امروز: شنبه، ۹ مهر ۱۴۰۱ ۲۱:۲۷

تکمیل سامانه جامع اطلاعاتی با مقاومت ۱۹ دستگاه روبروست

تهران- ایرنا- عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: ۱۹ دستگاه و نهاد حاضر به ثبت اطلاعات مربوط در سامانه جامع اطلاعاتی کشور نیستند و این امر نشان می دهد تصویب و اجرای قانون انتشار و دسترس آزاد به اطلاعات چندان موفق نبوده است.

«محمدجواد حق شناس» عصر دوشنبه در سومین نشست از سلسله «نشست های اعتماد، شفافیت و سیاست عمومی» در سالن کنفرانس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: صداوسیما، آستان قدس رضوی و ۵۱ زیرمجموعه اش، ستاد اجرایی فرمان امام و ۶۸ زیرمجموعه اش، شورای انقلاب فرهنگی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، موسسه نشر و حفظ آثار امام(ره)، شورای تبلیغات اسلامی، کتابخانه ملی، نهادهای نظامی، شورای امنیت ملی، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، بنیاد مستضعفان، آستان های قدس حضرت شاهچراغ (ع)، حضرت معصومه (ع) و حضرت عبدالعظیم (ع)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، اتاق اصناف ایران و جامعه المصطفی (ص) از جمله دستگاه ها و نهادهایی به شمار می روند که حاضر به درج اطلاعات خود در سامانه جامع اطلاعاتی کشور نشده اند.
وی درباره مقاومتی که در مسیر درج اطلاعات در سامانه جامع اطلاعاتی انجام می شود، افزود: سازمانی مانند صداوسیما وظیفه شفاف سازی را به عهده دارد و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز این قانون را به تصویب رسانده است اما در مقابل درج اطلاعات مقاومت می کنند که بسیار تعجب برانگیز است.
عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می تواند بهترین راهکار برای رسیدن مردم به حق دانستن باشد اما فرهنگ حاکم بر دستگاه های دولتی و بی انگیزگی آنها برای انتشار اطلاعات و حفظ قدرت موجب شده است اطلاعات به طور شفاف در اختیار مردم قرار نگیرد.
به گفته وی، باید الزامات حقوقی و عمومی برای تثبیت قانون با پیگیری دانشگاهیان، احزاب و فعالان رسانه ای مهیا شود.
وی تصریح کرد: ۱۵۰ سال از عمر فعالیت رسانه ها در ایران می گذرد اما به اندازه همین سال ها نیز اصحاب رسانه آسایش و راحتی نداشته و ناچار بوده اند، بین دغدغه حفظ جامعه و امنیت خود و خانواده یکی را انتخاب کنند و انتخاب در این میان، جزو سختی های بزرگ زندگی اهالی رسانه است.
** لزوم حمایت های صنفی از اصحاب رسانه
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: اهالی رسانه با جان، مال، ناموس و خون خود از کشور دفاع کرده اند که از جمله آنها می توان به صوراسرافیل و ملک المتکلمین اشاره کرد که در دوران مشروطه مقابل مجلس به دار آویخته شدند.
حق شناس بر ضرورت بازگشایی انجمن صنفی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد و ادامه داد: از سال ها قبل فعالیت انجمن صنفی روزنامه نگاران به دلیل برداشت اشتباه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از عملکرد این انجمن متوقف شده است اما امیدواریم بعد از یک دهه، بار دیگر انجمن صنفی روزنامه نگاران بتواند به چرخه فعالیت بازگردد.
به گزارش ایرنا، سومین نشست از سلسله نشست های «اعتماد، شفافیت و سیاست عمومی» عصر امروز با حضور عضو شورای اسلامی شهر تهران و همچنین مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی در سالن کنفرانس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
اقتصام*۹۴۵۴*۱۹۶۱*

اخبار مرتبط
دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.