امروز: پنج شنبه، ۱۴ مهر ۱۴۰۱ ۱۵:۴۲

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با همتای افغانستانی خود تأکید کرد که باید به‌صورت ویژه روی بهبود ارتباطات میان ایران و افغانستان کار کرد تا مردم دو کشور از ارتباطات باکیفیت و البته ارزان‌قیمت برخوردار شوند.

به گزارش ایلنا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عصر امروز، محمدجواد آذری جهرمی در پایان سفر دوروزه «شهزاد گل آریوبی» وزیر مخابرات و تکنولوژی معلومات افغانستان میزبان او و هیئت همراه بود که یک‌بار دیگر ضمن خوشامدگویی و خیرمقدم گفت: خوشحالم در سفر کوتاه خود به تهران ارزیابی مثبتی از مذاکرات و دیدارهای خود داشتید.

وی افزود: درهرحال ایران و افغانستان دارای زبان مشترک هستند، مردمانی دارند که به لحاظ فرهنگی بسیار به یکدیگر نزدیکند و از مرزی برخورداریم که سالیان سال واسطه دوستی بین ما بوده است و فضایی ارتباطی داریم که مدیریت آن دست ما بوده و می‌تواند دوستی بین دو کشور را زیاد کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بابیان اینکه تعداد زیادی از مهاجرین ایران را مردم خوب افغانستان تشکیل می‌دهند گفت: این مهاجرین در کشور ما اقامت دارند، کار و تجارت می‌کنند و اثرگذار هستند. آن‌ها نیازمندند که با خانواده خود در ارتباط باشند. این ارتباط می‌تواند مالی، اینترنتی و یا تلفنی باشد و ما می‌توانیم این شرایط را برای آن‌ها تسهیل کنیم.

آذری جهرمی بابیان اینکه باید به‌صورت ویژه روی بهبود ارتباطات میان ایران و افغانستان کار کرد تا مردم دو کشور از ارتباطات باکیفیت و البته ارزان‌قیمت برخوردار شوند گفت: ایران با سرمایه‌گذاری خود فیبر نوری را تا مرز افغانستان جهت بهره‌برداری و دریافت اینترنت کشیده است ولی به دلیل برخی مشکلات داخلی در افغانستان اپراتورها اینترنت ایران را نه از طریق فیبر بلکه از طریق رادیو دریافت می‌کنند.

وی افزود: ارتباط رادیویی هم گران‌تر است و هم کیفیت پایین‌تری دارد و وقتی هم که قطع می‌شود تا اتصال مجدد زمان زیادی صرف می‌شود. هزینه گران بودن اینترنت و عدم کیفیت را هم مردم افغانستان می‌دهند که ضروری است نسبت به رفع مشکل هر چه زودتر اقداماتی انجام شود.

آذری جهرمی در خاتمه تأکید کرد: زمینه همکاری زیادی بین دو کشور وجود دارد و می‌توانیم به‌تدریج آن را گسترش دهیم که در جریان سفری که به افغانستان خواهیم داشت تلاش می‌کنیم تا تفاهمات فی‌مابین را اجرایی کنیم.

پس‌ازآن شهزاد گل آریوبی وزیر مخابرات و تکنولوژی معلومات افغانستان هم ضمن تشکر از همتای ایران به خاطر پذیرایی گرم و صمیمانه گفت: ما در این سفر کوتاه برنامه‌ها و ملاقات‌های بسیار خوبی داشتیم. شرکت‌های خصوصی زیادی به ما معرفی شدند که همگی از ظرفیت‌های بسیار خوبی برای همکاری با کشور ما برخوردار هستند.

وی افزود: بازدیدی از شرکت‌ زیرساخت داشتم که آن‌ها هم از ظرفیت و تجربه بسیار خوبی هم از بعد نیروی انسانی و هم از بعد سرمایه مالی برخوردار بود. خوشحالیم که این امکان فراهم شد تا این ملاقات‌ها را داشته باشیم.

گل آریوبی بابیان اینکه ما باید روابط خود را با دولت جمهوری اسلامی ایران در تمام حوزه‌ها توسعه دهیم گفت: این علاقه‌مندی از جانب دولت ما وجود دارد که در زمینه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های تکنولوژی، مخابرات و ارتباطات روابطمان را توسعه دهیم.

وزیر مخابرات افغانستان در پایان این دیدار به‌طور رسمی محمدجواد آذری جهرمی را برای سفر افغانستان دعوت کرد و ابراز امیدواری کرد که در جریان این سفر روند رو به رشد همکاری‌های و توافقات تسریع پیدا کند.

اخبار مرتبط
دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار