استاندار آذربایجان شرقی:

۲۷ راهکار در حوزه‌های مختلف برای احیا دریاچه ارومیه تدوین شد

استاندار آذربایجان شرقی گفت:ستاد احیا دریاچه ارومیه توسط مشاورین و دانشگاهیان، ۲۷ راهکار در حوزه‌های مختلف برای احیا این دریاچه تدوین کرده است که بخشی از این راهکارها برگزاری جلسات فرهنگی و اجتماعی می‌باشد.

مجید خدابخش عصر امروز در جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، با اشاره به این که ستاد احیا دریاچه ارومیه توسط مشاورین و دانشگاهیان، ۲۷ راهکار در حوزه‌های مختلف برای احیا این دریاچه تدوین کرده است، اظهار داشت: بخشی از این راهکارها برگزاری جلسات فرهنگی و اجتماعی می‌باشد که غالباً جنبه‌های توصیه، تشویق، تبلیغ و اطلاع رسانی را انجام می‌دهد.

وی با بیان این که مدیریت بحران استان می‌تواند این ۲۷ راهکار را به عنوان داشبورد مدیریتی خود ارائه کند، ابراز داشت: باید میزان موفقیت و پیشروی در این ۲۷ مورد را ارزیابی کند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این که قبل از تشکیل ستاد ملی احیا دریاچه ارومیه هر سال نزدیک ۴۰ سانتی متر کاهش آب داشته‌ایم و به سمت خشک شدن می‌رفت، افزود: با تشکیل این ستاد، نه تنها این کاهش متوقف شده است بلکه با افزایش کم نیز مواجه بوده است با توجه به امسال افزایش دما نیز داشته‌ایم و در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه هزار و ۲۷۰.۲۵ است.

وی تمام اعتبارات استان در مدت تشکیل ستاد احیا دریاچه ارومیه را ۷۲۴ میلیارد تومان خواند و ادامه داد: ۳۰۳ میلیارد تومان تابحال داده شده که نزدیک ۴۱ درصد از این مبلغ تحقق یاففته است.

خدابخش به پروژه انتقال پساب از تبریز به دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: این انتقال به طول ۵۵ کیلومتر با لوله انجام می‌گیرد که برداشت غیرمجاز انجام نگیرد و مجری این پروژه آبفا شهری است که بخش از این پروژه مانند، لوله گذاری و… انجام شده است ولی خریداری تجهیزات الکتریکال و مکانیکال این لوله گذاری مستلزم پیگیری است.

وی خاطر نشان کرد: آب منطقه‌ای با ایجاد ۲۳ اکیپ گشت، توانسته است در سال گذشته ۳۶۷ موتور مکش آب غیرمجاز را جمع آوری کرده، ۳۴۳ استخر غیرمجاز که با موتور آب را به داخل آن می‌ریختند انسداد، ۱۰۵۰ حلیقه چاه غیر مجاز شناسایی شده است و ۳۳۱۹ مورد چاه غیر مجاز نیز انسداد یافته است که در مجموع کار ارزشمندی بوده است.

استاندار آذربایجان شرقی به اجرای طرح تعادل بخشی در سطح کشور و همچنین در حوزه دریاچه ارومیه اشاره کرد و ابراز داشت: این طرح به منظور احیا آب‌های زیر زمینی و خروج آن‌ها از تراز منفی بوده است که در حوزه این دریاچه نیز انجام می‌گیرد

وی به بخشی از اقدامات سازمان آب منطقه‌ای نیز اشاره‌ای داشت و گفت: نگهداشت یا کاهش ۵۱ میلیون متر مکعب آب در حوزه دریاچه ارومیه و ۲۵۶ میلیون متر مکعب در کل استان از جمله اقدامات این سازمان بوده است.

خدابخش با بیان آسیب‌های عدم تخصیص اعتبار کافی پرداخت و ابراز داشت: در استان ما ۲۴ هزار کنتر هوشمند باید به چاه‌ها نصب می‌شد که فقط ۲ هزار مورد آن نصب شده است.

انتهای پیام/ش