صافی نیوز

صافی نیوز / یک قاضی آمریکایی، ایران را به پرداخت ۱.۶۸ میلیارد دلار غرامت به بهانه حادثه بمب گذاری در پادگان تفنگداران آمریکا در لبنان در سال ۱۹۸۳ محکوم کرد.
آمریکا تحریم

به گزارش صافی، یک قاضی فدرال نیویورک به بانک مرکزی ایران و یک واسطه اروپایی دستور داد تا ۱.۶۸ میلیارد دلار به اعضای خانواده سربازانی که در حادثه بمب گذاری در پادگان تفنگداران دریایی آمریکا در لبنان در سال ۱۹۸۳ کشته شده بودند، غرامت پرداخت کنند.

به گزارش «رویترز»، لورتا پرسکا، قاضی منطقه‌ای آمریکا در نیویورک، دیروز چهارشنبه گفت طبق قانون فدرال در سال ۲۰۱۹ «مصونیت حاکمیتی» بانک مرکزی ایران لغو شده است.

در جریان بمب‌گذاری اتومبیل در ۲۳ اکتبر ۱۹۸۳ در پادگان تفنگداران دریایی ۲۴۱ سرباز آمریکایی که گفته می‌شود بخشی از نیرو‌های حافظ صلح بودند، کشته شدند. خانواده‌های قربانیان در سال ۲۰۰۷ در دادگاه فدرال موفق شدند حکم غرامت ۲.۶۵ میلیارد دلاری علیه ایران را به بهانه این حمله به نفع خود دریافت کنند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بار‌ها گفته که این شکایت به موجب «قانون مصونیت خارجی حاکمیت‌ها» که حکومت‌های خارجی را از پیگرد قضائی مصون می‌کند وارد نیست.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *