فرصتی که AFC به پزشکان فوتبالی ایران داد، فدراسیون فوتبال نداد/ فرصت‌سوزی به سبک «سیف» و دوستان

صافی - کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال در سیاستی که در پیش گرفت شکست خورد و اکنون باید به این موضوع رسیدگی شود که در این کمیته چه می‌گذرد و چرا فرصت‌سوزی و سرمایه‌سوزی در آن رخ می‌دهد.

حدود دو ماه پیش صحبت‌هایی در خصوص کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال ایران صورت گرفت. موضوعی که مربوط به نامه ارسالی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال کشورمان برای معرفی پزشکان شاغل در فوتبال جهت انتخاب پزشکان برتر AFC بود. همان زمان مشخص شد که فدراسیون فوتبال برای بخش‌های مختلف که AFC مشخص کرده بود، نفراتی نزدیک به خودش را به عنوان کاندیدای جامعه پزشکی فوتبال ایران معرفی کرده است.

دپارتمان بین‌الملل و دبیرکل فدراسیون فوتبال جزو اولین نفراتی هستند که نامه‌های بین‌المللی را دریافت می‌کنند و سپس نامه به کمیته مربوط ارجاع می‌شود. نامه پس از رسیدن به دپارتمان بین‌الملل که ریاست آن را حمیرا اسدی به عهده دارد، در اختیار محمدرضا ساکت به عنوان دبیرکل فدراسیون فوتبال قرار می‌گیرد و با دستور او به کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال ارجاع می‌شود. ریاست کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال را دکتر توحید سیف‌برقی به عهده دارد.

پس از رسیدن نامه به این کمیته، رئیس کمیته وظیفه ابلاغ آن را به پزشکان شاغل در فوتبال داشته تا کسانی که شرایط کاندیدا شدن برای انتخاب پزشکان برتر AFC را داشتند، اعلام آمادگی کنند. گویا در این زمینه فقط اطلاع‌رسانی روی سایت فدراسیون فوتبال صورت گرفته در حالی که این موضوع باید به کمیته پزشکی سازمان لیگ و باشگاه‌ها ابلاغ می‌شده است. این اتفاق صورت نگرفت تا بسیاری از پزشکان با سابقه شاغل در فوتبال این فرصت را از دست دهند. حتی دکتر امین نوروزی، معاون پزشکی باشگاه استقلال که بیش از ۲۰ سال است در فوتبال فعالیت مستمر دارد پس از پایان فرصت و با نظر مستقیم و ورود مهدی تاج به ماجرا به AFC معرفی شد.

در واقع کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال برای ابلاغ این اتفاق مهم به پزشکان فعال در فوتبال کوتاهی کرده است. اتفاقی مهم برای جامعه پزشکی فوتبال که هر چهار سال یک بار رقم می‌خورد. این در حالی است که برای معرفی افراد نزدیک به کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال به عنوان کاندیداهای بخش‌های مختلف اقدام صورت گرفته است. ماجرایی که به دورهمی نیز تشبیه شد، اما به هر حال سیاست و تصمیمی بود که از سوی کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال اتخاذ شد.

در بخش شایستگی، دکتر توحید سیف‌برقی، رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال خودش را به عنوان کاندیدا از ایران معرفی کرد. جایزه‌ای که معمولاً به پزشکان با سابقه تعلق می‌گیرد و حتی چهار سال پیش هم که دکتر احمد هاشمیان خودش را کاندیدا کرده بود موفق به دریافت این جایزه نشد. امسال پروفسور هاروهیتو آئوکی از ژاپن به این جایزه رسید که چهار سال عضو کمیته پزشکی فیفا و AFC، یک دوره عضو کمیته پزشکی جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۰۲، سه دوره عضو کمیته پزشکی جام باشگاه‌های جهان ۲۰۱۱ و ۲۰۰۸ ،۲۰۰۵ بوده است. این امکان وجود داشت که در صورت معرفی پزشک با سابقه دیگری از سوی ایران شانس کشورمان برای رسیدن به این جایزه بیشتر شود، اما رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال ترجیح داد خودش را به عنوان کاندیدا به AFC معرفی کند که البته در این راه هم ناکام ماند.

