ضرورت برنامه ریزی برای اشتغال ۲۰ هزار دانشجوی مقطع دکتری

صافی - یک نماینده مجلس دهم در جریان سوال از وزیر علوم گفت: اکنون دانشجویان دکتری دانشگاه ها به صورت تمام وقت و با میانگین سنی بالای ۲۵ سال فعال هستند این در حالی است که مرتب تبلیغ ازدواج و تشکیل خانواده را می کنیم اما در عین حال به آن ها اجازه کار و اشتغال نمی دهیم.

رضا انصاری در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال خود از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سوال من از آقای غلامی در قالب دو بخش ساماندهی دانشجویان دکتری، شامل مسائل رفاهی آن ها و بخشی دیگر در رابطه با اشتغال دانشجویان دکتری و فارغ التحصیلان این مقطع تحصیلی است.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همه می دانیم که دانشجویان دکتری به عنوان یک سرمایه مهم انسانی در توسعه علم، اقتصاد و صنعت کشور اهمیت بسیاری دارند، هرچند کمیت و تعداد این دانشجویان چندان نیست اما تاثیرگذاری شان در توسعه کشور بسیار است.

وی با بیان اینکه کشورهای پیشرفته و تازه پیشرفته برای دانشگاه های خود مجموعه سیاست گذاری هایی در حوزه علم و فناوری دارند، افزود: کشوری مانند آمریکا برای دانشجویان خود برنامه ریزی کرده و توجه ویژه ای به ساماندهی آن ها دارد و حتی دانشجویان برتر و نخبه کشورهای دیگر را جذب و برای آن ها هزینه می کنند در واقع آن ها برای توسعه علم و تکنولوژی در کشور خود برنامه ریزی داشته و پازل های مرتبط با صنعت و دانشگاه را در کنار هم چیده و تکمیل می کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان مثالی در این رابطه، اضافه کرد: به عنوان مثال در صنایع نظامی آمریکا برنامه ریزان در حوزه های مختلف مهندسی و غیرمهندسی برای دستیابی به تکنولوژی برنامه ریزی می کنند، برای پیشرفت تکنولوژی هایی که می توانند تحول اساسی در علم ایجاد کرده و پایه های علم را قوی کنند نیز از دانشجویان نخبه استفاده می کنند بدین شکل که پروژه های تحقیقاتی و علمی را به دانشجویان داده تا بتوانند به اهداف مدنظر خود برسند.

وی تاکید کرد: کشورهای پیشرفته دنیا از طریق برقراری ارتباط صنعت و دانشگاه برای دانشجویان دکتری خود و دانشگاه ها ایجاد اشتغال و درآمد می کنند اما وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه ها در ایران نتوانستند ماده ۲ قانون اهداف و وظایف وزارت علوم را به خوبی اجرایی کنند.

انصاری گفت: اصلی ترین منبع برای ایجاد اقتصاد مبتنی بر علم و تکنولوژی، اقتصاد مقاومتی، جایگزینی نوآوری به جای مونتاژ در صنعت کشور این است که برنامه ریزی خوبی برای دانشجویان دکتری و پژوهشگران و فارغ التحصیلان این مقطع دانشگاهی داشته باشیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اضافه کرد: انتظار است آقای غلامی توضیح دهند وزارتخانه علوم در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری برای شکل گیری ماموریت های اصلی این وزارتخانه براساس ماده ۲ اهداف وزارتخانه علوم و تحقیقات و رونق اکوسیستم و نوآوری در کشور چه کرده اند.

وی در ادامه به برخی از ماموریت های اصلی وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد و افزود: از جمله این ماموریت ها عبارتند از شناسایی قابلیت های برتر، استعدادهای پژوهشی و معرفی آن ها به بخش های صنعتی، برنامه ریزی برای تدارک منابع مالی و توسعه فناوری کشور، حمایت از توسعه، تحقیقات و پژوهش های مرتبط با فناوری نوین، اتخاذ تدابیر و تهیه پیشنهادات لازم در زمینه انتقال فناوری و توسعه دانش بومی.

انصاری با تاکید بر اینکه نباید برای ۲۰ هزار دانشجوی دکتری تا این حد و اندازه دغدغه داشته باشیم، گفت: اکنون دانشجویان دکتری دانشگاه ها به صورت تمام وقت و با میانگین سنی بالای ۲۵ سال فعال هستند این در حالی است که مرتب تبلیغ ازدواج و تشکیل خانواده را می کنیم اما در عین حال به آن ها اجازه کار و اشتغال نمی دهیم.

نماینده مردم داراب در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه انفعال و سردرگمی و بی برنامه گی در وزارتخانه علوم موج می زند، توضیح داد: در میان اهداف وزارت علوم ماموریت خاصی برای اشتغال تعریف نشده در حالی که خروجی آن ها باید منجر به اشتغال شود لذا اگر این ماموریت اصلی وزارتخانه درست انجام شود دانشجویان دکتری بیکار نخواهند بود و برای ۲۵ میلیون ودیعه مسکن هر روز جلوی وزارتخانه نمی آیند.

وی از وزیر علوم خواست در این خصوص با رئیس جمهور صحبت کرده و کمک بگیرد تا در حوزه های علم و فناوری که در اجرای ماده ۲ قانون وزارتخانه علوم آمده تغییرات صورت بگیرد.

انصاری با بیان اینکه مکان های رشد علمی ایجاد شده فقط در قالب یک اسم هستند و رسم مکان های رشد در دنیا را دنبال نمی کنند، افزود: حجم درآمد شرکت های دانشگاهی کشورهای پیشرفته به تریلیون می رسد لذا لازم است این درآمد را با درآمد دانشگاه های خود مقایسه کنیم.

انتهای پیام/

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله