18:52 1403/04/28

آخرین خبرها از کمیته ویژه بررسی ناآرامی‌های ۱۴۰۱

صافی نیوز / در نوزدهمین جلسه کمیته ویژه بررسی ناآرامی های سال ۱۴۰۱، ۱۸ مورد از گزارش ها و شکایت های واصله به این کمیته مورد بحث و بررسی اعضا قرارگرفت.
اغتشاش

به گزارش صافی به نقل از ایرنا، نوزدهمین جلسه کمیته ویژه بررسی ناآرامی های سال ۱۴۰۱ با حضور حسین مظفر رئیس کمیته، کاظم غریب‌آبادی دبیر ستاد حقوق بشر، سکینه سادات پاد مسئول پیگیری حقوق و آزادی‌های اجتماعی، تشکیل شد.

در این‌جلسه ۱۸ گزارش و شکایت واصله از طریق وبگاه کمیته ویژه منتخب رئیس جمهور در زمینه بررسی و جبران خسارت شهروندان آسیب دیده در اغتشاشات و رسیدگی به وضعیت بازداشت شدگان و جان باختگان در ناآرامی های سال گذشته ارائه و مورد بحث و بررسی اعضای کمیته قرار گرفت.

گفتنی است در این‌گزارش ها تصمیمات لازم اتخاد شد و در زمینه هایی که نیاز به اطلاعات و مدارک بیشتر بود، پرونده برای تکمیل به دستگاه های زیربط ارجاع داده شد.این‌کمیته موظف است گزارشات خود را مرتبا برای رئیس جمهور ارسال کند.

کمیته ویژه بررسی ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ با حکم رئیس‌جمهور، اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ برای بررسی ابعاد حوادث سال گذشته تشکیل شد که بررسی جامع و متقن ابعاد مختلف ناآرامی‌های پاییز سال ۱۴۰۱ از طریق دریافت گزارش‌های دستگاه‌های مسئول و گزارش‌های مردمی و اصحاب رسانه، بررسی شکایات آسیب‌دیدگان و مصدومان حوادث یا خانواده‌های آنان و پیگیری جبران خسارت شهروندانی که در جریان این حوادث و ناآرامی‌ها دچار خسارت‌های مادی یا آسیب‌های معنوی شده‌اند، پیگیری حقوق خانواده شهدا و جان‌باختگان در جریان حوادث و ناآرامی‌ها در مراجع ذی‌صلاح داخلی و قضایی، بررسی ادعاهای مطرح درباره نقض حقوق افراد در حوادث یادشده و پیگیری آن در مراجع ذی‌صلاح، کمک به پیگیری‌های حقوقی در عرصه‌های خارجی و بین‌المللی و ارائه مستندات متقن و دقیق برای طرح در مجامع حقوق بشری و بین‌المللی، ارائه پیشنهاد جهت رفع نقایص یا خلأهای قانونی و یا ارتقای قوانین و مقررات ناظر بر آزادی تجمعات مسالمت‌آمیز و ارائه روایت صحیح و منصفانه از حوادث و ناآرامی‌های پاییز ۱۴۰۱ مبتنی بر واقعیت‌ها، مستندات و شهادت۲ شهود بدون هرگونه جانبداری و با هدف ممانعت از تکرار مجدد آن با استفاده از ظرفیت اساتید، اندیشمندان و نخبگان کشور، از مهم‌ترین وظایف تعیین شده از سوی رئیس جمهور برای این کمیته است.

سیاست ها و جهت گیری های کمیته ویژه بررسی ناآرامی های سال ۱۴۰۱ مبتنی بر داشتن اراده و اهتمام قوی بر رسیدگی و پیگیری، حفظ استقلال کمیته، کشف حقیقت و ارائه روایت صحیح و دقیق از حوادث، مستند سازی گزارش ها و ابتنای بررسی ها بر شواهد و مستندها، ریشه یابی و بررسی علل و عوامل نا آرامی ها، پرهیز از پیش داوری و جانبداری و سوگیری در بررسی ها و ارائه گزارش و احقاق حقوق آسیب دیدگان از مردم و نیروهای مجری قانون است.

کمیته ویژه جهت دسترسی آسان شهروندان، یک سامانه اینترنتی به نشانه https://specialcommittee.ir را راه‌اندازی کرده و از این سایت، امکان ثبت هرگونه شکایت و یا ارسال گزارش به کمیته فراهم شده است همچنین از طریق این سایت اخبار جلسات و پیگیری های این‌کمیته در دسترس عموم قرار گرفته است.

انتهای پیام/

سردبیر
سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست تغییرات و بروز رسانی ها
1403
31 اردیبهشت
نسخه 1.2
  1. بهبود صفحه نمایش خبر
  2. اضافه شدن خبرهای مرتبط
  3. اضافه شدن خبرهای پیشنهادی
23 اردیبهشت
نسخه 1.1
  1. اضافه شدن پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی
  2. بهبود سرعت سایت
  3. بهبود پنل خبرنگاران
22 اردیبهشت
نسخه 1
  1. طراحی و پیاده سازی صفحات سایت شامل: صفحه اصلی، صفحه مشاهده خبر، صفحه آرشیو مطالب، صفحه آرشیو هشتک ها، صفحه اخبار تصویری، صفحه آرشیو اخبار تصویری
  2. طراحی و پیاده سازی هدر و فوتر سایت
  3. راه اندازی بخش امنیت سایت