افزایش سرمایه بانک مرکزی ابلاغ شد

صافی نیوز / معاون اول رئیس‌جمهور افزایش سرمایه بانک مرکزی، از محل اندوخته احتیاطی این بانک را ابلاغ کرد و به این ترتیب سرمایه بانک مرکزی به بیش از ۹۸ هزار میلیارد ریال رسید.

به گزارش صافی، محمد مخبر مصوبه هیات وزیران مبنی بر افزایش سرمایه بانک مرکزی، از محل اندوخته احتیاطی بانک مرکزی به جهت تسریع در پیشبرد امور کشور را ابلاغ کرد.

بر اساس این مصوبه و به پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، به استناد بند (هــ) ماده (۱۰) قانون پولی و بانکی کشور – مصوب ۱۳۵۱ – سرمایه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از محل اندوخته احتیاطی، از مبلغ ۶۹ هزار و ۳۹۵ میلیارد (۶۹.۳۹۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به مبلغ ۹۸ هزار و ۱۴۳ میلیارد (۹۸.۱۴۳.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال افزایش می‌یابد.

اندوخته احتیاطی که در این مصوبه به عنوان منبع افزایش سرمایه بانک مرکزی قید شده، مجموع مبالغی است که از سود خالص سالانه، به این عنوان برداشت می‌شود.

افزایش سرمایه بانک مرکزی به صورت سالیانه در مجمع عمومی این بانک که به ریاست رئیس جمهور برگزار می شود، مورد بررسی و تصویب قرار می گیرد و میزان آن برای طی تشریفات قانونی به هیات وزیران پیشنهاد می شود.

شصت و دومین اجلاس مجمع عادی و فوق‌العاده بانک مرکزی ۲۹ آبان ماه با حضور سید ابراهیم رئیسی برگزار شد؛ در این جلسه علی صالح‌آبادی رئیس کل وقت بانک مرکزی گزارشی از عملکرد مالی سال ۱۴۰۰ و همچنین شاخص‌های مالی سال ۱۴۰۱ ارائه کرد.

انتهای پیام/