صافی نیوز

صافی نیوز / امروز نمادهای تکنو (شرکت تکنو تار)، غدشت (شرکت دشت مرغاب) و لپارس (شرکت پارس الکتریک) بیشترین صف خرید را در بورس داشتند.
بورس

به گزارش صافی به نقل از فارس، بورس در حالی سومین روز مردادماه را پشت سر گذاشت که ۲۴ هزار واحد افت را تجربه کرد. این افت بزرگ‌ترین ریزش شاخص‌های بورس در دو ماه اخیر بوده و افت ۸ هزار واحدی شاخص کل هم‌وزن دومین ریزش بزرگ در سال جاری بوده است.

برخی کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، افزایش‌های مکرر در نرخ بهره بین بانکی توسط بانک مرکزی در هفته‌های گذشته عامل ریزش بورس بوده است. دیروز وزیر اقتصاد نیز به این مساله واکنش نشان داده بود. طبق نظر تیم اقتصادی دولت، نرخ بهره بانکی باید در سقف ۲۰ درصد باقی می‌ماند، اما در آخرین اعلام بانک مرکزی این نرخ به ۲۱٫۳۱ درصد افزایش یافته است.

در معاملات دوشنبه، اغلب نمادهای بازار قرمزپوش شدند. قیمت سهام تمامی نمادها در گروه‌ های خودرو و ساخت قطعات، شرکت‌‌های چند رشته‌‌ای صنعتی، فراورده‌‌های نفتی و کک، محصولات شیمیایی، حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات، استخراج کانه‌‌های فلزی، سرمایه ‌گذاری‌ها و بانک‌‌ها و مؤسسات اعتباری کاهش یافت.

* کاهش وابستگی بورس به تورم و دلار

اما نباید از وابستگی بورس به نرخ تورم و قیمت دلار نیز در این بین گذشت. بازار سهام به‌ طور تاریخی هم ‌بستگی بالایی با نرخ تورم و متعاقباً تغییرات قیمت ارز دارد. هرچند در مدت اخیر و در پی رشد نرخ دلار، بازار سهام به این مؤلفه اساسی کم‌ واکنش بود.

به نظر می‌رسد به دنبال تغییرات قیمتی رخ ‌داده در برخی از کالاهای اساسی، در روزهای آینده تنور انتظارات از بازار سهام نیز داغ شده و بورسی‌ها نیز انتظار دارند، همانند تجربیات پیشین که هم ‌گرایی همیشگی رشد قیمت سهام با تورم را تایید می‌کند، امسال نیز در صورت شدت گرفتن انتظارات تورمی شاهد ورود نقدینگی و سرمایه‌‌ها به بورس برای در امان ماندن از گزند تورم خواهیم بود.

* راهکارهای بهبود وضعیت بورس

علی مومنی، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره شرایط این روزهای بورس گفت: در شرایطی که قیمت‌‌ها در تمامی بازارهای دارائی صعودی است، در بازار سهام، قیمت‌ها روند نزولی در پیش گرفته است که این مساله را می‌توان در حال حاضر به افزایش نرخ بهره بین بانکی مربوط دانست.

وی ادامه داد: حتی شرکت‌هایی که گزارش‌‌های مالی سالانه آنها نشان از عملکرد مالی مثبت داشته نیز با عرضه و افت قیمتی مواجه هستند. این برای شرکت‌های بنیادی که گزارش‌های سه ماهه آنها نیز عملکرد مطلوبی را در پی داشته، رخ داده است. با توجه با مازاد عرضه در پایان معاملات این روزهای بورس و افزایش خروج سرمایه از بازار، نمی‌توان انتظار رشد شاخص‌ها در معاملات روزهای آینده را داشت.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به راهکارهای برون رفت از وضعیت فعلی تاکید کرد: علاوه بر حمایت حقوقی‌ها و صندوق‌های تثبیت و توسعه بازار از بورس، باید هماهنگی بیشتری در تیم اقتصادی دولت ایجاد شود و قیمت‌گذاری دستوری که این روزها مجلس به دنبال آن است، نیز از دستور کار مجلس خارج شود.

* روز داغ شاخص‌های بورس

در معاملات روز دوشنبه، شاخص کل بورس با ریزش ۲۴ هزار و ۳۴۲ واحدی نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و ۴۳۹ هزار و ۴۱۶ واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی ۱٫۶۶ درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افت ۸ هزار و ۹۰۱ واحدی در سطح ۳۹۱ هزار و ۱۳۱ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی ۲٫۳۳ درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس ۳۰۶ واحد پائین آمد و در سطح ۱۸ هزار و ۸۷۴ واحد قرار گرفت.

* رشد ارزش معاملات خُرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۳۱ هزار و ۴۰۵ میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۲۵ هزار و ۲۲۹ میلیارد تومان بود که ۹۵ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با رشد ۲ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۲ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات از کل معاملات بازار سهام ۲ درصد بوده است.

* رشد خروج سرمایه حقیقی از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای بیست و هشتمین روز متوالی منفی شد و ۵۸۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که رشد ۶۰ درصدی را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد.

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان)، خودرو (شرکت ایران خودرو) و نوری (شرکت پتروشیمی نوری) اختصاص داشت و نمادهای پشاهن (تولیدی پلاستیک‌ شاهین)، لپارس (پارس الکتریک) و زپارس (ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

* رشد ارزش صف‌های پایانی بازار

در جریان معاملات روز دوشنبه، ۶۰ نماد با رشد قیمت و ۵۳۶ سهم با کاهش قیمت روبرو شدند. در پایان معاملات امروز، ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش ۱۱۳ درصدی یافت و ۲۸۵ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۳۷ درصد رشد کرد و در رقم ۲۸ میلیارد تومان ایستاد.

امروز نماد تکنو (شرکت تکنو تار)، غدشت (شرکت دشت مرغاب) و لپارس (شرکت پارس الکتریک) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد خزامیا (شرکت زامیاد)، خگستر (گسترش‌ سرمایه‌ گذار ‌ایران ‌خودرو) و وساپا (سرمایه‌ گذاری سایپا) تعلق داشت.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *