16:44 1403/04/28

ایجاد اشتغال وظیفه دولت یک کشور است

صافی نیوز/ ایجاد شغل در صورتی اتفاق می‌ افتد که اقتصاد یک کشور به حرکت در آید و باید برای ایجاد شغل، کارهای خاصی کرد یا در حوزه یا صنایع خاصی، تسهیلاتی فراهم نمود.
کارگر

سیدعمران طباطبایی – ایجاد شغل در صورتی اتفاق می‌ افتد که اقتصاد یک کشور به حرکت در آید و باید برای ایجاد شغل، کارهای خاصی کرد یا در حوزه یا صنایع خاصی، تسهیلاتی فراهم نمود. در واقع بیشترین کاری که دولت یک کشور می‌ تواند انجام دهد، به وجود آوردن شرایطی است که امکان خلق شغل توسط بخش های مختلف را فراهم کند. دولت یک کشور با همراه بخش خصوصی می تواند شغل ایجاد کند.

دانشمندان معتقدند که بیشتر مشاغل در بخش خصوصی ایجاد می ‌شوند و اغلب به ‌جای پیامد رشد اقتصادی، محرک‌ های رشد اقتصادی هستند. بهتر است دولت یک کشور برای ارتقا رفاه و مبارزه با فقر مشاغل را به مرکز صحنه ببرد و به بخش خصوصی به عنوان یک شریک مهم در اشتغال‌ زایی نگاه کند و سیاست‌ هایی را تدوین کند که مشوق سرمایه ‌گذاری و ایجاد شغل هستند. در اصل مساله مسکن، آموزش و اشتغال مربوط به دولت یک کشور می ‌شود و دولت یک کشور مکلف است زمینه را برای مشاغل و ایجاد شغل آماده کند.

به علت آن که بیکاری آثار روانی بدی در جامعه دارد اگر کشورها بیکاری را کمتر کنند آثار روانی کمتری بر جامعه وارد می شود. نباید در یک کشور اقتصاد کوچک‌ شود، تولید ناخالص کاهش پیدا ‌کند لذا دولت ها باید طبق واقعیت ‌ها اظهار نظر و تصمیم ‌گیری کنند. این وظیفه دولت ها است که از اقتصاد حمایت کنند و اجازه دهند تا اقتصاد، مشاغل خود را ایجاد کند. در واقع بیشترین کاری که یک دولت می تواند انجام دهد، بوجود آوردن شرایطی است که امکان خلق شغل توسط بخش خصوصی را فراهم کند.

اگر کسی بیکار باشد مقصر نیست زیرا کار وجود ندارد. دولت ها باید شغل ایجاد کنند و باید زیر ساخت به وجود آورند و بانک ها نیز باید تسهیلات دهند. بعضی از دولت ها معتقدن، وظیفه ایجاد اشتغال را ندارند و باید زیر ساخت‌ ها را فراهم کنند اما آمار بیکاری در کشورها به خوبی نشان می‌ دهد که دولت ها به وظیفه خود عمل نکرده اند. کشورها وظیفه دارند به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای ایجاد اشتغال وارد شوند و شرایطی فراهم کنند تا افرادی که نیازمند شغل هستند بتوانند در لیست شاغلان قرار بگیرند.

از دیگر مواردی که می ‌توان در بحث اشتغال به آن اشاره کرد این است که کسب‌ و کارهای موجود بتوانند به بازارهای مختلف دسترسی داشته باشند که در این صورت بخش خصوصی می‌ تواند اشتغال بیشتری ایجاد کند اما در جهان متاسفانه موانع بهبود کسب ‌و کارها بدرستی رفع نشده و شبکه بانکی نیز در این زمینه کمک‌ رسان تولید نیستند. تمامی سیاست‌ های اقتصادی یک کشور باید واضح و شفاف انجام ‌شود و نقش کشورها در اشتغال ‌زایی امری انکار ناپذیر است. ایجاد شغل برای مردم یک کشور خدمتی بزرگ و ارزشمند است. بهترین راه اشتغال، اقتصاد موفق همراه با شفافیت است.

انتهای پیام/

سیدعمران طباطبایی
سیدعمران طباطبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست تغییرات و بروز رسانی ها
1403
31 اردیبهشت
نسخه 1.2
  1. بهبود صفحه نمایش خبر
  2. اضافه شدن خبرهای مرتبط
  3. اضافه شدن خبرهای پیشنهادی
23 اردیبهشت
نسخه 1.1
  1. اضافه شدن پخش شبکه های تلویزیونی و رادیویی
  2. بهبود سرعت سایت
  3. بهبود پنل خبرنگاران
22 اردیبهشت
نسخه 1
  1. طراحی و پیاده سازی صفحات سایت شامل: صفحه اصلی، صفحه مشاهده خبر، صفحه آرشیو مطالب، صفحه آرشیو هشتک ها، صفحه اخبار تصویری، صفحه آرشیو اخبار تصویری
  2. طراحی و پیاده سازی هدر و فوتر سایت
  3. راه اندازی بخش امنیت سایت