رئیس سازمان بهزیستی کشور :

تصور افکار عمومی از شیوع اعتیاد واقعی نیست

صافی - رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: احساس و میزان برآورد مردم از شیوع اعتیاد بیشتر از آمار واقعی است؛ عددی که مردم از میزان اعتیاد در جامعه حدس می زنند، تفاوت معناداری با میزان واقعی آن دارد.

وحید قبادی دانا روز شنبه در حاشیه آیین رونمایی از انتشار مجموعه پیام های «کاربین» برای پیشگیری از اعتیاد در فضای مجازی در جمع خبرنگاران افزود: این مساله علل مختلفی از جمله سیاه نمایی های رسانه ای یا تعمیم دادن مشاهدات میدانی می تواند داشته باشد.

وی اضافه کرد: موضع گیری ها و اظهارنظرهای غیرمستند و غیرکارشناسانه برخی افراد نیز می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد و مردم نتیجه گیری های مختلفی از میزان واقعی یک معضل یا یک آسیب در جامعه داشته باشند.

قبادی دانا ادامه داد: به طور مثال در حال حاضر سن شروع به اعتیاد مواد مخدر نسبت به گذشته، تفاوت معناداری ندارد و مانند گذشته است که البته نسبت به مواد مختلف، این سن مقداری متفاوت است.

«کاربین» مجموعه پیام هایی است که سازمان بهزیستی در فضای مجازی به منظور پیشگیری از اعتیاد منتشر می کند.

۱۸ سالگی؛ سن شروع اعتیاد

رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: مطالعه پیمایش شیوع اعتیاد در سال ۹۶ نشان می دهد که سن شروع اعتیاد به مواد مخدر تقریبا از ۱۸ تا ۲۳ سالگی است که این ارقام فاصله چندانی از مطالعات قبلی ندارد.

قبادی دانا افزود: برخی آمارهای دیگر نیز وجود دارد که در آینده به صورت رسمی اعلام خواهد شد؛ پیمایش شیوع اعتیاد در سال ۹۶ به سفارش سازمان بهزیستی انجام شده و برای کل آسیب های اجتماعی است که آمار آن رسما اعلام نشده است و شاید نیاز باشد که برخی آمارها از مجاری مختلف اعلام شود که این موضوع را برعهده همان نهادها می گذاریم.

نیاز به هماهنگی بیشتر بین بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر

رئیس سازمان بهزیستی کشور درباره کمبود مراکز نگهداری معتادان متجاهر نیز گفت: باید هماهنگی های بیشتری بین مراکز ماده ۱۶ بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر برقرار شود که این هماهنگی ها در حال انجام است و نتایج در مراحل بعدی اعلام می شود.

انتهای پیام/

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله