ذخیره ۲۵ هزار تن گوشت برای شب عید/ نگرانی بابت تأمین میوه نداریم

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت از ذخیره بیش از ۲۵ هزارتن گوشت قرمز به عنوان ذخیره احتیاطی شب عید خبر داد و تاکید کرد: این حجم حدود ۱۰ هزار تن بیشتر از ذخیره سال‌های گذشته است. به گزارش ایلنا، عباس قبادی با اشاره به برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار با ریاست وزیر […]

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت از ذخیره بیش از ۲۵ هزارتن گوشت قرمز به عنوان ذخیره احتیاطی شب عید خبر داد و تاکید کرد: این حجم حدود ۱۰ هزار تن بیشتر از ذخیره سال‌های گذشته است.

به گزارش ایلنا، عباس قبادی با اشاره به برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار با ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در جلسه روز، بازار مواد پروتئینی از سوی اعضاء بررسی شد و در نهایت مصوب شد برای کنترل بازار، صادرات مرغ تا پایان ماه مبارک رمضان ممنوع شود.

وی افزود: در بخشی از جلسه، درباره تولید و واردات گوشت مرغ بحث شد که واحدهای مرغداری، جوجه‌ریزی را از ۹۰ میلیون به ۱۲۵ میلیون قطعه افزایش دهند و همچنین با توجه به مباحثی که از سوی تولیدکنندگان مرغ درباره افزایش هزینه‌های تولید مطرح شده است، در قیمت‌گذاری این محصول بازنگری شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه به وزارت جهاد کشاورزی برای واردات جوجه یک روزه تا ۱۰ میلیون قطعه مجوز داده شد، اظهار داشت: با این اقدام، تولید مرغ افزایش می‌یابد که البته این را هم در نظر گرفتیم اگر تولید پیش‌بینی شده محقق شود، شرکت پشتیبانی امور دام مرغ مازاد را برای تنظیم بازار جمع‌آوری کند.

قبادی همچنین درباره تصمیمات اتخاذ شده در جلسه ستاد تنظیم بازار درباره گوشت قرمز تصریح کرد: جلوگیری از قاچاق دام و ترمیم تولید داخل از طریق واردات دام مولد و کشتاری مورد تأکید اعضا بود که با توجه به اقدامات وزارت کشور، نیروی انتظامی و وزارت جهاد کشاورزی امیدواریم شرایط بهتر از گذشته شود.

واردات گوشت گرم و منجمد برای تنظیم بازار

وی با اشاره به تصمیم اعضاء بر تسهیل واردات گوشت گرم و منجمد خاطرنشان کرد: اعضا تأکید کردند که وزارت جهاد کشاورزی واردات دام زنده به عنوان برنامه کوتاه‌‌‌مدت و دام مولد برای بلندمدت را در دستورکار قرار بدهد.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت از ذخیره بیش از ۲۵ هزار تن گوشت گاوی منجمد به عنوان ذخیره احتیاطی شب عید خبر داد و ابراز داشت: این حجم حدود ۱۰ هزارتن بیشتر از ذخیره سال‌های گذشته و علاوه‌بر ۱۰۰ تنی است که روزانه در تهران و شهرهای اطراف توزیع می‌شود، است.

به گفته قبادی، گسترش چتر نظارت بر فروشگاه‌های عرضه‌‌‌کننده، تصویب نظارت بر عرضه گوشت قرمز از سوی دستگاه‌های نظارتی و تحویل این محصول به کارکنان دولت و تعاونی‌های مصرف، از دیگر تأکیدات جلسه ستاد تنظیم بازار بود.

وی از تصمیم ستاد تنظیم بازار برای واردات یک تا دو میلیون دام زنده خبر داد و بیان کرد: با توجه به شرایطی مانند تأمین ارز، حمل و نقل و ضوابطی همچون قرنطینه و شرایط بهداشتی، نیاز به گوشت از کشورهای همسایه از طریق ریلی یا کامیونهای سنگین و یا از طریق هواپیما باید تأمین شود.

این مقام مسئول اضافه کرد: با تلاش‌های وزارت جهاد کشاورزی و افزایش واردات دام کشور، باید گوشت مورد نیاز بازار برای دو مقطع پرمصرف، ایام پایانی سال و ماه مبارک رمضان به طور کامل تأمین شود و این کار نیازمند اقدام جهادی دستگاه‌های متولی مانند سازمان دامپزشکی، شرکت پشتیبانی امور دام و بخش خصوصی است.

گسترش نظارت برای برخورد با سودجویان

قبادی درباره برخورد با سودجویی‌ها در عرضه گوشت قرمز یادآور شد: این مشکل به دلیل اختلاف قیمت است، هرچند براساس گزارش‌هایی که از سوی جهاد کشاورزی ارائه شده، بیش از ۸۵ درصد گوشت‌های توزیعی به مصرف‌کننده واقعی رسیده است، اما طبیعتاً برخی افراد از این اختلاف قیمت سوءاستفاده می‌کنند که این موضوع نظارت بیشتر را می‌طلبد و ما نیز از اصناف و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درخواست کردیم که نظارت را گسترش دهند.

وی افزود: همچنین تلاش کردیم توزیع را به مراکزی همچون فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا میادین میوه و تره‌بار بدهیم که عوامل نظارتی دارند.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره چرایی مشکل در تأمین گوشت قرمز در ماه‌های گذشته عنوان کرد: به دلیل قاچاق دام زنده و کاهش تولید کشتارگاه‌ها، مشکلاتی در تأمین گوشت قرمز پیش آمد که با اقدامات دولت نیاز کشور تأمین می‌شود و مردم اطمینان داشته باشند که شرایط بهتر خواهد شد.

نگرانی بابت تأمین میوه شب عید نداریم

قبادی درباره خرید و دپوی پرتقال از سوی دولت گفت: به دلیل سال‌‌‌آور بودن و حجم بالای تولید با ذخیره‌سازی پرتقال از محل داخل ضمن حمایت از تولید داخل میوه شب عید نیز مدیریت خواهد شد، هر چند ۳۰ هزار تن در بازار یک میلیون تنی مرکبات عددی قابل توجهی نیست و موجب افزایش قیمت در فصل خرید نمی‌‌‌شود که حتی این اتفاق نیز رخ دهد به دلیل اینکه قیمت سر باغ بالا می‌رود، حمایت از تولید است. ان‌شاالله با عرضه این ذخایر در پایان سال از افزایش غیرمتعارف ناشی از تقاضای متورم شده خارج از فصل برداشت جلوگیری می‌شود.

وی ادامه داد: اما شرایط تولید به شکلی است که ما نگرانی بابت تأمین و عرضه میوه شب عید نداشته باشیم، البته در بحث سیب افزایش قیمت وجود دارد که این هم به دلیل شرایط خوب صادرات ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزارتنی این محصول است.

انتهای پیام/

00رای ها
امتیازدهی به مقاله