بیمار دم مرگ باید از فوت خود اطلاع یابد

 مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ابعاد درد در بیماری‌ها را تشریح کرد و گفت: کیفیت زندگی بیماران صعب العلاج باید ارتقاء یابد که در این مقوله روش‌های تسکینی درد به میان می‌آید تا رنج بیمار کمتر شود. فربد فدایی، درباره ابعاد درد در بیماری‌ها علی الخصوص بیماران مبتلا به سرطان و بیماری‌های […]

 مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ابعاد درد در بیماری‌ها را تشریح کرد و گفت: کیفیت زندگی بیماران صعب العلاج باید ارتقاء یابد که در این مقوله روش‌های تسکینی درد به میان می‌آید تا رنج بیمار کمتر شود.

فربد فدایی، درباره ابعاد درد در بیماری‌ها علی الخصوص بیماران مبتلا به سرطان و بیماری‌های صعب العلاج اظهار داشت: مقوله درد در بیماری‌ها مبحثی است که پزشکان عمومی و متخصصان، آموزش‌های لازم را در دوره‌های تحصیل خود فرا می‌گیرند که برای مقابله با دردها که با علائم و نشانه است مداخله لازم را انجام دهند.

نشان درد سرطان با عارضه

مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ادامه داد: مثلاً در بیماران مبتلا به سرطان این دردها با عارضه خود را نشان می‌دهد و اگر این مسئله درد بسیار حاد شود متخصصان درد هستند که آنها در این زمینه کارهای لازم را انجام می‌دهند.

کنترل درد بیمار از وظایف مهم پزشکان

فدایی عنوان کرد: همچنین در بیماری‌های عفونی نیز متخصصان عفونی به‌خوبی متوجه دردهای این حوزه می‌شوند و اقدامات لازم را انجام می‌دهند و در مجموع یکی از کارهای مهم پزشکان کنترل درد بیمار است که به‌صورت نشانه و یا عارضه خود را نشان می‌دهد.

افزایش کیفیت زندگی بیمار صعب‌العلاج با روش‌های تسکینی درد

این روانپزشک ادامه داد: یکی از بزرگان پزشکی دنیا ‌می‌گوید: وظیفه پزشک تشخیص و درمان است و باید در این راستا از درد و رنج بیمار نیز بکاهد و کیفیت زندگی بیمار حتی بیمار صعب العلاج نیز ارتقاء یابد که در این مقوله روش‌های تسکینی درد به میان می‌آید تا رنج بیمار کمتر شود.

مرگ را به بیمار بگویید

مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی خاطرنشان کرد: با وجود این، بیماران صعب العلاج نباید از درمان محروم شوند، ولی باید واقعیت بیماری را به بیمار عنوان کرد، حتی بیماری که دم مرگ است و دیگر امیدی به حیات او نیست تا حداقل بیمار کارهای عقب‌مانده و یا وصیت خود را انجام دهد ولی ترتیب این بیان و اعلام مرگ به بیمار روش‌های خاص خود را می‌طلبد.