کشتی پهلوانی در مسیر بازگشت به عقب

صافی - بازگشت دوباره کشتی پهلوانی به فدراسیون زورخانه ای بعد از گذشت سه سال و منفک شدن این رشته از فدراسیون کشتی، به نوعی باید منتظر افول این رشته ملی و سنتی کشورمان باشیم.

محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان هفته گذشته و در دومین دوره همایش و هم اندیشی سراسری پیشکسوتان ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی با عنوان آیین ملی پدران گود، اعلام کرد که متولی کشتی پهلوانی از این پس بر عهده فدارسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی است.

البته شاید از برخی جهات، کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه ای که مکمل و تکمیل کننده یکدیگر هستند، باید در کنار یکدیگر و توسط یک فدراسیون اداره شود، اما سابقه نشان داده که این فدراسیون از چند دهه گذشته به دلیل برخی مشکلات، اختلافات داخلی و از همه مهمتر مشکلات مالی، از اجرای برنامه های خود دچار مشکل است.

این فدراسیون در بدو امر برای برگزاری مسابقات کشتی پهلوانی قهرمانی کشور باید سالی ۴۰ سکه طلا به نفرات برتر و پهلوان کشور پرداخت کند و ضمن آنکه باید همه هزینه های مسابقات در رده های مختلف سنی را نیز بپردازد.

از سوی دیگر هیات های زورخانه ای در سراسر کشور برای حضور در مسابقات پهلوانی باید دست به دامن هیات های کشتی شوند تا کشتی گیر و مربی را برای حضور در مسابقات به آنان بدهند.

برهمین اساس و برای برگزاری مسابقات، تقویم مسابقات فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای باید با فدراسیون کشتی هماهنگ باشد که به دلیل همین اختلاف در تقویم برگزاری رقابتها، سبب خواهد شد که کشتی گیران عنوان دار و شاخصی در مسابقات پهلوانی از این پس حضور پیدا نکند و ضمن آنکه این مسابقات تعداد زیادی از تماشاگران خود را از دست خواهد داد و به دلیل حضور نفرات رده های پایین تر، کیفیت مسابقات به شدت کاهش خواهد یافت.

از سوی دیگر در مسابقات بین المللی که توسط فدراسیون بین المللی کشتی پهلوانی و زورخانه ای برگزار می شود، نفرات شاخص کشتی ایران به دلیل همین اختلافات و همچنین هماهنگ نبودن تقویم مسابقات، حضور پیدا نخواهند کرد و باید منتظر باشیم تا بازوبند پهلوانی در سنگین وزن را از این پس بر بازوان کشتی گیران خارجی ببندیم.

طی سه سال گذشته، فدراسیون کشتی مسابقات کشتی پهلوانی در هر سه رده سنی را به شکلی منظم و با آخرین قوانین و مقررات و با همکاری فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای برگزار و حتی جوایز نقدی و سکه های پهلوانان را پرداخت می کرد.

حال فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای براساس چه برنامه و ایده ای، می خواهد که این رشته را از فدراسیون کشتی بگیرد، در حالی که از نظر مالی با مشکلات عدیده ای روبرو است و این در حالی است که فدراسیون کشتی مسابقات کشتی پهلوانی را با هماهنگی کامل با این فدراسیون و با حضور تعداد زیادی از قهرمانان کشتی برگزار می کرد.

حمید بنی تمیم سرپرست فدراسیون کشتی در این خصوص گفته بود که در جلسه ی که با حضور مسئولان وزارت ورزش و فدراسیون ورزش های زورخانه ای برگزار شد، اعلام کردم که موضوع واگذاری کشتی پهلوانی بحث کلانی است که سرپرست نمی تواند در این مورد تصمیم گیری کند.

وی افزود: طبق صورت جلسه مقرر شد تا بحث واگذاری کشتی پهلوانی به فدراسیون ورزش های زورخانه ای به بعد از مجمع انتخاباتی فدراسیون کشتی موکول شود.

کمیته بین المللی المپیک بعد از بازیهای المپیک لندن، اتحادیه جهانی کشتی را تهدید به حذف این رشته از المپیک کرد و تا بازی های المپیک ۲۰۲۴ برای رشد و توسعه این رشته به اتحادیه جهانی فرصت داد.

در همین راستا اتحادیه جهانی کشتی با تغییر قوانین، تغییر رنگ تشک های کشتی، برابر کردن وزن های کشتی زنان با مردان و تحت پوشش قراردادن کشتی های سنتی کشورها، سعی دارد این رشته را بیش از گذشته در سراسر جهان توسعه دهد.

حال مسئولان اتحادیه جهانی کشتی و «نناد لالوویچ» رئیس اتحادیه و «الکساندر مدوید» نابغه کشتی آزاد جهان که ریاست فدراسیون زورخانه ای اروپا و فدراسیون کشتی بلاروس را بر عهده دارد، به واسطه دوستی با جهان پهلوان تختی و نزدیکی کشتی پهلوانی ایران به کشتی های آزاد و فرنگی علاقمند توسعه این رشته و المپیکی شدن آن هستند.

کشتی پهلوانی ایران به دلیل فنون ناب و اصیل ایرانی بسیار نزدیک به کشتی آزاد و فرنگی است و به همین دلیل قابلیت المپیکی شدن آن نسبت به سایر کشتی های سنتی دنیا که تعداد آنها به حدود ۷۰ رشته می رسد را دارد.

بر همین اساس با هماهنگی اتحادیه جهانی، فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی به ریاست علیرضا حیدری از سال ۱۳۹۵ تشکیل شده است و مسابقات مختلف جهانی و قاره ای کشتی پهلوانی طی ۲ سال گذشته با همکاری فدراسیون کشتی در سطح جهان برگزار شد. از این رو با توجه به اقبالی که کشتی پهلوانی در بین کشورهای مختلف جهان دارد و همچنین توجه ویژه اتحادیه جهانی، بنابراین از تمام ظرفیت های داخلی و بین المللی باید برای جهانی شدن و در نهایت المپیکی کردن، کشتی پهلوانی استفاده کرد.

انتهای پیام/

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله