امروز: چهارشنبه، ۶ مهر ۱۴۰۱ ۰۰:۱۶

پیگیری جدی طرح دو فوریتی کاهش نرخ ارز

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز ناکارامد بوده، گفت: طرح دو فوریتی کاهش نرخ ارز با جدیت پیگری خواهد شد.

محمد رضا پورابراهیمی با بیان اینکه فعالان اقتصادی در اواخر سال ۹۶ حدود ۳۰ میلیارد دلار سرمایه را از کشور خارج کرده‌اند، گفت: منظور از خروج سرمایه عدم انتقال ارز حاصل از صادرات و یا خارج شدن مستقیم ارز از کشور می‌باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: فعالان اقتصادی به دلیل عدم مدیریت صحیح و ناکارامدی بانک مرکزی منابع ارزی خود را به داخل کشور نیاورده و یا بعد از صادرات منابع را به داخل کشور منتقل نمی‌کنند.

وی افزود، از طرفی در تخلفات جدید دیده شده که یک فعال اقتصادی درخواست واردات را ارائه میکند، اما از ارز تخصیص داده شده را به شکل دیگری در حوزه غیر تعریف شده استفاده میکند.

رئیس کمیسیون اقتصادی با اشاره به جدیت در پیگری طرح کاهش نرخ ارز تاکید کرد، مفاد طرح دو فوریتی کاهش نرخ ارز در نشست مشترک روز دوشنبه با مدیران ارشد اقتصادی کشور پیگیری خواهد شد. یکی از محور‌های اصلی این طرح بازگشایی حساب سپرده ارزی با ضمانت بانک مرکزی و پرداخت سود به این حسابهاست.

پورابراهیمی ادامه داد، در این نشست مشترک بین دولت و مجلس که فردا برگزار خواهد شد مقاماتی از بانک مرکزی به همراه رئیس کل این بانک حضور دارند. اگر در این نشست به این نتیجه برسیم که همه موضوعات برای ساماندهی بازار ارز عملی و برنامه زمانبندی برای انجام برنامه‌های مد نظر ارائه شود، طرح پیگری نخواهد شد. اما اگر توافق حاصل نشود طرح دوفوریتی را هفته آینده در مجلس به اجرا خواهیم گذاشت.

اخبار مرتبط
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پس از این بخوانید...