وزیرصنعت: تولید مس کاتد رکورد زد

تبریز – ایرنا – وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه توانستیم تحریم‌ها را مدیریت و چرخه تولید را حفظ کنیم، گفت: با وجود تحریم ها تولید مس کاتد در کشور رکورد زد. رضا رحمانی روز پنجشنبه در آیین افتتاح همزمان ۲۳ پروژه عمرانی و زیرساختی شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی، اظهار داشت: پیش از […]

تبریز – ایرنا – وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه توانستیم تحریم‌ها را مدیریت و چرخه تولید را حفظ کنیم، گفت: با وجود تحریم ها تولید مس کاتد در کشور رکورد زد.

رضا رحمانی روز پنجشنبه در آیین افتتاح همزمان ۲۳ پروژه عمرانی و زیرساختی شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی، اظهار داشت: پیش از هر چیز باید بپذیریم که در جنگ تمام عیار اقتصادی و رسانه‌ای قرار داریم و با توجه به این شرایط در تصمیمات تغییر ایجاد می‌شود و باید متناسب با تهاجم دشمن، دفاع کرده و اجازه توقف تولید را ندهیم.
وی با بیان اینکه هدف جنگ اقتصادی سقوط کارخانجات است، افزود: رهبر معظم انقلاب نیز بارها در فرمایشات‌شان به حفظ تولید و اشتغال تاکید کرده‌اند.
رحمانی با بیان اینکه ارزش تولید صنایع معدنی ۲۰ میلیارد دلار است، گفت: اوایل انقلاب تعداد معدن حدود ۱۹۵ واحد بود که هم اکنون به حدود ۱۰ هزار واحد رسیده است.
وزیر صمت با بیان اینکه رفع خودکفایی در بخش‌های مختلف از اولویت‌های ماست، افزود: در بخش فولاد به خودکفایی رسیده‌ایم و به دنبال راه‌اندازی کارخانه نفلین سینیت برای تولید مواد اولیه آلومینیوم و خودکفایی در این زمینه هستیم.
وی در رابطه با نقش معادن در توسعه روستاها، اظهار داشت: با توجه به قرارگیری معادن در روستاها، ایجاد واحد‌های بهره‌برداری از معادن منجر به توسعه مناطق محروم نیز می‌شود و با راه‌اندازی پروژه ذوب و ایجاد شهرک تخصصی مس شاهد توسعه ورزقان خواهیم بود.
رحمانی در خصوص میزان اشتغال‌زایی صنایع معدنی گفت: ۱۳۰ هزار نفر در بخش معدن و ۶۵۰ هزار نفر در بخش صنایع معدنی در سطح کشور فعالیت می‌کنند که اشتغال پایدار به شمار می‌رود.
وی درباره ذخایر قطعی مس ورزقان،اعلام کرد: بر اساس بررسی‌های کارشناسی، مس ورزقان ۳۸۰ میلیون تن ذخیره قطعی داشت که این آمار به ۸۹۰ میلیون تن رسیده و برای ۴۰ سال آینده مشکلی بابت استخراج مس از این معدن نخواهیم داشت.
رحمانی افزود: به تازگی ذخایر سنگ آهن در مرکز ایران نیز حدود دو سه برابر شده و ذخیره پنج هزار تنی فولاد در اوایل انقلاب هم به ۳۳ میلیون تن رسیده است.
وزیر صمت با تاکید بر جلوگیری از خام‌فروشی، گفت: ضرورت دارد زنجیره تبدیل مس به کنسانتره، سپس کاتد مس و فراوری آن در صنایع پایین دستی فراهم شود، زیرا تشکیل این زنجیره ارزش افزوده دارد.
رحمانی اظهار داشت: برای جلوگیری از خام فروشی، عوارض صادرات خام فروشی را همه ساله افزایش می‌دهیم.
وی با تاکید بر ضرورت ایفای نقش صنعت در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی گفت: مس سونگون ورزقان در پروژه بزرگراه «خواجه – ورزقان» ایفای نقش می‌کند.
رحمانی با بیان اینکه ورود فناوری و استارتاپ‌ها به صنعت مهم است، اظهار داشت: وجود مس ورزقان فرصت خوبی برای دانشگاه صنعتی سهند است که با این معدن تفاهم‌نامه منعقد کرده و همکاری داشته باشد.
رحمانی با تاکید بر ضرورت توجه به تولید داخل در صنایع معدنی، گفت: ۲ هزار و ۴۰۰ قطعه مورد نیاز در مس سونگون تولید داخل است.
وی با تاکید بر نقش معدن در شرایط تحریم، گفت: معتقدم بخش معدن شاه بیت و پتانسیل بی‌بدیل در کشورمان است که کمترین آسیب‌پذیری را در زمان تحریم دارد؛ از این‌رو انقلاب معدنی را باید شروع کنیم.
به گزارش ایرنا، وزیر صمت در سفر یک روزه به آذربایجان شرقی علاوه بر کلنگ زنی شهرک صنعتی، کلنگ احداث چند طرح صنعتی و زیربنایی در ورزقان را نیز به زمین می زند.
همچنین با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت کارخانه تولید گلوله های فلزی و ساختمان اداری شهرک صنعتی ورزقان به بهره برداری می رسد.
آغاز عملیات احداث قطعه یک و پنج بزرگراه خواجه ورزقان و تقاطع غیر همسطح ورودی این شهر از دیگر برنامه های وزیر صنعت در سفر یک روزه به ورزقان است.
در این آیین کلنگ طرح بزرگ آبرسانی به ۶۵ روستای این شهرستان نیز توسط وزیر صنعت معدن و تجارت به زمین زده می شود.
۶۱۳۲/۵۱۸
انتهای پیام/

00رای ها
امتیازدهی به مقاله