ادعای آژانس انرژی اتمی درباره افزایش تولید اورانیوم غنی شده در ایران

صافی نیوز / خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه در گزارشی به نقل از آژانس بین المللی انرژی اتمی ادعا کرد که روند تولید اورانیوم غنی‌شده در ایران طی هفته‌های اخیر دوباره افزایش یافته است.

به گزارش صافی به نقل از ایرنا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش محرمانه‌ای برای کشورهای عضو شورای حکام که به رویت خبرگزاری رویترز رسیده اعلام کرده است که ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم خود را با خلوص ۶۰ درصد تغییر داده و از تولید ۳ کیلوگرم به حدود ۹ کیلوگرم در ماه بازگشته است.

در این گزارش ادعایی، آژانس با اشاره به افزایش تولید اورانیوم غنی‌شده در نیروگاه‌های فردو و نطنز اعلام کرد: ایران تولید اورانیوم غنی شده با خلوص ۶۰ درصد در قالب هگزافلوراید را به حدود ۹ کیلوگرم در ماه، از پایان نوامبر افزایش داده است.

در همین حال اشتفنی لیختن‌اشتاین خبرنگار ارشد حوزه سیاست خارجی ساکن اتریش با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی اکس، به نقل از یک سخنگوی آژانس اتمی نوشت: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در آخرین گزارش خود به کشورهای عضو آژانس در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت این کشور در هفته‌های اخیر تولید اورانیوم بسیار غنی‌شده خود را افزایش داده و روند کاهش تولید را که از اواسط سال ۲۰۲۳ در پیش گرفته بود تغییر داده است.

سخنگوی آژانس با بیان اینکه این سازمان، اواخر نوامبر از افزایش گازدهی برای تولید اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۶۰ درصد در قالب هگزافلوراید مطلع شد افزود: در ۱۹ و ۲۴ دسامبر، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی میزان تولید اورانیوم غنی‌شده تا این سطح را در دو نیروگاه نطنز و فردو راستی آزمایی کردند. برهمین اساس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید می‌کند که ایران تولید اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۶۰ درصد را به تقریباً ۹ کیلوگرم در ماه از اواخر نوامبر در این دو تأسیسات افزایش داده است.

این درحالیست که بر اساس ادعای سخنگوی آژانس، ایران از ماه ژوئن گذشته ۳ کیلوگرم اورانیوم ۶۰ درصد در ماه تولید می‌کرد و اکنون به نرخ تولید ماهانه در ابتدای سال جاری میلادی (۲۰۲۳) بازگشته است.

به گزارش ایرنا، ایران دو سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش برداشت تا توازن در اجرای این توافق را برقرار کند. جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که تدابیر صورت گرفته برگشت پذیر بوده و هرزمان که سایر طرف‌ها به طور کامل به تعهدات‌شان عمل کنند ایران نیز متقابلا رفتار خواهد کرد.

انتهای پیام/