صافی - کره شمالی نسبت به همکاری های نظامی ارتش ژاپن با نیروهای نظامی بیگانه هشدار داد و تاکید کرد این همکاری ها می تواند باعث بروز یک فاجعه جهانی شود و فرجام ناخوشایندی برای منطقه داشته باشد.

خبرگزاری کره شمالی روز جمعه ژاپن را مورد هجمه قرار داد و نوشت برگزاری رزمایش دریایی انگلستان در اقیانوس هند و آبهای منطقه با حضور ژاپن، یک چالش بزرگ امنیتی است و نشان می دهد که توکیو به دنبال زنده کردن دوران نظامی گری خطرناک گذشته است.

در شرایطی که کشورهای منطقه همچنان از سیاست ها و تجاوزات نظامی ژاپن در جنگ جهانی انتقاد می کنند ، ژاپن اعلام کرده که به انگلستان برای رزمایش مشترک در اقیانوس هند ملحق شده است.

افزون بر این قرار است در حاشیه این رزمایش، دو کشور تمریناتی را به مدت ۱۲ روز در پایگاه فیجی در غرب توکیو برگزار کنند که از روز یکشنبه شروع خواهد شد.

دو کشور قصد دارند در پایگاه نظامی ژاپن از توپخانه، واحدهای راکت انداز و بالگردهای شینوک استفاده کنند کره شمالی نیز بشدت بابت این تمرینات ابراز نگرانی کرده است.

روزنامه ‘رودونگ سینمون’ ارگان حزب حاکم بر کره شمالی نیز نوشته است چنین اقدامات و تمرینات نظامی مشترک میان دو کشور نشان می دهد که توکیو در حال زمینه سازی قانونی برای اعزام نیروهایش به عملیات فرامرزی است.

‘شینزو آبه’ نخست وزیر ژاپن که بتازگی در انتخابات ریاست حزب حاکم لیبرال دمکرات به پیروزی رسید قول داده است بند ۹ قانون اساسی را اصلاح کند تا پس از آن نیروهای نظامی این کشور بتوانند در عملیات فرامرزی در کنار متحدان این کشور حضور داشته باشند.

کره شمالی می گوید که ژاپن و آمریکا از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵ میلادی سیطره استعماری بر شبه جزیره کره داشته و جنایات فراوانی علیه ملت کره و دیگر کشورهای همسایه مرتکب شده اند.

ایرنا