فعالیت صادرکنندگان ایرانی از طریق بانک های عراقی

تهران – ایرنا- براساس توافق انجام شده توسط رئیس کل بانک مرکزی ایران و همتای عراقی، بانک های ایرانی می توانند در بانک های عراقی حساب دیناری داشته باشند و صادرکنندگان ایرانی می توانند از طریق بانک های عراقی فعالیت کنند. به گزارش چهارشنبه ایرنا از بانک مرکزی، «عبدالناصر همتی» در دومین روز سفر خود […]

تهران – ایرنا- براساس توافق انجام شده توسط رئیس کل بانک مرکزی ایران و همتای عراقی، بانک های ایرانی می توانند در بانک های عراقی حساب دیناری داشته باشند و صادرکنندگان ایرانی می توانند از طریق بانک های عراقی فعالیت کنند.

به گزارش چهارشنبه ایرنا از بانک مرکزی، «عبدالناصر همتی» در دومین روز سفر خود به عراق، با رئیسان بانکها، اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی عراق دیدار و گفت و گو کرد.
وی در این دیدار، ضمن بر شمردن دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهار دهه گذشته، گفت: آمریکا در ۲ مرحله سخت ترین تحریم ها را برای ایران به اجرا درآورد و در صدد بود با تضعیف پول ملی، هرج و مرج در ایران را به وجود آورد، اما با همت مسئولان نظام و مردم ایران خوشبختانه توانستیم تورم را کنترل و ثبات را در امور اقتصادی حاکم کنیم.
رئیس شورای پول و اعتبار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مذاکرات انجام شده با رئیس کل بانک مرکزی عراق، گفت: در این ۲ روز توافق‌های خوبی با رییس کل بانک مرکزی عراق داشتیم و معتقد هستیم روابط بانکی کلید توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق است.
وی تاکید کرد: اراده بزرگی در توسعه روابط دوطرفه در مسئولان عراقی دیدم؛ ضمن آنکه امروز هم نخست وزیر محترم عراق، حمایت قاطعی از مذاکرات دو جانبه و توافق های انجام شده داشتند.
همتی در تشریح سازوکار انجام معاملات با تجار عراقی، گفت: براساس توافق انجام شده، قرار است بانک مرکزی ایران حساب های یورویی و دیناری را داشته باشد و مبادلات گاز و نفت با این حساب ها انجام شود.
رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه عراق هم اکنون بزرگترین شریک ماست، افزود: صادرکنندگان ایرانی بر اساس توافق‌های انجام شده باید بتوانند از طریق بانک های عراقی فعالیت کنند و در همین راستا نیز بانک های ایرانی می توانند در بانک های عراقی حساب دیناری داشته باشند.
وی ادامه داد: بنابراین با این توافق‌ها و موافقت نخست وزیر عراق، روابط بانکی ایران و عراق بسیار قوی تر خواهد شد و گسترش روابط تجاری بین ۲ کشور براین پایه شکل خواهد گرفت.
رئیس شورای پول و اعتبار اضافه کرد: شرکت های عراقی هم می توانند در بانک های ایرانی حساب افتتاح کنند و مبادلات خود را با دینار انجام دهند.
در این دیدار رئیس بانک الرشید عراق با ارایه پیشنهاد تاسیس یک شعبه این بانک در ایران، گفت: بر اساس چارچوب بانک مرکزی، عراق آماده همکاری با شرکت های مالی است و براین اساس خواستار تاسیس یک شعبه در ایران هستیم که در صورت موافقت، این موضوع نقش مهمی در تبادلات تجاری ۲ کشور خواهد داشت.
همتی در پاسخ به رییس بانک الرشید در خصوص تاسیس شعبه در ایران، گفت: بر اساس توافق‌های انجام شده با پیشنهاد تاسیس و افتتاح شعب بانک های عراق در ایران موافق و معتقد هستم افتتاح شعب بانک های عراقی در ایران می تواند به زنجیره توافق و گسترش آن کمک کند.
به گزارش ایرنا، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عصر سه شنبه وارد بغداد پایتخت عراق شد.
همچنین قرار است عبدالناصر همتی در سفر دو روزه خود با مسئولان پولی و اقتصادی، فعالان اقتصادی، رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق دیدار و گفت کند.
شب گذشته پس از ورود رئیس کل بانک مرکزی به عراق در محل هتل الرشید بغداد، توافقنامه سازوکار پرداخت مالی میان ایران و عراق از سوی رئیسان کل بانک های مرکزی ۲ کشور امضا شد.
اقتصام**۹۱۳۲*۹۱۸۹
انتهای پیام/

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله