صافی نیوز

صافی نیوز / مدیر اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش ۲/۵ درصدی فرزند آوری سوم و ۱۵ درصدی فرزند چهارم و بیشتر در کشور خبر داد.
وام فرزندآوری

به گزارش صافی به نقل از ایرنا، صابر جباری روز یکشنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته سلامت در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: سیاست داشتن یک یا ۲ فرزند در جامعه تغییر یافته و روند تولد فرزندان سوم به بعد افزایشی بوده است.

وی با اشاره به کاهش موالید ۳/۷ درصدی در کشور، اظهار داشت: خراسان رضوی، اصفهان و تهران دارای بیشترین کاهش موالید بودند اما در عین حال روند الگوی فرزندان بیشتر در خانواده رو به تغییر و افزایش است.

جباری تصریح کرد: مرکز جوانی جمعیت در وزارت بهداشت در زمینه مراقبتی، آموزشی و مشاوره خدمات ارائه می دهد و تسهیل ازدواج موفق و پایدار باروری سالم و ترویج زایمان طبیعی، تشخیص زودهنگام ناباروری و درمان به موقع و غیره از برنامه های مهم است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه های ما در سال گذشته رقم خورد، ادغام طب ایرانی در نظام شبکه بود که این اقدام در ۱۵ دانشگاه انجام شد.

جباری تصریح کرد: سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰، ۳.۷ درصد تهران خراسان رضوی و اصفهان کاهش موالید داشتیم. البته الگوهای باروری تغییر کرده و در تولد فرزندان سوم رو به افزایش است.

سیستان و بلوچستان جوان ترین استان

جباری با بیان اینکه سیستان و بلوچستان جوانترین استان کشور است افزود: گیلان، البرز و مازندران دارای سالمندان بیشتر هستند و شیب سالمندی رو به افزایش است.

مدیر اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت درباره سالخوردگی گفت: بیشترین توزیع سالمندی بین ۶۷ تا ۷۴ سال و ۹۴ درصد بیمه پایه و ۳۱ درصد بیمه تکمیلی دارند و نیاز است پوشش بیمه تکمیلی افزایش پیدا کند. همچنین در بحث سالخوردگی جمعیت باید بتوانیم جوانی جمعیت را حفظ کنیم.

وی تصریح کرد: ۱۰ درصد جمعیت سالمندی در کشور داریم و راهبرد وزارت بهداشت تدبیر سالمندی سالم است، زیرا بیشترین سالخوردگی ۶۵ تا ۷۰ سال ۹۴ درصد سالمندان بیمه پایه و
۳۱ درصد بیمه تکمیلی دارند که باید پوشش بیمه ای افزایش یابد زیرا بروز بیماری‌ها در این دوره سنی زباد است.

وی خاطرنشان کرد: جمعیت سالمندی در سال ۱۴۲۰ تا ۱۴۳۰ بسیار افزایش می یابد و باید خدمات مراقبتی و بهداشتی مجهز شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
دیدگاه شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سردبیران در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *