جهانگیری:

بودجه دولت به گوشت قربانی تبدیل شده است

صافی - معاون اول رییس جمهوری گفت: بودجه دولت به گوشت قربانی تبدیل شده است و هر کس مرکز مطالعاتی، دانشگاهی یا کاری دارد از بودجه دولتی استفاده می کند.

اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در مراسم رونمایی از ۱۰ طرح فناورانه جهاد دانشگاهی که در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، افزود: برخی با نفوذی که در ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه یا مجلس داشتند امروز تبدیل به عضوی از بودجه کشور شده اند.

وی یادآور شد: بودجه آنها اگر در ابتدا یک میلیارد بود، بعد به پنج میلیارد و در حال حاضر تا ۲۰ میلیارد رسیده است.

وی با بیان این که آنها قرار نبود از دولت بودجه بگیرند، اظهار داشت: اشکالی وجود ندارد ولی اقدام آنان اراده دولت و نظام نبوده است.

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: این همه دانشگاه در کشور وجود دارد و قرار نبود فردی دانشگاهی راه اندازی کند و بودجه کمکی بگیرد.

جهانگیری ادامه داد: بسیاری از این شوراها که در کشور وجود دارد از ابتدا محدود بود ولی بعضی از آنها امروز دبیرخانه های دارند که بودجه های چند ۱۰ میلیاردی است.

وی همچنین گفت: اصلاح ساختار یعنی این که این موارد حذف شود، مسائلی که در شرایط عادی نمی توان انجام داد ولی در شرایط سخت امکان پذیر است و اگر دولت یکی از آنها را حذف کرد سرو صداها بلند خواهد شد و به دولت خواهند گفت که کوتاه بیاید.

معاون اول رییس جمهوری افزود: دهها دستگاه موازی در کشور درست شده و همه بودجه بگیر دولت شده اند و کشور و بودجه تحمل این همه دستگاه موازی را ندارند. بودجه کشور کلان است و فروش نفت نیز کاهش یافته است. در حال حاضر رقم بودجه بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است که بخش عظیمی از این بودجه به مسیرهایی رفته که بازدهی آن محدود است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: براساس دستور رهبر معظم انقلاب مقرر شد بودجه سال ۹۸ براساس شرایط تحریمی کشور مورد توجه قرار گیرد و این در بودجه سال آینده در مسیر خلق توسعه حرکت شود.

برای پیگیری توسعه باید مسیر توسعه علمی را دنبال کنیم

معاون اول رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه دانش در کشور اشاره کرد و یادآور شد: آنچه مهم است دانش پایه اصلی اقتدار هر کشوری است و کشور با سابقه تاریخی و تمدنی و تولید علم همواره به این موضوع به عنوان مساله اصلی توجه داشته است.

جهانگیری گفت: باید پیش نیازهای توسعه علمی را از جایگاه نظری و علمی در کشور فراهم کنیم و جهت گیری اصلی که کشور را به سمت توسعه علمی و مسیر توسعه پایدار می برد، انتخاب کنیم

وی از ضرورت های این موضوع را توجه به نظام یکپارچه آموزش، پژوهش و فناوری تا تولید محصول در کشور ذکر کرد و افزود: نقش فناوری ها در دهه های اخیر پررنگ تر شده است.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: امروز جای بسیاری از سرمایه های ذینفع در توسعه تغییر کرده است، زمانی منابع طبیعی عامل توسعه بود ولی امروز منابع انسانی به موضوعی تبدیل شده تا کشورهایی که از آن برخوردار هستند و حتی منابع طبیعی ندارند، پیشرفته تر شوند و دانش نیروهای متخصص و مدیریت دانش بر مابقی مدیریت ها اهمیت پیدا کرده است.

جهانگیری همچنین گفت: در هر شرایطی برای پیگیری توسعه باید مسیر توسعه علمی را پیش ببریم، حال که در شرایط سخت قرار داریم باید از دل این شرایط، فرصت های مهم و ظرفیت های جدیدی برای توسعه کشور پیدا کنیم.

وی با بیان این که جهاد دانشگاهی یکی از نهادهایی است که نقش فرصت سازی داشته است، افزود: نیروهای جوان این نهاد در دوره جنگ ، سازندگی و دیگر دوره ها نقش اساسی در توسعه داشتند و بسیاری از مسائلی را که دیگران می گفتند، نمی توانیم در صحنه عمل به می توانیم بدل کردند.

وی تاکید کرد دوران دفاع مقدس یکی از دوران های شکوفایی کشور بود، کشوری که دسترسی به گلوله معمولی را نداشت و در محاصره بود، فرصت های جدیدی را فرزندان انقلاب در آن دوران خلق کردند و امروز هم در چنین دوره ای هستیم و دشمن بخش های مهم اقتصادی کشور را مورد تهاجم و هدف قرار داده است.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که به مردم راحت نمی توان گفت که وارد جنگ شده ایم، افزود: در جنگ اقتصادی که به اذعان آمریکایی ها شروع کرده اند، تلاش دارند مراکز حساس اقتصادی ایران را مورد هدف قرار دهند و برای رفاه مردم و توسعه کشور موانع ایجاد کنند.

