صافی نیوز

صافی نیوز / رئیس شورای اسلامی شهر مراغه گفت: مدیریت شهری در کنار دیگر دستگاه‌های متولی است و از ثبت ملی برخی از آینن‌های سوگواری و سنتی عزاداری حسینی که منحصر به فرد و مخصوص شهر مراغه است حمایت می‌کند و پیگیر خواهد بود.
شورای اسلامی شهر مراغه

به گزارش صافی، رضا عسکری رئیس شورای اسلامی شهر مراغه دوشنبه شب در جلسه علنی شورای اسلامی شهر که با حضور اعضای هیئات‌ مذهبی شهرستان و رییس تبلیغات اسلامی مراغه برگزار شد، اظهار داشت: مردم مراغه با عزاداری منحصر به فرد ارادت خاصی به ماه محرم و صفر و عزاداری سید و سالار شهیدان دارند.

وی افزود: «علم‌بندی»، «وای عباس»، «حجله‌گردانی حضرت قاسم بن الحسن (ع)»، «شمع‌گردانی»، «الله‌الله حسین وینا» و «دعوت شبانه محلات و شاه‌حسین وای‌حسین گویان» اوج ارادت مردمان این شهر به سرور و سالار شهیدان را نشان می‌دهد.

وی اعلام کرد: روزها و عزادرای‌های منحصر به فرد مراغه نیاز به پخش زنده از صداوسیما دارد و از این رو پخش زنده مراسمات عزاداری حسینی و ثبت‌ملی برخی از آیین‌های سوگواری در اولویت مدیربت شهری قرار دارد و شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه با همراهی دیگر دستگاه‌های متولی شهرستان پیگیر به نتیجه رسیدن آن‌ها خواهد بود.

رییس شورای اسلامی شهر مراغه اضافه کرد: کیسه‌های زباله در اختیار هیات‌های حسینی از سوی معاونت خدمات شهری قرار خواهد گرفت و حوزه خدمات شهری در دعوت محلات عزاداری حسینی پای‌کار بوده و یک روز قبل از دعوت محله، محله مورد نظر آماده‌سازی و تمیزکاری برای حضور و استفاده عزاداران و میهمانان خواهد شد.

عسکری ادامه داد: در راستای استقبال از ماه محرم واحد آسفالت شهرداری مراغه از چند روز پیش به لکه‌گیری و آسفالت‌ریزی محل‌های عزاداری اقدام کرده است.

وی خاطرنشان کرد: رعایت ساعات مشخص عزاداری یکی از خواسته‌های مردم است و انتطار داریم شورای هیئات‌های و تبلیغات اسلامی نسبت به ساماندهی موضوعات این‌چنینی اقدام کنند و همچنین مدیریت شهری آماده همکاری در خصوص حضور و خدمات‌رسانی همیار پاکبان در هیئت‌‌های حسینی است.

رقیه سعیدی نائب رئیس شورای اسلامی شهر مراغه نیز در این جلسه خواستار نظم و انسجام در دستجات حسینی شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر مراغه نیز در این جلسه اعلام کرد: توجه به موضوعات فرهنگی و اطلاع‌رسانی در این راستا در اولویت هیئت‌‌های حسینی قرار گیرد.

ابراهیم خوشرفتار تصریح کرد: ترویج فرهنگ عاشورایی و توجه به فلسفه قیام خونین امام حسین(ع) با در نظر گرفتن مسائل و مشکلات روز جامعه نیاز و ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: رعایت زمان عزاداری به خصوص در دعوت شبانه محلات، در نظر گرفتن پاکبانان و توجه به موضوعات بهداشتی و نظافتی در پخش نذری از دیگر مواردی است که باید از سوی هیئت‌‌های حسینی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مراغه نیز در این جلسه گفت: بودجه فرهنگی شهرداری صرفا برای مسائل مذهبی نیست و هر عملیاتی در حوزه شهرداری صورت می‌گیرد و هر اتفاق فرهنگی که در شهر انجام می‌شود، بودجه فرهنگی برای آن در نظر گرفته می‌شود.

بهمن محمودی تاکید کرد: بودجه فرهنگی درباره کلیات مسائل فرهنگی شهر است و پیوست‌های مختلفی دارد. که باید لحاظ کرد.

وی به مشکلات ترافیکی در دهه محرم اشاره کرد و افزود: محل استقرار موکب‌ها در اعیاد و هیات‌های حسینی در ماه محرم بدون رعایت مسائل ترافیکی نارضایتی‌هایی را در پی دارد که نیازمند برنامه‌ریزی در این رابطه و توجه به حقوق شهروندی است.

وی ادامه داد: کمیسیون حمل‌ونقل در راستای مسائل ترافیکی و انضباطی در کنار هیئت‌‌های حسینی است.

وی در پایان اعلام کرد که بحث مسائل مذهبی نباید محله محور باشد و باید شهری در نظر گرفته شود و محلات متمرکزی برای اجرای مراسمات مذهبی با حضور پرشور و‌ تجمع یکجا عزاداران در نظر گرفته و مدیریت شود.

بهروز جعفری رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان مراغه نیز که در این جلسه حضور داشت، خاطرنشان کرد: همکاری برای حضور عوامل صداوسیما، ثبت‌ملی برخی از عزاداری‌ها، توجه ویژه به دعوت محلات از جمله مواردی است که همکاری شهرستانی و مجموعه مدیریت شهری را می‌طلبد.

وی همچنین از زحمات و دغدغه‌های اعضای شورای اسلامی شهر مراغه در خصوص مراسمات مذهبی تشکر و قدردانی کرد.

در این جلسه معاون خدمات شهری شهرداری مراغه، مسئول واحد فرهنگی و اجتماعی شهرداری و اعضای شورای هیئات‌‌ مذهبی نیز به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

هم اکنون حدود ۲۱۰ هیئت مذهبی در شهرستان مراغه وجود دارد که از این تعداد ۱۰ هیئت بانوان، یکصد شهری و یکصد روستایی است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *