امروز: شنبه، 2 مهر 1401 23:47

موگرینی: در ساعات آینده راه اندازی SPV به طور رسمی اعلام می شود

مسئول سیلست خارجی اتحادیه اروپا با بیان این‌که «اروپا از برجام حمایت می‌کند»، از اعلام رسمی راه‌اندازی کانال ویژه مالی با ایران توسط انگلیس، فرانسه و آلمان در ساعات آینده خبر داد.

به گزارش ایسنا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از آغاز نشست غیر رسمی وزیران دفاع اروپایی در بخارست پایتخت رومانی در جمع خبرنگاران گفت که خوشبختانه همکاران او از انگلیس، فرانسه و آلمان در ساعات آینده به‌طور رسمی راه‌اندازی کانال ویژه مالی با ایران را اعلام خواهند کرد.

موگرینی افزود: من نیز واکنش رسمی خود را به این اتفاق نشان خواهم داد که شامل استقبال و حمایت کامل و قوی اتحادیه اروپا از این سازوکار ویژه با ایران موسوم به SPV است، چیزی که در ماه سپتامبر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در جریان آخرین نشست وزیران امورخارجه ایران و ۱+۴ درخصوص اجرای برجام، بر سر آن توافق کردیم.

وی همچنین گفت: اتحادیه اروپا به‌طور کامل از اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به این دلایل ساده حمایت می‌کند؛ این توافق مؤثر بوده است، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تمام ۱۳ گزارش خود تائید کرده که ایران کاملاً به تعهداتش عمل می‌کند و به‌علاوه ما بر این باوریم که این عنصری کلیدی در امنیت ما در منطقه است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: توافق هسته‌ای با ایران همچنین دارای یک مؤلفه اقتصادی است که تحریم‌های مرتبط هسته‌ای علیه ایران را لغو کرد، اتحادیه اروپا تحریم‌های دیگر را حفظ کرده که داستان آن متفاوت است. بنابراین، اقدام انگلیس، فرانسه و آلمان برای ایجاد این سازوکار از نظر من گامی است در جهت ادامه تجارت مشروع با ایران که پیش از این تحت توافق هسته‌ای شاهد آن بوده‌ایم.

موگرینی در ادامه سخنان خود در پاسخ به این سوال که این موضوع تأثیری بر روابط فرا آتلانتیک خواهد داشت، گفت که اروپا کماکان به گفت‌وگوهای خود با آمریکا درباره این موضوع و دیگر مسائل منطقه‌ای ادامه خواهد داد و فکر نمی‌کند که روابط خوب فرا آتلانتیک از این مسئله تأثیری بگیرد.

انتهای پیام

اخبار مرتبط
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پس از این بخوانید...