صافی نیوز

صافی نیوز / در پی ارسال پیامی از یکی از اپراتورهای تلفن همراه مبنی بر هشدار زلزله به برخی شهروندان پلیس فتا نوع پیام را یکی از قابلیت های گوشی های اندرویدی اعلام کرده و گفته عامل این اتفاق در دست بررسی است. در همین حال معاون وزیر کشور در همین رابطه گفت: اشتباه فنی تیم تحقیقاتی همراه اول مسبب ماجرا بوده است

به گزارش صافی، حدود ساعت ۱۲:۱۵ امروز ۱۶ آذر ۱۴۰۱ تعداد قابل توجهی از مردم که گوشی‌های اندرویدی داشتند هشداری مبنی بر وقوع زلزله دریافت کردند و این پیام موجب نگرانی آنها شد.

پلیس فتا در توضیح فنی این اتفاق گفت: در گوشیهای اندرویدی قابلیتی به نام هشدار اضطراری وجود دارد که معمولا فعال است. این قابلیت بر مبنای محل استقرار فرد و همچنان سایتهایی که از آنها داده دریافت میکند، مانند شیک‌الرتس Shake Alerts، هشدارهایی مبنی بر وقوع زلزله ارسال میکند. طبق گفته معاون وزیر کشور تیم تحقیقاتی همراه اول در حال یک اقدام فنی برای شرایط بحرانی مانند سیل و زلزله بودند و هنگام ارسال پیام به گروه فنی خودشان، در اثر غفلت، این پیام برای تعدادی از شهروندان ارسال شده است.

همچنین روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: وضعیت شبکه تلفن همراه کشور به صورت دائم توسط مراکز پایش امنیت اپراتورها و وزارت ارتباطات مورد پایش قرار می‌گیرد و هیچ گونه شواهدی مبنی بر هک این شبکه وجود ندارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: هیچ هشداری مبنی بر وقوع زلزله از سوی سازمان مدیریت بحران کشور ارسال نشده است و چنین پیامی کاملا کذب است. مردم آرامش خود را حفظ کنند چرا که هیچ هشداری مبنی بر وقوع زلزله نداشته‌ایم.

مرکز لرزه‌نگاری کشوری در اطلاعیه ای اعلام کرد نظر به اینکه بنا بر اطلاع واصله، امروز ۱۶ آذر ۱۴۰۱ پیامی تحت عنوان هشدار زلزله از طریق خطوط موبایلی برای برخی از مشترکین ارسال شده است، مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ضمن تکذیب این پیام اعلام می نماید هیچگونه وضعیت غیرعادی در خصوص وقوع زمین لرزه در هیچ منطقه کشور تا لحظه درج این پیام مشاهده نشده است.

معاون وزیر کشور در مصاحبه با شبکه خبر درباره دلیل این اتفاق گفت: اشتباه فنی تیم تحقیقاتی همراه اول مسبب ماجرا بوده است

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *