توافق نامه تهیه نقشه کاربری اراضی در سه استان نهایی شد

تهران- ایرنا- رییس امور برنامه ‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه از امضای توافق نامه با پژوهشگاه فضایی برای تولید نقشه کاربری اراضی استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان به صورت آزمایشی خبر داد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه، «مهدی پندار» گفت: پس […]

تهران- ایرنا- رییس امور برنامه ‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه از امضای توافق نامه با پژوهشگاه فضایی برای تولید نقشه کاربری اراضی استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان به صورت آزمایشی خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه، «مهدی پندار» گفت: پس از بازدید آقای نوبخت از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی کشور، مذاکراتی درباره استفاده از ظرفیت‌های علمی و فضایی در برنامه‌های توسعه و به ‌ویژه آمایش سرزمین انجام شد.
وی افزود: پس از برگزاری جلسه‌های کارشناسی، مقرر شد نقشه های ۱:۱۰۰.۰۰۰ کاربری اراضی با استفاده از فناوری سنجش از دور تولید شود.
رئیس امور رنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین توضیح داد: در فاز نخست، کاربری اراضی استان‌های منطقه چهار آمایشی اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان در مدت زمان هشت ماهه تهیه می شود و بعد از آن براساس یک مدل مشخص، برای بقیه مناطق کشور تهیه می شود.
وی ارزیابی میزان منابع سرزمینی در اختیار بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، آب، مسکن، منابع طبیعی و ارزیابی توان اکولوژیک را به عنوان یکی از مبانی آمایش سرزمین، شناسایی عوامل و روند تغییر کاربری اراضی، شناسایی مناطق زیست محیط شکننده و حساس، شناسایی کانون‌های گرد و غبار، هدایت درست منابع سرزمینی برای کاهش روند تخریب سرزمین از کاربردهای این نقشه‌ها است.
پندار تاکید کرد: همه مراحل این همکاری با مشارکت سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌های اعلام شده منطقه چهار آمایشی و دستگاه‌های اجرایی استانی انجام می‌ شود.
اقتصام**۹۱۳۲ ** ۲۰۲۳
انتهای پیام/

00رای ها
امتیازدهی به مقاله