‌شنبه به اطلاع سناتورهای ایالات متحده رسید. بر اساس این گزارش مسئولان اطلاعاتی آمریکا تصریح کرده‌اند که ایران تاکنون از برجام عدول نکرده‌ است اما اگر تهران به منافع تجاری مورد نظر خود نرسد احتمالا از برجام خارج خواهد شد.

این گزارش مفصل توسط «جینا هاسپل»، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و دن کوتز، رئیس‌کل تشکیلات اطلاعاتی این کشور به سناتورهای کنگره ارایه شد. این گزارش که درباره تهدیدهای امنیتی متوجه ایالات متحده به کنگره ارایه شده بود تاکید کرده که روسیه، چین بزرگ‌ترین «دشمنان» این کشور به شمار می‌آیند.

در این گزارش همچنین تاکید شده که «به دنبال خروج دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا از معاهده هسته‌ای، ایران تا کنون از شروط برجام عدول نکرده اما پس از خروج آمریکا از این معاهده ‌بین‌المللی تهدید کرده که به برخی بندهای آن عمل نخواهد کرد. اگر ایران به منافع تجاری و سرمایه گذاری مورد نظر از محل ارتباط با اروپا دست نیابد آن موقع شرایط خروج و عقب‌نشینی از برجام را بررسی خواهد کرد.»

گزارش سازمان اطلاعات سیا همچمنین به این نکته اشاره کرده که «ایران در حال بررسی شرایط است تا در صورت نهایی شدن تصمیم برای خروج از برجام بتواند در این زمینه گام‌های عملیاتی بردارد.»

روسای آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا همچنین مقابل اعضای کنگره این کشور حاضر شده و درباره مذاکرات با کره‌شمالی ابراز تردید کردند.

«دن کوتس» مدیر اطلاعات ملی آمریکا در کمیته اطلاعات سنا متذکر شد که «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی از خلع‌سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره حمایت کرده و پس از آغاز مذاکرات آزمایش موشکی انجام نداده است.

وی افزود: «با این وجود، ارزیابی کنونی ما اینگونه است که کره‌شمالی تلاش خواهد کرد ظرفیت تولید سلاح‌های کشتار جمعی خود را حفظ کند و به دلیل اینکه رهبران این کشور به سلاح هسته‌ای به عنوان عنصر ضروری در بقای حکومت نگاه می‌کنند، احتمالا تمام سلاح‌ها یا ظرفیت تولید آنها را از بین نخواهند برد.»

سایر سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا نیز نظرات مشابهی بیان کردند.

«دن کوتس» رییس سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در مقابل کمیته اطلاعات سنا گفت که ایران اکنون به دنبال ساخت سلاح هسته‌‌ای نیست.

وی اما هشدار داد هر زمان که توافق هسته‌ای (برجام) برای ایران منافع نداشته باشد، تهران می‌تواند فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر بگیرد.

رییس سازمان‌های جاسوسی آمریکا مدعی شد طی ماه‌های آتی اعتراض‌های کوچکی در سطح ایران به دلیل سیاست‌های اقتصادی برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پس از این بخوانید...