صافی نیوز

صافی نیوز / وزیر کار با تشریح جزئیات آمار اشتغال کشور در بهار ۱۴۰۲ گفت: نرخ بیکاری جوانان گروه سنی ۲۴-۱۵ ساله با یک روند کاهشی از ۲۰/۷ درصد در بهار سال ۱۴۰۱ به ۱۹/۲ درصد در بهار ۱۴۰۲ رسیده است.
صولت مرتضوی

به گزارش صافی به نقل از تسنیم، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: افزایش شاخص مشارکت اقتصادی در یک سال اخیر نوید دهنده بازگشت نیروی کار و بیانگر ایجاد امید به‌واسطه سیاست‌های اشتغال‌آفرین دولت است.

سیدصولت مرتضوی افزود: نرخ مشارکت اقتصادی در حال افزایش است، به‌طوری که در بهار 1402 به رقم 41/2 درصد رسیده است.

وی تأکید کرد: طی یک‌سال منتهی به بهار سال 1402 به‌طور خالص تعداد 728 هزار فرصت شغلی جدید در مقایسه با بهار سال گذشته ایجاد شده و از تعداد بیکاران به میزان 236 هزار نفر نیز کاسته شده و این موضوع، باعث کاهش نرخ بیکاری از 9/2 درصد در بهار سال 1401 به 8/2 درصد در مدت مشابه سال‌جاری شده است.

وزیر کار با بیان این‌که از 728 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شده در بهار سال‌جاری نسبت به بهار سال قبل، به طور خالص 393 هزار نفر در بخش خدمات و 333 هزار نفر در بخش صنعت جذب شده‌اند، گفت: به دلیل کاهش تعداد شاغلین در بخش کشاورزی به میزان 6 هزار نفر، خالص اشتغال ایجاد شده، به سطح 720 هزار نفر رسید.

وی اظهار داشت: به‌رغم آن‌که نرخ مشارکت زنان در بازار کار و فعالیت‌های اقتصادی به دلایل مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از مردان پایین‌تر بوده اما به‌ واسطه تغییر نگرش جامعه نسبت به فعالیت زنان در جامعه، روند این تغییرات طی سال‌های اخیر مثبت بوده به‌طوری که آمارها نشان می‌دهد که از 13/8 درصد در بهار 1401 به 14/1 درصد در بهار سال‌جاری افزایش یافته است.

مرتضوی گفت: سهم این قشر از جامعه از کل فرصت‌های شغلی ایجادشده طی دوره یاد شده بالغ بر 26 درصد بوده است. از این حیث نشان می‌دهد که سیاست‌های دولت در حمایت از اشتغال زنان به‌طور نسبی موفق بوده به‌طوری‌ که کاهش نرخ بیکاری زنان طی سال گذشته مؤید این موضوع است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: نرخ بیکاری جوانان گروه سنی 24-15 ساله با یک روند کاهشی از 20/7 درصد در بهار سال 1401 به 19/2 درصد در بهار 1402 رسیده است.

وی گفت: اگر چه نرخ یادشده کماکان دو برابر نرخ بیکاری متوسط کشور می‌باشد، لذا دغدغه اصلی دولت فراهم‌سازی زمینه‌های مناسب برای ایجاد اشتغال جوانان است تا در کنار کسب درآمد و ایجاد رفاه برای خود و خانواده، از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در امان بمانند.

مرتضوی بیان کرد: در دوره یادشده نرخ بیکاری نیروی کار دانش‌آموخته آموزش عالی 1 درصد کاهش یافته و از 9/1 درصد در بهار سال 1401 به 8/1 درصد در بهار سال 1402 رسیده است. از این حیث به نظر می‌رسد که سیاست‌های اقتصادی در کوتاه‌مدت توانسته با اجرای سیاست‌های تحریک تقاضا نسبت به ایجاد فرصت‌های شغلی اقدام نماید.

وی گفت: از بُعد نرخ بیکاری منطقه‌ای در دوره مذکور، نرخ بیکاری در 25 استان کاهشی و 6 استان افزایشی بوده است. ضمن این که میزان نرخ مشارکت اقتصادی در بین استان‌های کشور در بهار سال 1402 نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته به‌ طوری‌ که این شاخص در 17 استان افزایشی، 13 استان کاهشی و یک استان با نرخ ثابت بوده است.

وزیر کار تأکید کرد: طی یک‌سال اخیر منتهی به بهار 1402 حدود 492 هزار نفر به جمعیت فعال کشور افزوده شده است که در مقایسه با دوره‌های قبل شتاب بیشتری به خود گرفته است.

وی افزود: به‌رغم افزایش بی‌سابقه جمعیت فعال کشور، در مقابل بیکاران کشور در بهار سال 1402 به 2 میلیون و 164هزار نفر رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 236 هزار نفر کاهش یافته است و موجب شد نرخ بیکاری به 8/2 درصد کاهش یابد.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *