سفیر تهران در کوبا :ایران الگوی استقلال و خود اتکایی است

مادرید- ایرنا- «کامبیز شیخ حسنی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در کوبا بمناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت :ایران نشان داده است که می تواند الگویی برای دیگر کشورهای مسلمان و پیشرو برای استقلال، خوداتکایی و پیشرفت باشد. به گزارش روز پنجشنبه ایرنا ، شیخ حسنی در مصاحبه با هفته نامه اسپانیولی زبان تراباخادورس […]

مادرید- ایرنا- «کامبیز شیخ حسنی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در کوبا بمناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت :ایران نشان داده است که می تواند الگویی برای دیگر کشورهای مسلمان و پیشرو برای استقلال، خوداتکایی و پیشرفت باشد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا ، شیخ حسنی در مصاحبه با هفته نامه اسپانیولی زبان تراباخادورس (کارگران) کوبا، افزود، انقلاب اسلامی ایران از ابتدا بر ۳ پایه اصول و اعتقادات اسلام ناب، رهبری و مردم پایه گذاری گردید.
وی ادامه داد :دسیسه های دشمنان بویژه آمریکا نظیر تحمیل ۸ سال جنگ، ۴۰ سال تحریم ،فشار رسانه های استکباری و بهره گیری از گروه های تروریستی برای عملیات در داخل ایران از ابتدای پیروزی انقلاب تا کنون با رهبری هوشمندانه و شجاعانه امام خمینی (ره) و جانشین فرزانه ایشان آیت الله خامنه ای و همبستگی و مقاومت بی نظیر مردم ایران خنثی شده است.
شیخ حسنی اضافه کرد:از سوی دیگر این دو عنصر یعنی رهبری هوشمندانه و همبستگی و مقاومت ملت موجب شده تا ایران امروز به کشوری امن، با ثبات، قدرتمند با پیشرفت های قابل دفاع سیاسی، دفاعی، علمی، صنعتی و فناوری در سطح منطقه ای و جهانی تبدیل شود.
وی گفت که جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که می تواند الگویی برای دیگر کشورهای مسلمان و پیشرو برای استقلال، خوداتکایی و پیشرفت باشد.
کامبیز شیخ حسنی همچنین در پاسخ به مولفه های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برای حفظ صلح و امنیت بین الملل تصریح کرد که سیاست خارجی ایران بر ۲ اصل مترقی نه شرقی و نه غربی استوار بوده و می تواند مدلی برای برون رفت از بن بست های جهان پر تنش کنونی باشد.
وی خاطرنشان ساخت :ایران همواره بر نفی هرگونه سلطه گری و سلطه پذیری، دفاع از آزادی خواهی، حمایت از حقوق مردم بی دفاع که در مواضع ما در خصوص فلسطین، افغانستان، عراق، سوریه، بوسنی و یمن متبلور بوده ، تاکید داشته است.
جمهوری اسلامی ایران همواره پیگیر یک دیپلماسی منسجم، هوشمند و اعتماد ساز در عرصه بین المللی همراه با تعامل سازنده و چند جانبه با کشورهای جهان بر اساس اصول برابری و احترام متقابل بوده و پایبندی به قوانین و مقررات بین المللی و تمسک به چند جانبه گرایی در سیاست بین الملل و نفی یکجانبه گرایی را سر لوحه سیاست خارجی خود قرار داده است.
**خاورمیانه و مبارزه با تروریسم
سفیر تهران در هاوانا در مورد سیاست ایران در خاورمیانه و مبارزه با تروریسم گفت : مبارزه با تروریسم بعنوان یک پدیده شوم و خطرناک، در همه اشکال و صورت های آن اعم از داخلی و خارجی و بویژه در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا یک اصل اساسی نظام سیاسی ایران بوده و دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۵ در سازمان ملل طرح 'جهان علیه از خشونت و افراط گرایی' را دادند، که اگر جهان به این آینده نگری عمل می کرد، امروز شاید شاهد این میزان جنایات مرگبار تروریست های تکفیری در سوریه و عراق نبودیم.
شیخ حسنی افزود :کمک تعیین کننده ایران به دولت های قانونی عراق و سوریه برای شکست گروهای تروریستی مانند داعش و حامیانشان و پیگیری روند موفق نشست و گفت وگوی آستانه با همکاری روسیه و ترکیه برای بازگرداندن صلح به سوریه و حفظ تمامیت ارضی آن کشور، از نشانه های بارز جدیت ایران در پیگیری این سیاست مهم است.
از دیگر اصول مورد تاکید ایران که با پیشنهاد محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران پیگیری شده ، امنیت جمعی و همکاری های مشترک با کشورهای حوزه خلیج فارس، برای ایجاد ثبات و منطقه ای امن قدرتمند است.
وی تصریح کرد :ایران با ماجراجویی، مداخله گری، لشگر کشی و اشغال و تخریب کشورها نظیر آنچه در یمن اتفاق افتاده مخالف بوده و از ابتدا طرح ۴ ماده ای خود برای گفت و گوی ملی و ایجاد ثبات در آن کشور را ارائه کرده است.
**برجام
سفیر کشورمان در باره آخرین تحولات توافق هسته ای اظهار کرد که برجام ، یک توافق بین المللی برای برداشته شدن کل تحریم های هسته ای علیه ایران بود که از آغاز به رغم پایبندی کامل تهران به تعهدات،از سوی امریکا با کارشکنی مواجه شد و دولت دونالد ترامپ بصورت یکجانبه و غیر قانونی از آن خارج و کلیه تحریم ها علیه مردم ایران را دوباره اعمال کرد و دیگر کشورها را برای عدم تجارت و همکاری با ایران تحت فشار قرار داد.
وی ادامه داد : آژانس بین المللی انرژی اتمی و کلیه کشورهای طرف قرارداد و حتی نهادهای امنیتی آمریکایی،اجرای کامل تعهدات توسط ایران را به دفعات تایید کرده اند.
جمهوری اسلامی ایران معتقد است که برخورداری مردم ایران از مزایای برجام حق مسلم آنان است، که متاسفانه تا این لحظه از آن دریغ شده است.
شیخ حسنی تصریح کرد :سازوکار حمایت از تبادلات تجاری با ایران 'اینستکس ' که اتحادیه اروپا در هفته گذشته نهایی کرد، بنابر اظهارات ظریف ،'یک قدم اول و دیر هنگام از سوی اروپاست.' و باید دید در عمل چه میزان انجام تعهدات اروپا در قبال ملت ایران را تسهیل می کند؟
وی ادامه داد:ما براساس احترام و منافع متقابل به روابط با اروپا و دیگر کشورهای جهان ادامه می دهیم و تاکید می کنیم اگر مردم ایران از مزایای برجام بهره مند نشوند، ما گزینه های زیادی برای پیگیری منافع ملی خود خواهیم داشت.
**ونزوئلا
شیخ حسنی در پاسخ به پرسش خبرنگار هفته نامه تراباخادورس در باره تحولات اخیر در ونزوئلا توضیح داد که جمهوری اسلامی ایران با هرگونه مداخله خارجی در امور کشورها قویا مخالف است.
وی گفت : ایران مداخله آمریکا و حامیانش در ونزوئلا را مغایر با حقوق و قوانین بین الملل، مخل صلح و امنیت منطقه و خطرناک می داند.
به گفته شیخ حسنی ، تهران بر حمایت از دولت قانونی ، مخالفت با تحریم ها و حمایت از گفت و گوی ملی برای رسیدن به راه حل سیاسی تاکید دارد.
شیخ حسنی در پایان درباره روابط تهران و هاوانا گفت، اراده مقامات و دستگاه دیپلماسی ایران معطوف به گسترش و تحکیم روابط عالی سیاسی دوجانبه در حوزه های مختلف بویژه اقتصادی است.
شبس**اروپام *۵*۴۹۱** ۱۹۱۷
انتهای پیام/

00رای ها
امتیازدهی به مقاله