ایران رئیس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر سازمان ملل شد

صافی نیوز / ریاست ایران بر مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از امروز، پنجشنبه (۲ نوامبر/۱۱ آبان) آغاز می‌شود.

به گزارش صافی به نقل از تسنیم، علی‌رغم مخالفت‌های آمریکا ریاست ایران بر مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از امروز، پنجشنبه (2 نوامبر/11 آبان) آغاز می‌شود.

رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل 20 اردیبهشت‌ماه جمهوری اسلامی ایران را به عنوان رئیس این مجمع انتخاب کرده بود. مجمع اجتماعی شورایی است که جلسات آن به طور سالانه برگزار می‌شود و به موضوعی ویژه می‌پردازد. موضوع مباحثات امسال، «نقش علم، فناوری و نوآوری» در پیشبرد حقوق بشر خواهد بود.

نشست مجمع اجتماعی روزهای دوم و سوم نوامبر در مقر سازمان ملل در ژنو به ریاست علی بحرینی، نماینده جمهوری اسلامی ایران، برگزار می‌شود.

انتخاب ایران به ریاست این مجمع عصبانیت آمریکا را به همراه داشت. ودانت پاتل اردیبهشت‌ماه در جمع خبرنگاران در واکنش به انتخاب سفیر ایران در ژنو به عنوان رئیس دوره‌ای اجلاس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر در سال 2023 مدعی شد: «معرفی ایران به عنوان رییس بعدی گروه اجتماعی شورای حقوق بشر سازمان ملل عمیقا نگران کننده است.»

وی ادعا کرد: انتخاب نماینده کشوری که ناقض فاحش و دائم حقوق بشر است، به عنوان رئیس چنین گروهی موثر بدون آن را محدود می کند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: آمریکا در سال 2015 با تشکیل این گروه مخالفت کرد و معتقد بود که این گروه کارایی محدود خواهد داشت.

انتهای پیام/