صافی نیوز

صافی نیوز / شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 24 هزار و 387 واحد همراه شد.
بورس

به گزارش صافی به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز هم مانند روز گذشته در مسیر کاهش قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش ۲۴ هزار و ۳۸۷ واحد به رقم یک‌میلیون و ۴۳۹ هزار و ۳۷۰ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با کاهش ۸ هزار و ۹۰۵ واحد به رقم ۳۹۱ هزار و ۱۲۸ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۴۷۳ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۶٫۵ میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۹۴ هزار فقره معامله و به ارزش ۴ هزار و ۱۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی ۱٫۶ درصد افت کردند. این دو شاخص با معیار هم‌وزن ۲٫۲ درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور ۱٫۶ درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس ۱٫۹ درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۱٫۳ درصد افت کرد.

همچنین نمادهای فولاد مبارکه، پالایش نفت بندرعباس، توسعه معادن و فلزات، شستا، پتروشیمی نوری، کشتیرانی جمهوری اسالمی و معدنی چادرملو بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.
امروز فرابورس ایران هم تعریف خاصی نداشت به گونه‌ای که شاخص کل با ۳۰۷ واحد کاهش به رقم ۱۸ هزار و ۸۷۴ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و ۴۳ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه به ۳۴۶ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۳ میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱۳۲ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۲۵ هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند.

البته لازم به یادآوری است در روزهای دوشنبه عملیات بازار باز در شبکه بانکی برای خرید و فروش اوراق بدهی بانک مرکزی انجام می‌شود و امروز هم بیش از ۱٫۳ میلیارد اوراق بدهی بانک مرکزی به ارزش بیش از ۱۲۴ هزار میلیارد تومان در شبکه بانکی داد و ستد شد که فقط ارزش این معاملات در معاملات فرابورس درج می‌شود، وگرنه معاملات سهام در فرابورس امروز ۱٫۳ میلیارد به ارزش ۶۰۹ میلیارد تومان بوده است و اوراق مالی اسلامی بیش از ۳ میلیارد ورقه به ارزش ۲۱۴ میلیارد تومان و سایر اوراق به ارزش ۵۸۶ میلیارد تومان بوده است؛ یعنی عمده ارقام معاملات فرابورس مربوط به خرید و فروش اوراق بانک مرکزی در عملیات بازار باز بوده است.

نمادهای پلیمر آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، پالایش نفت لاوان، پتروشیمی تندگویان، فولاد غدیر ایرانیان، تولید نیروی برق دماوند و بهمن دیزل بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

کارشناسان یکی از دلایل ریزش بازار را افزایش نرخ سود بین‌بانکی می‌دانند که عمده پول‌ها از بورس به سمت بانک حرکت کرده است. همچنین بازار طلا و ارز هم امروز اوضاع خوبی نداشته و با وضعیت شاخص‌های قرمز همراه بوده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *