ساسان عربی:

تولید میعانات گازی در پالایشگاه فاز ١٣ پارس جنوبی آغاز شد

صافی - سرپرست راه‌اندازی بخش خشکی طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی از آغاز تولید و ذخیره‌سازی میعانات گازی در پالایشگاه این طرح خبر داد.

ساسان عربی اظهار داشت: پس از تحقق تولید از نخستین سکوی دریایی و تکمیل تدریجی زنجیره ارزش در فاز ١٣ پارس جنوبی، تولید و ذخیره‌سازی میعانات گازی در پالایشگاه این طرح آغاز شد.

سرپرست راه‌اندازی پالایشگاه خشکی طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی افزود: تولید میعانات گازی در پالایشگاه طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی با توجه به بهره‌برداری از واحدهای تثبیت میعانات گازی (۱۰۳)، پشتیبان تثبیت میعانات گازی (١١٠) و مخازن ذخیره‌سازی این محصول (۱۴۳) صورت گرفته است.

وی ادامه داد: میعانات گازی از جمله محصولات ارزشمند فرآوری شده از گاز ترش بخش فراساحل و نتیجه تحقق توسعه و بهره‌برداری کامل از واحدهای فرآیندمحور پالایشگاهی است.

عربی تصریح کرد: با تولید این محصول، گام مهمی در ارزش‌آفرینی به تولیدات اولیه این طرح از طریق استفاده در صنایع پایین‌دستی برداشته می‌شود.

به گفته وی با بهره‌برداری کامل از چهار سکوی دریایی طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی و فرآوری گاز این سکوها در پالایشگاه این طرح، روزانه حدود ٧٥ هزار بشکه میعانات گازی تولید خواهد شد.

عربی ادامه داد: افزون بر تحقق استحصال و دانه‌بندی گوگرد در پایان هفته گذشته، اتان تولیدی فاز ١٣ پارس جنوبی، دیگر محصول فرآوری شده این طرح، برای نخستین بار و به‌طور پیوسته به مجتمع‎های پتروشیمی منطقه پارس جنوبی ارسال شد.

گفتنی است فاز ١٣ پارس جنوبی با هدف برداشت روزانه ٥٦ میلیون مترمکعب گاز ترش از میدان مشترک، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد و تولید سالانه ۱.۰۵ میلیون تن گاز مایع (پروپان و بوتان) و یک میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی توسعه می‌یابد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله