امام جمعه تبریز تاکید کرد:

تکرار حادثه آتش‌ سوزی در مدارس، مردم را به مسئولان بی‌اعتماد می‌کند/وزارت آموزش‌و‌‌پرورش مشکلات در نقاط محروم را حل کند

صافی - امام جمعه تبریز با اشاره به وقوع آتش سوزی در یکی از مدارس دخترانه شهر زاهدان و جان باختن ۴ دانش آموز گفت: وقوع این حوادت مکرر، نتیجه‌ای جز بی اعتمادی مردم به دست اندرکاران ندارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه تبریز با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در درس خارج فقه این هفته خود در رابطه با اینکه اگر پذیرش مسئولیت با نگاه تکلیف گرایی و توجه به امور اخروی باشد، آثار و برکات زیاد و فراوانی دارد، اظهارداشت: اگر مسئولی تکلیف گرا بوده و برای آخرت کار کند، باعث حل مشکلات مردم، توجه به شایسته سالاری، افزایش سطح امنیت ملی کشور، از بین رفتن بداخلاقی‌های سیاسی و کاهش هزینه‌های ناشی از رقابت‌های انتخاباتی می‌شود.

وی افزود: آنچه موجب نقد و هشدار مقام معظم رهبری شده است، رقابت برای کسب مسئولیت در بخش‌های مختلف نظام از سوی برخی افراد است که در این رابطه، ایشان توجه به بار سنگین اخروی این مسئولیت‌ها را یادآور شده‌اند.

امام جمعه تبریز با اشاره به وقوع آتش سوزی در یکی از مدارس دخترانه شهر زاهدان و جان باختن ۴ دانش آموز گفت: گویا این اتفاق در تبریز و آذربایجان رخ داده است و وقوع این حوادت مکرر و قول مسئولان برای پایان آنها که شاهد تکرار حوادت هستیم، نتیجه‌ای جز بی‌اعتمادی مردم به دست‌اندرکاران کشور ندارند.

وی متذکر شد: چرا باید تا این اندازه بی‌توجه بوده و شاهد حوادث مشابه باشیم، مسئولین امر در وزارت آموزش و پرورش در نقاط محروم باید این مشکلات را حل کنند و ما نیز همدردی خود را با خانواده‌های این عزیزان اعلام می‌کنیم.

آل‌هاشم، در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اینکه دی ماه از ماه های مهم سال در تقویم انقلاب اسلامی است، به فتنه سال ۸۸ و حماسه ۹ دی اشاره کرد و گفت: دشمنان در سال ۸۸ برنامه‌های خود را برای عملیاتی کردن تغییر باورها، افکار و باورها پایه ریزی کرده بودند و شامل رویکرد سازش و ترغیب ایران به همکاری با غرب، رویکرد جنگ و نابودی ایران، رویکرد تغییر از درون و براندازی نظام و رویکرد بازدارندگی و تهدید ایران در همه حوزه‌ها بود.

وی افزود: کشورهایی که در فتنه ۸۸ همکاری کردند به سه دسته کشورهای دسته سیاه، نارنجی و قرمز تقسیم می‌شدند که کشورهای دسته نارنجی با عدم مخاصمه مستقیم با ایران، دسته سیاه به سرکردگی آمریکا، رژیم صهیونیستی و انگلیس و دسته قرمز نیز در نقش مکمل دسته سیاه، شامل اکثر کشورهای اروپایی کانادا، عربستان و اردن و… عمل می‌کردند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به انتشار خبر خروج نیروهای آمریکایی از خاک سوریه، این اتفاق را یکی از صحنه‌های رسوایی و شکست آمریکا در منطقه دانست و گفت: دولت آمریکا با همدستی کشورهای عربی همچون عربستان، از سال ۸۹ گروهک‌های تروریستی النصره و داعش را تشکیل دادند تا با ساقط کردن دولت بشار اسد، محور مقاومت را از میان ببرند، اما پس از ۷ سال با نقش آفرینی ایران حاکمیت این گروه‌ها در عراق و سوریه از بین رفت.

وی افزود: پس از این پیروزی آمریکا با استقرار غیرقانونی ۲۰۰۰ نفر در خاک سوریه تلاش کرد در تحولات این کشور اثر بگذارد اما اکنون خروج نیروهای آن از سوریه یک پیروزی بزرگ برای محور مقاومت و نشانه این است که اگر در برابر زیاده خواهی‌های آمریکا مقاومت شود، این کشور مجبور به عقب نشینی و پذیرش شکست خواهد شد.

آل‌هاشم در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه با اشاره به رسم دیرینه و شیرین ایرانیان در شب یلدا گفت : چله گئجه سی یا همان شب یلدا ، فرصتی برای جمع شدن در خانه بزرگان و تکریم پدران و مادرانمان هست و چه زیباست به بهانه این شب با تکرار رسم و رسوم گذشته به دور از فضای مجازی گوشی های همراه در خدمت خانواده خود باشیم.

وی همچنین با اشاره به راهکارهای بهبود وضعیت محیط زیست و رفع آلودگی‌ها، توسعه کمی و کیفی ناوگان حمل و نقل عمومی در شهرها، تشویق مردم به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به جای وسایل شخصی، کنترل و کاهش ترافیک در شهرها توسط ارگان‌های مختلف را از نکات قابل ذکر برای کاهش آلایندگی هوا دانست.

انتهای پیام/