فریبا: مربیان ایرانی تمایلی به سرمربیگری تیم ملی فوتبال ندارند

تهران- ایرنا – پیشکسوت فوتبال ایران گفت: در حال حاضر فقط چند مربی ایرانی در حد سرمربیگری تیم ملی فوتبال کشورمان داریم که آنها هم در شرایط فعلی علاقه ای به پذیرش این مسئولیت ندارند. «بهتاش فریبا» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره انتخاب سرمربی جدید برای تیم ملی فوتبال کشورمان […]

تهران- ایرنا – پیشکسوت فوتبال ایران گفت: در حال حاضر فقط چند مربی ایرانی در حد سرمربیگری تیم ملی فوتبال کشورمان داریم که آنها هم در شرایط فعلی علاقه ای به پذیرش این مسئولیت ندارند.

«بهتاش فریبا» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره انتخاب سرمربی جدید برای تیم ملی فوتبال کشورمان با بیان این مطلب افزود: اگر مربی ایرانی سکان هدایت تیم ملی را بر عهده بگیرد، هجمه های زیادی علیه او شکل خواهد گرفت، ضمن آنکه به طور حتم امکانات لازم هم برای وی فراهم نمی شود.
وی گفت: گرفتاریهای مربی ایرانی پس از «کارلوس کی روش» قطعا زیاد خواهد بود و یقین بدانید شرایطی که برای کی روش مهیا شد، برای سرمربی پس از او آماده نمی شود، بخصوص اگر سرمربی جدید از نظر فنی و وجهه بین المللی سطح پایینی نسبت به کی روش داشته باشد.
مدیر فنی اسبق تیم فوتبال استقلال تهران ادامه داد: کی روش به گونه ای به فدراسیون فشار آورد تا توانست حق و حقوق تیم ملی را بگیرد و ساخت ساختمان پک (مرکز توانمندسازی حرفه ای فوتبال) و بازسازی کمپ تیم های ملی نمونه ای از قدرت او در فدراسیون بود. اما فکر می کنم کوچکتر از نام کی روش قطعا نمی تواند در تیم ملی موفق شود.
فریبا افزود: حتی اگر مربی بزرگی به ایران بیاید، زیرساخت های لازم برای کسب موفقیت تیم ملی فراهم نیست و قطعا همان چالشی که با کی روش داشتیم با مربی جدید تکرار خواهد شد.
پیشکسوت فوتبال با تاکید بر اینکه موفقیت مربی خارجی در کشور نیاز به سازوکار دارد، اظهار داشت: کی روش سنگ بنایی گذاشت که همه به او وابسته بودند و هر فردی که جایگزین او شود، سال ها با این مربی پرتغالی مقایسه خواهد شد. ولی آنچه که مهم است تربیت مربیان داخلی در کنار مربی خارجی تیم ملی است که کی روش این کار را به خوبی انجام نداد.
فریبا افزود: در تیم فوتبال استقلال به رغم اینکه «وینفرد شفر» آلمانی سرمربی تیم است ولی با فشار باشگاه و کمیته فنی، «بیژن طاهری» در کنار او مربیگری می کند و اخیرا نیز «فرهاد مجیدی» به کادر فنی اضافه شده تا نسل جدیدی برای مربیگری فوتبال تربیت شود.
وی ادامه داد: قرار نیست شفر ۵۰ سال سرمربی تیم استقلال بماند، پس بهتر است با حضور مربیان جوان در کنار او آینده کادرفنی ساخته شود. این در حالی است که در دوران ۸ ساله حضور کی روش در تیم ملی فوتبال، فقط «مارکار آقاجانیان» در کنار او ماند و مربیانی دیگری مانند «علی کریمی» و «جواد نکونام» بهره ای از وی نبردند تا به رغم حضور طولانی مدت کی روش، اکنون ضعف جایگزین او به خوبی دیده شود.
فریبا در ادامه به عملکرد کی روش اشاره کرد و اظهار داشت: همیشه دو نیمه از کی روش در ذهن دارم. نیمه نخست عملکرد بالای فنی او بود و البته اگر به هرمربی ۸ سال وقت بدهید، شاید این موفقیت را کسب می کرد. همچنین او موفق شد جوان هایی به فوتبال ایران معرفی کند تا آنها چند سال دیگر برای تیم ملی موثر واقع شوند.
وی ادامه داد: ولی نیمه دوم کی روش خودمختاری و روحیه تک بعدی او بود که سبب شد مربیان ایرانی در کنار وی تربیت نشوند و همچنین بی اعتنایی به مربیان و بازیکنان داخلی و عدم تعامل با آنها بود که آثار مخربی بر جای گذاشت.
ورزشی**۹۰۲۹**۹۱۲۹
انتهای پیام/