امروز: شنبه، 2 مهر 1401 23:32

بازار ارز عامل گرانی مسکن/انتقال واحدهای صنعتی آلاینده از پردیس

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اصلاح زیرساخت‌های شهرهای جدید به ویژه در حوزه کسب و کار، از انتقال واحدهای صنعتی آلاینده شهر جدید پردیس به خارج از این شهر خبرداد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اسلامی در مراسم آغاز عملیات اجرایی توسعه زیرساختهای شهر جدید پردیس و مطالعات متروی تهران-پردیس گفت: وظیفه ما عمران و آبادانی کشور است و با توجه به گسترش شهرنشینی در شهر جدید پردیس این شهر نیاز به ارتقای کیفیت زندگی مردم دارد. شهرهای جدید باید دارای زیرساختهای کامل سکونت باشند.

وی افزود: در شهرهای جدید یکی از سرفصل های مهم توسعه، به زیرساختها به ویژه کسب و کار اختصاص دارد از همین رو اخیراً کار مطالعاتی قوی را برای ساماندهی واحدهای صنعتی پردیس انجام داده ایم تا واحدهای صنعتی غیرضروری و آلاینده محیط زیست به محیط های مجاز منتقل شوند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قرارداد شرکت عمران شهرهای جدید با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء برای توسعه زیرساختها و متروی تهران – پردیس در ۲ قرارداد هزار میلیاردی به امضا می رسد، ادامه داد: در مجموع ارزش این دو قرارداد ۲ هزار میلیارد تومان است ضمن اینکه سربار جمعیتی جدید برای پردیس نباید تعریف شود.

اسلامی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه از امروز مطالعات تکمیلی متروی تهران-پردیس به طول ۲۵ کیلومتر آغاز می شود تصریح کرد: زمان بندی اجرای متروی تهران-پردیس ۴۸ ماه و به صورت قرارداد مشارکتی با شرکت عمران شهرهای جدید خواهد بود که ظرف ۴ سال به ثمر می رسد.

وزیر راه و شهرسازی درباره جزئیات کارت خرید مصالح ساختمانی و نقش آن در کاهش قیمت مسکن یادآور شد: اگر مصالح ساختمانی را خرید انبوه کنیم، می توانیم ۱۵ درصد در قیمت مصالح تخفیف بگیریم چرا که مصالح ساختمانی ۴۰ درصد قیمت تمام شده مسکن را به خود اختصاص می دهد و در نتیجه در قیمت نهایی مسکن تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی درباره علت گرانی مسکن گفت: علت این اتفاق، نابسامانی در بازار ارز بود و امیدواریم با کمک مردم و فعالان اقتصادی که در حال حاضر نیاز به تقاضای انبوه ارز نداریم و بسیاری از کالاها در داخل تولید می شود یا وجود دارد و همچنین با اجرای سیاست های بانک مرکزی، از هجوم به بازار ارز کاسته شده و بازار مسکن نیز ساماندهی شود.

اسلامی درباره قیمت بلیت هواپیما نیز گفت: بلیت هواپیما طبق قانون تابع عرضه و تقاضا است اما آنچه وزارت راه بر آن تاکید دارد ممنوع بودن فروش بلیت چارتری بدون در نظر گفتن بسته کامل است.

به گفته وی از نظر وزارت راه، آژانس ها صرفاً مجاز به فروش بسته تور به صورت چارتر شامل بلیت هواپیما، ترانسفر، اقامت و خورد و خوراک مسافران هستند و هر آژانس مسافرتی یا شرکت هواپیمایی که از اول بهمن به بعد اقدام به فروش بلیت چارتری به صورت تک می کند، تخلف کرده است.

اخبار مرتبط
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پس از این بخوانید...