در بخش پزشکان جوان که شرایط سنی ۴۵ سال اعلام شده بود، فدراسیون فوتبال تصمیم به معرفی دکتر بهار حسن‌میرزایی کرد. این در حالی است که دکتر زهره هراتیان رئیس ایفمارک که سابقه خوبی در کمیته پزشکی AFC دارد و مقاله‌هایی هم در کنگره‌های پزشکی فیفا داشته از سوی فدراسیون فوتبال ایران معرفی نشد. با این حال پاسخ AFC به این فرصت‌سوزی فدراسیون فوتبال جالب بود، چرا که آنها خودشان اقدام به گنجاندن نام دکتر هراتیان بین کاندیداها کردند. اتفاقی که باعث شد جایزه بهترین پزشک جوان AFC به هراتیان برسد.

هراتیان بهترین پزشک جوان آسیا شد، دست سیف‌برقی و شهاب خالی ماند

در بخش سوم که AFC خواسته بود پزشکان و فیزیوتراپیست‌های فعال در فوتبال برای دریافت مدال‌های طلا، نقره و برنز معرفی شوند، فدراسیون فوتبال به معرفی دکتر خانلری به عنوان پزشک برای دریافت مدال نقره و علیرضا شهاب به عنوان فیزیوتراپ برای دریافت مدال برنز بسنده کرد. چنین موضوعی به هیچ کدام از باشگاه‌ها ابلاغ نشد و نام دکتر امین نوروزی، معاون پزشکی و پزشک با سابقه باشگاه استقلال هم پس از پایان مهلت با دخالت مستقیم مهدی تاج به AFC اعلام شد.

در این بین مدال نقره به دکتر خانلری و دکتر نوروزی رسید و سه نماینده دیگر معرفی شده از سوی فدراسیون فوتبال (سیف‌برقی، حسن‌میرزایی و شهاب) موفق به دریافت جایزه و مدال نشدند. این اتفاق در حالی رقم خورد که پزشکان با سابقه‌ای در فوتبال ایران حضور دارند که می‌توانستند بدون محدودیت در بخش دریافت مدال‌ها کاندیدا شوند، اما کوتاهی در ابلاغ مانع این اتفاق شد.

۶ تا ۸ مارس ۲۰۱۹ (۱۵ تا ۱۷ اسفندماه ۹۷) کنگره پزشکی AFC در کشور چین برگزار و جوایز و مدال‌های پزشکان برتر به آنها اهدا می‌شود، اما اینکه چه سیاستی در فدراسیون فوتبال و کمیته پزشکی این فدراسیون حاکم است که باعث گرفتن فرصت‌ها می‌شود، نیاز به پاسخگویی دارد. اینکه چرا فدراسیون فوتبال با معرفی نکردن دکتر هراتیان برای دریافت جایزه بهترین پزشک جوان دنبال سرمایه‌سوزی بود که AFC مقابل آن را گرفت، جای سؤال دارد. هر چند فدراسیون در سرمایه‌سوزی شکست خورد، اما باید پاسخ بدهد که چه اتفاقاتی رقم خورده تا چنین سیاست‌هایی در پیش گرفته می‌شود. چرا متر و معیار مناسبی از سوی کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال برای انتخاب کاندیداها از ایران انجام نشده و دکتر سیف‌برقی در انتخاب‌هایش دقت نکرده است؟ چرا مسئولان فدراسیون فوتبال نظارتی روی کار کمیته پزشکی ندارند و پیگیر اتفاقات اخیر نیستند؟

این در حالی است که علاوه بر گرفته شدن فرصت از پزشکان با سابقه در فوتبال و اقدام برای سرمایه‌سوزی و فرصت‌سوزی، نفراتی از جامعه پزشکی با ارسال نامه‌هایی علیه برخی پزشکان فعال در فوتبال به کمیته‌های پزشکی AFC و فیفا باعث حساس شدن این دو نهاد شده‌اند. ماجرایی که باعث شده کمیته پزشکی AFC اتفاقات پزشکی فوتبال ایران را به عنوان یکی از کشورهای زیر مجموعه خود با ذره‌بین رصد کند.

نکته پایانی اینکه این فرصت‌سوزی و سرمایه‌سوزی در بسیاری دیگر از بخش‌های ورزش ایران نیز دیده می‌شود، جایی که برای کسب کرسی‌های بین‌المللی همکاری‌های لازم انجام نمی‌شود و بسیاری از افراد با نامه‌نگاری از داخل ایران کرسی‌های خود را از دست می‌دهند یا به کرسی نمی‌رسند. به نظر می‌رسد وزارت ورزش و جوانان به عنوان متولی فدراسیون‌ها باید در این زمینه ورود جدی داشته باشد تا جلوی این اتفاقات گرفته شود.