تهران- ایرنا- دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق گفت: در سال ۲۰۱۸، ارزش صادرات ترکیه به عراق هفت میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار و ارزش صادرات ایران به عراق ۸ میلیارد و ۷۵۰ دلار بود که به این ترتیب، ایران در صادرات به عراق از ترکیه سبقت گرفت. «حمید حسینی» امروز شنبه در گفت و […]

تهران- ایرنا- دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق گفت: در سال ۲۰۱۸، ارزش صادرات ترکیه به عراق هفت میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار و ارزش صادرات ایران به عراق ۸ میلیارد و ۷۵۰ دلار بود که به این ترتیب، ایران در صادرات به عراق از ترکیه سبقت گرفت.

«حمید حسینی» امروز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: ترکیه در سال ۲۰۱۷، ۱۵۴ میلیارد دلار کالا صادر کرد که سهم عراق از کل این صادرات ۶.۸ درصد، یعنی ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود.
وی با بیان اینکه صادرات ترکیه در سال ۲۰۱۸ از ۱۵۴ میلیارد دلار به ۱۶۳ میلیارد دلار رسیده است، افزود: در سال ۲۰۱۸ سهم عراق از کل صادرات ترکیه ۴.۵ درصد بود و با وجود سیر افزایشی صادرات این کشور، سهم صادرات به عراق حدود یک میلیارد دلار کاهش یافت و به هفت میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار رسید.
دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق اضافه کرد: آمار صادرات ایران به عراق در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که در این سال، ۸ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار کالا به عراق کالا صادر کرده ایم؛ این رقم به جز ترانزیت، توریسم درمانی و بخشی از اقلام نفتی محاسبه شده است.
وی با بیان اینکه سهم ترکیه در بازار خدمات عراق، از جمله گردشگری سلامت، بیشتر از ایران است، اظهار داشت: ترکیه در بازار خدمات عراق حضوری طولانی دارد و به تازگی نیز یک خط اعتباری ۵.۵ میلیارد دلاری برای این امر در نظر گرفته است.
حسینی با تاکید بر اینکه باید سهم مان را در صادرات خدمات عراق ارتقا دهیم، گفت: صادرات کالا هر لحظه ممکن است دچار مشکل و متوقف شود اما صادرات خدمات، تداوم دارد.
وی در این زمینه به محدود شدن صادرات سیمان به این کشور اشاره کرد و گفت: بعد از راه اندازی واحدهای تولیدی سیمان در عراق، صادرات سیمان به این کشور محدود شد و به نظر می رسد صادرات این کالا در آینده ای نزدیک متوقف شود.
به گزارش ایرنا، حجم مبادلات تجاری ایران و عراق در سال گذشته (۱۳۹۷ خورشیدی)، ۶ میلیارد و ۵۰۲ میلیون دلار بود که ۶ میلیارد و ۴۲۵ میلیون دلار از آن سهم ایران و ۷۷ میلیون دلار سهم عراق گزارش شده است.
صادرات ایران به عراق در امسال رشدی قابل توجه داشته است؛ به نحوی که صادرات ۹ ماهه از کل صادرات سال گذشت، پیشی گرفته و به هفت میلیارد و ۳۲۲ میلیون دلار رسیده است.
مواد پلاستیکی، شیر و محصولات لبنی، ماشین آلات، سبزی و میوه، محصولات سرامیکی، مصنوعات فلزی از چدن، آهن و فولاد، فرآورده های غلات، آرد و نشاسته از مهمترین کالاهای صادراتی ایران به عراق به شمار می رود.
اقتصام**۹۱۸۹** ۱۰۵۵
انتهای پیام/