ماجرای جنجالی دختر حاکم دبی

صافی - سرنوشت دختر حاکم دبی همچنان در هاله‎ای از ابهام است و کاربران شبکه‎های اجتماعی خواستار روشن شدن وضعیت وی هستند.

قتل هولناک و وحشیانه خاشقجی منتقد سعودی و ستون نویس واشنگتن پست سبب بروز تبعاتی برای عربستان و متعاقب آن شیخ نشین‌های حاشیه خلیج فارس شد. پیامد‌های این جنایت از عربستان فراتر رفته و به امارات، متحد نزدیک عربستان رسید.

حال «شیخ محمد بن رشید آل مکتوم»، حاکم دبی و نخست وزیر امارات به جرم آدم ربایی و حتی قتل احتمالی دخترش لطیفه مکتوم یکی از سی فرزند خود، تحت فشار‌های بین المللی قرار گرفته است.

دیده بان حقوق بشر در هفته جاری در گزارشی از ۱۰ مورد نقض حقوف بشر در سال ۲۰۱۸ نام برد که ناپدیدشدن «لطیفه» شاهزاده اماراتی پس از فرار نافرجام از امارات و بازگشت اجباری به این کشور، از جمله آن ها بوده است. در پی ادامه بی خبری از سرنوشت این شاهزاده سعودی، فضای مجازی شاهد ترند شدن هشتگ‎هایی مانند “لطیفه را آزاد کنید”، “زندانی در دوبی”، “دوبی را تحریم کنید”، “شاهزاده لطیفه” و غیره بوده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این شاهزاده اماراتی، ماه مارس سال جاری در عملیاتی بسیار محرمانه در ۵۰ کیلومتری ساحل گوا در یک کشتی تحت پرچم آمریکا دستگیر و به اجبار به امارات بازگردانده شد. گفته شده او با کمک مربی ورزشی فنلاندی و یک دوست فرانسوی الاصل تبعه آمریکای خود، در حال فرار از حبسی ظالمانه بوده است. از آن زمان تاکنون خبری از این شاهزاده اماراتی منتشر نشده و کلیه حساب‌های کاربری آنلاین وی حذف شده‎اند. این امر سبب شد شایعه قتل وی بیش از پیش پررنگ شود.

دولت امارات تاکنون مواضع متعددی درباره این موضوع اتخاذ کرده است. امارات در تلاش برای فرافکنی از نقض حقوق قانونی اتباع و حتی افراد خاندان سلطنتی، اعلام کرد شاهزاده لطیفه در حال فرار با «هرو جاوبرت» جاسوس آمریکایی که تلاش داشت در اقدامی توطئه آمیز از وی به عنوان اهرمی در مقابل خاندان سلطنتی استفاده کند، دستگیر شد. از سویی دیگر در ادامه اختلافات عربستان و امارات با قطر که منجر به شکل گیری ائتلاف ضد قطری و محاصره بی حاصل این کشور شد، این شیخ نشین ادعا کرد این شاهزاده برای کشور قطر جاسوسی می‌کرده است.

این ادعا‌های ضد و نقیض در کنار عدم حضور شاهزاده مذکور در مجامع عمومی سبب تشدید نگرانی‌ها درخصوص پایان تراژیک این ماجرای مرموز مانند آن چه که در مورد خاشقجی رخ داد، شده است.

در ماه مارس و پس از دستگیری و بازگشت اجباری لطیفه به امارات، ویدئویی از سوی «تینا یاوهیانن» مربی فنلاندی ورزش‌های رزمی وی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در این ویدئو لطیفه اعلام کرد که وی به دلیل محدودیت‌های اعمال شده توسط خانواده اش اقدام به فرار کرده است.

یاوهیانن که از سال ۲۰۱۰ به عنوان مربی کاپوئرای لطیفه مشغول به کار شد، گفت: وی در سال ۲۰۱۷ پس از کشته شدن یکی از دوستانش و وضعیت دشوار خواهرش شمسه پس از فرار ناموفق از امارات، به وی اعتماد کرده و از او خواسته بود برای فرار کمکش کند. در واقع او نمی‌خواست به عاقبت شمسه دچار شود و تلاش می‌کرد به حقوق ابتدایی خود مانند حق زندگی و انتخاب دست یابد. وی که در تقابل با شرایط موجود امارات بار‌ها فراخوان عمومی داده، ولی نتیجه‌ای نگرفته بود، در سال ۲۰۰۲ فراری ناموفق و حبسی سه ساله را تجربه کرده بود. لطیفه با انتقاد از شکنجه و آزار دوران حبس خود و نیز جوخه‌های مرگ پدرش وی را متهم به سرکوب مخالفان درون خاندان سلطنتی می‌کرد. این شاهزاده اماراتی در ۷ سال گذشته برای فرار مجدد برنامه ریزی می‌کرد. تا این که در نهایت در فوریه ۲۰۱۸ با کمک مربی و نیز دوست فرانسوی الاصل خود از دوبی به مسقط رفت و قصد داشت با ورود قایق تحت پرچم آمریکا به آب‌های آزاد، به هند رفته و از آن جا به فلوریدای آمریکا پرواز و درخواست پناهندگی سیاسی کند.

اما در نهایت دستگیر و به امارات بازگردانده شد. یوهیانن که پس از مدتی بازداشت آزاد شد، گفت: از چهارم مارس تاکنون موفق به برقراری تماس با لطیفه نشده است. سازمان ملل، عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر و گروه‌های دیگر در ۹ ماه گذشته مرتبا از امارات درخواست کردند تا اطلاعاتی درباره سلامت و محل زندگی شاهزاده را در اختیار آن‌ها قرار بدهد. اما این تلاش‌ها همچنان بی پاسخ مانده اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که دست‌کم ۵ کشتی جنگی هند و امارات و همچنین دو هواپیمای نظامی و یک هلیکوپتر در عملیات دستگیری این شاهزاده اماراتی شرکت داشتند. این در حالی است که مقامات هندی با رد اتهام مشارکت در این عملیات مدعی شدند اطلاعی درباره وقوع عملیات نظامی در سواحل خود ندارند.

همه این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که امارات تلاش دارد تا چهره‌ای مترقی از خود در میان سایر شیخ نشین‌ها ارائه کند. لطیفه در ویدئوی مذکور کلیه ادعا‌های پدرش مبنی بر حرکت به سمت مدرنیته را تبلیغات صرف می‌داند.

ناپدید شدن شاهزاده اماراتی زیر ذره بین سازمان‌های بین المللی

در حالی که امارات پاسخ درخواست سازمان‌های بین المللی مبنی بر ارائه شواهدی از محل زندگی لطیفه را بی جواب گذاشته، پنجم سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای از برگزاری جشن تولد وی در کنار خانواده و در صلح خبر داد. این در حالی است که وی در ویدئویی که مربی فنلاندی‎اش منتشر کرد پس از صحبت درباره شرایط غیرانسانی زندگی خود و انتقاد از سیاست‌های پدرش گفته بود حاضر است بمیرد، اما به دوبی بازنگردد. وی در این ویدئو گفته بود شما زمانی این ویدئو را می‌بینید که یا من مرده باشم یا در شرایط بسیار بسیار بدی به سر ببرم.

جنایت‌های وحشیانه و نقض گسترده حقوق بشر در این شیخ نشین مشابه اتفاقاتی است که در عربستان رخ می‌دهد. براساس شواهد موجود، سازمان‌های اطلاعاتی این دو پادشاهی ارتباطات تنگاتنگی با یکدیگر دارند. حضور محمد دحلان مشاور ویژه محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی در عملیات قتل خاشقجی از جمله این شواهد است. این دو پادشاهی علیرغم اختلافات ارضی که دارند به دلیل نزدیکی مواضعشان در امور مختلفی مانند حاکمیت، سیستم حکومتی، بی توجهی به حقوق بشر و … متحدان نزدیکی به شمار می‌روند. همکاری در محاصره قطر و نیز در جنگ یمن تنها دو مورد از اقدامات بی ثبات کننده این دو کشور در منطقه هستند.