بغداد – ایرنا – رئیس پارلمان ملی عراق همواره بر مخالفت بغداد با تحریم های آمریکا علیه ایران و هر گونه سیاست تحریمی علیه ملت ها تاکید داشته و داریم. به گزارش ایرنا، 'محمد الحلبوسی' رئیس پارلمان عراق عصر شنبه با حضور در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران، فرارسیدن چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران […]

بغداد – ایرنا – رئیس پارلمان ملی عراق همواره بر مخالفت بغداد با تحریم های آمریکا علیه ایران و هر گونه سیاست تحریمی علیه ملت ها تاکید داشته و داریم.

به گزارش ایرنا، 'محمد الحلبوسی' رئیس پارلمان عراق عصر شنبه با حضور در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران، فرارسیدن چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به رهبری، دولت و ملت ایران تبریک گفت.
الحلبوسی در دیدار با 'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد گفت: بدلیل سفر کاری و عدم امکان حضور در مراسم جشن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی که روز یکشنبه در محل سفارت ایران در بغداد برگزار می شود، به سفارت آمده تا مراتب تبریک خود را به مناسبت چهل سالگی انقلاب ابلاغ کند.
رئیس پارلمان عراق ضمن تبریک فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، برای مردم و مسوولان ایرانی سالی سرشار از موفقیت آرزو کرد.
دو طرف در این دیدار همچنین آخرین وضعیت روابط دو کشور در حوزه های مختلف اقتصادی و سیاسی را بررسی کردند.
الحلبوسی با تاکید بر نقش ایران و عراق در ثبات و امنیت منطقه گفت: ثبات منطقه برای همه ما مهم است و باید با همکاری در تقویت آن بکوشیم.
وی نقش ایران در کمک به عراق در مقابله با تروریسم را فراموش نشدنی دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران سهم و نقش بسیاری در این زمینه داشت و ما امیدواریم که همین نگاه حمایتی در دوره جدید و مرحله بازسازی نیز ادامه یابد.
رئیس پارلمان عراق افزود: ایران و عراق جدای از این که دو کشور مسلمان با مشترکات فراوان تاریخی و فرهنگی هستند، بیش از یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و به همین دلیل راهی جز زندگی مشترک و همکاری های همه جانبه با یکدیگر ندارند.
الحلبوسی همچنین به مواضع دولت و پارلمان درخصوص تحریم های آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت: همواره و همه جا گفته ایم که با این تحریم ها و هر گونه سیاست تحریمی علیه ملت ها مخالفیم.
وی بر تلاش دولت و پارلمان این کشور برای تقویت روابط در همه زمینه ها با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و گفت: بدلیل روابط گسترده اقتصادی و تامین نیاز گاز و برق از ایران، تحریم ها حتی برای عراق نیز مشکلاتی را بوجود می آورد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز با ابراز خرسندی از دیدار با رئیس پارلمان عراق اظهار امیدواری کرد روابط دو کشور در همه ابعاد در دوره دولت و پارلمان جدید عراق گسترش یابد.
وی همچنین بر آمادگی ایران برای کمک و مشارکت با عراق در بازسازی مناطق جنگ زده و ویران شده در اثر هجوم داعش تاکید کرد.
مسجدی با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه اخیر به بحث تحریم ها پرداخت و گفت: تحریم های ظالمانه قطعا برای ما مشکلاتی ایجاد کرده است اما محاسن بزرگی نیز داشته که از جمله آن اتکا به منابع و نیروهای داخلی و پیشرفت های بزرگ در عرصه های دفاعی، علمی و اقتصادی بوده است.
وی همچنین از مواضع قاطع مقامات عراق از جمله رئیس پارلمان این کشور در مخالفت با تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه ملت ایران قدردانی کرد.
دو طرف در پایان این دیدار در پاسخ به سوال خبرنگاران، بر اراده دو طرف برای تقویت روابط دو کشور در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تاکید کردند.
خاورم *۲*۳۵۳*۳۸۰*
انتهای پیام/