صافی نیوز

صافی نیوز / معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی از نهایی شدن قیمت خرید تضمینی ۳۲ قلم کالای اساسی و تنفیذ مصوبه توسط وزیر جهادکشاورزی در جلسه شورای قیمت‌گذاری خبر داد.
فروشگاه کالابرگ الکترونیک

به گزارش صافی به نقل از ایرنا، «شاهپور علایی‌مقدم» در گفت‌وگویی افزود: شورای قیمت‌گذاری با بررسی چهار سناریو برای ۳۲ محصول اساسی کشاورزی، چهار قیمت تعیین کرده که با نظر نهایی رییس شورا، قیمت قطعی اعلام می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: چهار قلم از ۳۲ قلم کالا تعیین قیمت شده است که هر کیلو سویا و کاملینا ۳۲ هزار تومان، آفتابگردان و گلرنگ ۲۷ هزار تومان و کلزا ۳۲ هزار تومان قطعی شده و قیمت سایر اقلام برای سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ در کمیسیون شورا نهایی و توسط وزیر جهادکشاورزی تنفیذ و ابلاغ می‌شود.

وی، تعیین قیمت واقعی برای دانه‌های روغنی را گامی مثبت برای رسیدن به خودکفایی تولید روغن خوراکی دانست و گفت: همین سازوکار را در گندم پیش گرفتیم و امروز با خرید تضمینی بیش از هفت میلیون تن و پیش‌بینی ۹ میلیون تن خرید برای سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ جهش بلندی در خودکفایی گندم اتفاق افتاده است، به گونه‌ای که فائو تولید ۱۳.۵ میلیون تن گندم را برای ایران پیش‌بینی کرده است.

علایی‌مقدم ادامه‌داد: تعیین قیمت نهایی متاثر از هزینه تمام شده، سود متعارف، آخرین نرخ تورم و هزینه‌های تبعی است که بر اساس نرخ تورم بانک مرکزی، مرکز آمار و قیمت‌های جهانی توسط موسسه پژوهش‌های اقتصادی محاسبه و در اختیار شورای قیمت‌گذاری قرار می‌گیرد.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی، مشوق‌های غیرقیمتی وزارتخانه را در افزایش تولید موثر خواند و بیان‌داشت: تفاوتی در اقلیم کشور انجام نشده و در برخی موارد بارندگی هم کاهش یافته است، بنابراین حمایت‌های غیرقیمتی در افزایش محسوس تولید محصولات کشاورزی موثر بوده است.

گفتنی‌ است؛ ۳۲ قلم کالای اساسی شامل ۱۷ قلم محصول زراعی و ۱۵ قلم محصول باغی است که زیر پوشش حمایتی خرید تضمینی وزارت جهادکشاورزی قرار دارد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *