امروز: پنج شنبه، ۱۴ مهر ۱۴۰۱ ۱۴:۲۷

یک مطالعه جدید “ناسا” نشان داده است که در سال‌های اخیر، افزایش کلی سطح دریاهای روی کره زمین به جای افزایش با یک روند ثابت، با سرعت بیشتری در جریان بوده است.

به گزارش صافی و به نقل از تک‌تایمز، مطالعه “آژانس فضایی آمریکا” براساس داده‌های جمع آوری شده طی ۲۵ سال انجام شده است.

ناسا گفت: افزایش ذوب یخ در”قطب جنوب” و”گرینلند” عامل اصلی این شتاب است. این سرعت چشمگیرمی تواند افزایش پیش‌بینی شده سطح دریاهای کره زمین را تا سال ۲۱۰۰ دو برابر کند.

اگر میزان افزایش سطح دریا با این سرعت در جریان باشد، در این صورت سطح دریا تا سال ۲۱۰۰ تقریبا ۶۶ سانتی مترافزایش پیدا خواهد کرد. این پدیده ممکن است برای شهرهای اطراف خطوط ساحلی مشکل ساز باشد.

“استیو نِرم”(Steve Nerem)، سرپرست این مطالعات می‌گوید: این ارزیابی، تقریبا یک تخمین محافظه کارانه است. استخراج این اطلاعات، این فرضیه را ایجاد می‌کند که روند تغییرات سطح دریاها در آینده نیز مطابق با تغییرات صورت گرفته طی ۲۵ سال اخیرادامه خواهد یافت.

گفتنی است که افزایش گازهای گلخانه ای در اتمسفر زمین سبب افزایش دمای آب و هوا می‌شود و از دو طریق موجب افزایش سطح دریاها می‌گردد. اول اینکه میزان آب‌های گرم در حال گسترش است. این افزایش حرارت آب موجب نیمی از افزایش هفت سانتی‌متری سطح آب‌های جهانی طی ۲۵ سال گذشته بوده است. دوم اینکه یخ‌های سطح زمین ذوب شده و وارد آب می‌شوند و موجب افزایش سطح آب دریا در سراسر جهان می شوند.

به گفته ناسا، تغییرات آب وهوا به تغییرات متعددی از قبیل تغییرات گیاهان و گل‌ها در زمان شکوفایی آن‌ها اشاره دارد که باعث سرعت بخشی به ذوب یخ‌های قطب شمال و جنوب و گرینلند و کاهش یخچال‌های کوهستانی و افزایش سطح دریا می‌گردد. این تغییرات به علت گرمایش هوا است که عمدتا به علت سوزاندن سوخت‌های فسیلی توسط انسان است و “گازهای گلخانه‌ای” را به هوا منتقل می‌کند.

اخبار مرتبط
دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار