حبیبی: اصالت از فوتبال ایران رخت بر بسته است

تهران- ایرنا- سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران گفت: دلیل افت فوتبال ایران مربیانی چون کی روش نیستند بلکه دلیل اصلی آن دور شدن اصالت از این رشته ورزشی است. «حسن حبیبی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص جدایی کارلوس کی روش از تیم ملی فوتبال ایران اظهار داشت: وقتی رایکوف […]

تهران- ایرنا- سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران گفت: دلیل افت فوتبال ایران مربیانی چون کی روش نیستند بلکه دلیل اصلی آن دور شدن اصالت از این رشته ورزشی است.

«حسن حبیبی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص جدایی کارلوس کی روش از تیم ملی فوتبال ایران اظهار داشت: وقتی رایکوف سرمربی تیم ملی ایران شد در عرض پنج سال آنقدر سرمربی ایرانی برای تیم ملی تربیت کرد که فدراسیون مانده بود چه کسی را پس از او انتخاب کند اما امروز کی روش بعد از هشت سال حتی یک مربی را هم تربیت نکرد.
وی ادامه داد: دلیل این اتفاقات، ضعف حاکم بر مدیریت فوتبال کشور است که باعث شد کی روش در طول این هشت سال همه چیز را برای خودش بخواهد و هیچ چیزی به فوتبال ایران اضافه نکند.
اولین سرمربی رسمی فوتبال ملی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: به اعتقاد من فدراسیون فوتبال نمی تواند امروز هر کسی را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کند چرا که موفق نخواهد شد. چون فوتبال ایران چیزی به نام برنامه ندارد. برای درست شدن فوتبال باید از خود فدراسیون شروع کرد و آدم های ناتوان را بیرون کرد.
سرمربی تیم پاس در سالهای ۱۳۵۲ تا سال ۱۳۵۶ تصریح کرد: روزگاری این فوتبال دست افراد توانمندی چون داریوش مصطفوی، ناصر نوآموز و محمد دادکان بود که دانش فنی آنان از سرمربیان تیم ملی بیشتر بود اما آیا امروز یک سرمربی جرات پیدا می کند سوار کار شود و به رییس فدراسیون مانند یک کارمند نگاه کند؟
وی که سابقه مربیگری در تیم هایی همچون آرارات، برق شیراز، استقلال اهواز و … را در کارنامه دارد، اظهار داشت: متاسفانه کی روش در کنار تمام ناکامی های خود اخلاق را هم از فوتبال ایران دور کرد و این را در دیدار با ژاپن و مصاحبه برخی بازیکنان در روزهای اخیر کاملا مشاهده کردیم.
وی افزود: باز هم حرفم را تکرار می کنم که «برای درست شدن این رشته ورزشی باید از راس فدراسیون آغاز کنیم و کار را به دست متخصصان بسپاریم».
سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران گفت: اگر ۲ سال قبل حضور در کمیته فنی فدراسیون فوتبال را نپذیرفتم به این دلیل بود که می دانستم هیچ تاثیری در تصمیم گیری های کی روش نخواهم داشت. قبول مسئولیت در جایی که مفید نیستیم خیانت است و هیچگاه حاضر نبودم به فوتبال عزیز کشورم خیانت کنم.
وی افزود: روزگاری در این فوتبال معلمان اخلاقی چون منصور امیر آصف، پرویز دهداری و محمد رنجبر و خیلی های دیگر فعالیت می کردند که اصالت داشتند و به خاطر این اصالت تن به هر کاری نمی دادند. امروز دیگر اصالتی در فوتبال ایران وجود ندارد و همین مساله باعث شده هر روز با افت بیشتری رو به رو شویم.
حبیبی که افرادی همچون خداداد عزیزی، رضا شاهرودی، یحیی گل محمدی، افشین پیروانی، جواد منافی، نیما نکیسا، کریم باقری، مهرداد میناوند، مهدی مهدوی کیا و … را به فوتبال ایران معرفی کرده است، اظهار داشت: امیدوارم برای یکبار هم که شده مسئولان ورزش نیم نگاهی به بزرگان این رشته داشته باشند و از آنها برای اداره رشته خود بهره ببرند. در فوتبال ایران آدم های تحصیلکرده زیادی حضور دارند که قطعا بهتر از مدیران امروز، می توانند فدراسیون را اداره می کنند.
وی تاکید کرد: امیدوارم بعد از ایجاد تغییرات در راس فدراسیون به سراغ یک سرمربی توانمند برویم و با استفاده از سرمایه های فوتبال کشورمان در کنار او شاهد پرورش ده ها سرمربی موفق باشیم.
حبیبی افزود: این مسایلی که من مطرح می کنم آرزو نیست و رسیدن به آن فقط نیازمند برنامه ریزی مدون است. این روزها فوتبال ایران از نداشتن برنامه زجر می کشد و هیچ مقام مسئولی هم توجهی به این مسائل ندارد.
ورزشی **۹۱۱۸**۱۵۹۷
انتهای پیام/

00رای ها
امتیازدهی به مقاله