جهانگیری ادامه داد: بخش نفت و گاز به عنوان اصلی ترین منبع درآمدی کشور یکی از اهداف دشمنان است، آنان تلاش دارند تا این صنعت با مشکل روبرو شود و کشور نتواند نیازهای خود را تامین کند و در نهایت به مردم فشار وارد شود.

وی با بیان این که امروز رسالت سنگینی به دوش نیروهای مستعد دانشگاهی است، گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی کنند تا نیازهای صنعت نفت و گاز در داخل مرتفع شود.

متخصصان ایرانی کشور را از پیچ سخت عبور می دهند

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: دشمن صنعت خودروسازی کشور را نیز مورد هدف قرار داده است، صادرات قطعات به کشور را ممنوع کرده و اگر خودروسازی با مشکلی روبرو شود، قطعه سازان نیز با مشکل روبرو خواهند شد و دهها یا ۱۰۰ هزار نیروی انسانی کار خود را از دست خواهند داد و این نقشه دشمن است.
جهانگیری با یادآوری این که اگرچه بخش زیادی از محصول خودرو در کشور تولید می شود ولی ۱۰ درصد باقی مانده آن، اگر به موقع وارد مدار تولید نشود خودرو نمی تواند به موضع در اختیار مشتری قرار گیرد.

وی افزود: در بخش فولاد نیز دشمنان شناسایی کردند که یک یا دو ماده است که اگر در اختیار این صنعت قرار نگیرد می تواند به آن آسیب بزند و از این قبیل اقدامات را در صنعت پتروشیمی و دیگر صنایع نیز هدفگذاری کرده اند.

معاون اول رییس جمهوری خطاب به مردم و مسئولان تصریح کرد: به رغم تمام هدف گذاری های دشمنان توانمندی بزرگی در ایران شکل گرفته است و امروز آمریکایی ها به همین دلیل گرفتار شده و به دنبال آن هستند تا سخت ترین تحریم هایی را که می توانستند را وضع کنند.

جهانگیری ادامه داد: امروز جوانان و متخصصان ایرانی قادر هستند از پیچ سخت شرایط امروز با ظرفیت های جدیدی که خلق می کنند کشور را عبور دهند و با توکل بر خداوند هیچ مشکلی برای تولید داخل در بخش های مختلف کشور پیش نخواهد آمد.

وی تاکید کرد: اگر خودروسازان سه الی چهار میلیارد دلار نیاز به واردات قطعات دارند را با فعالان دانشگاهی در میان بگذارند حتی قطعات پیچیده الکترونیکی، با ظرفیت علمی و فنی که در کشور وجود دارد در مقطع کوتاهی قابل تامین است.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در بخش دانش بنیان نیز باید به بازار داخلی و خارجی باتوجه به فرصت های به وجود آمده، توجه کنیم و هدف گذاری هایی که در جهاد دانشگاهی در صنایع مختلف صورت گرفته نشانگر توجه به این مساله است.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تغییرات نرخ ارز خصوصا تغییرات شدید را هیچ فردی نمی پسندد و برای اقتصاد ما مضر است و مهم ترین تلاش دولت این بود که ناآرامی را در اقتصاد در ابتدا به سرعت به ثبات تبدیل کند و امروز آثار برگشت آرامش و ثبات را در کشور مشاهده می کنیم.

وی با بیان این که تغییر نرخ ارز به نفع صادرات و به ضرر واردات عمل می کند، تصریح کرد: البته این حرکت اتفاقی بود که باید بازار تولید داخل را مطمئن کنیم.

معاون اول رییس جمهوری از وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی خواست تا از محصولات تولید داخلی استفاده کنند و دستگاه های مرتبط تلاش کنند تا محصولات دانش بنیان که یکی از اصلی ترین موضوعات صادراتی است در بازارهای خارجی مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه این مراسم از مته حفاری، طراحی و ساخت تور قفس در دریا، پروژه تولید آنتی بادی های درمانی، بومی سازی دانش فنی و تولید آزمایشگاهی جنین، کسب فناوری تولید کربن فعال از قیر طبیعی، توسعه دانش فنی و ساخت ماشین بازیافت از پسماند نفتی، دستیابی به فناوری ساخت جرم های نسوز، طراحی پروژه ساخت مهندسی دکل های حفاری خشکی و طراحی پروژه دستیابی به نمک زدایی از نفت خام با حضور معاون اول رییس جمهوری رونمایی شد.