فروش کامل ۱۰ هزار میلیارد ریال «اوراق منفعت» طرح های نفتی

تهران- ایرنا- سازمان بورس و اوراق بهادار از فروش کامل ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق منفعت برای تامین مالی پروژه های توسعه میدان های نفتی در معاملات امروز (دوشنبه) بازار سرمایه خبر داد. به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، وزارت نفت برای برای تامین مالی طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت در میادین نفتی در […]

تهران- ایرنا- سازمان بورس و اوراق بهادار از فروش کامل ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق منفعت برای تامین مالی پروژه های توسعه میدان های نفتی در معاملات امروز (دوشنبه) بازار سرمایه خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، وزارت نفت برای برای تامین مالی طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت در میادین نفتی در حال بهره‌برداری در نظر دارد تا پایان امسال، ۳۰ هزار میلیارد ریال اوراق «منفعت» منتشر کند.
بر این اساس، در گام نخست ۱۰ هزار میلیارد ریال از این اوراق در بازار سرمایه منتشر شد که هدف آن خرید منافع حاصل از توسعه ۱۱ حلقه چاه نفت بود.
مدت این اوراق سه ساله و تعداد کل اوراق نیز ۱۰ میلیون ورقه به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال بود که سررسید آن در بهمن‌ سال ۱۴۰۰ است.
نرخ سود سالیانه اوراق شرکت ملی نفت با عنوان اوراق منفعت «شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند» ۱۹ درصد تا سررسید است که هر ۶ ماه یک‌بار به حساب دارندگان آن واریز می شود.
شرکت ملی نفت ایران ضمانت اصل اوراق را برعهده گرفته و صندوق‌های بازنشستگی پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت نیز به عنوان ضامن سود اوراق معرفی شده است.
به گزارش ایرنا، چندی پیش معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: اجرای ۳۳ طرح در سه سال برای طرح‌های نگهداشت و تولید نفت تعریف شده است که ۲۹ طرح در خشکی قرار دارد.
به گفته «رضا دهقان»، میزان سرمایه‌گذاری مصوب برای اجرای این طرح ها ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است که پس از اجرای کامل آنها، تولید نفت به طور میانگین ۲۸۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.
وی ادامه داد: ۸۰ درصد تامین مالی این طرح‌ها از طریق شرکت واسطه و بقیه توسط پیمانکاران تامین می شود.
وزارت نفت اوایل بهمن ماه، ۹ قرارداد نگهداشت و افزایش توان تولید میدان های نفتی به ارزش یک میلیارد دلار را با شرکت های داخلی امضا کرد.
اقتصام*۲۰۲۲*۱۹۶۱
انتهای پیام/

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله