بایدن لایحه افشای منشا ویروس کرونا را امضا کرد

صافی نیوز / جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا لایحه‌ای را امضا کرد که بر اساس آن باید اطلاعات مربوط به منشاء ویروس کرونا از حالت محرمانه خارج شود.

به گزارش صافی به نقل از ایرنا، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت که با درخواست کنگره برای انتشار هر چه بیشتر اطلاعات در مورد منشا کرونا هم عقیده است.

بایدن افزود: در راستای اجرای این قانون، دولت من تا حد امکان، اطلاعات را از حالت محرمانه خارج خواهد کرد و آنها را به اشتراک خواهد گذاشت. این اقدام مطابق با اختیارات قانونی من برای محافظت از افشای اطلاعات مخرب برای امنیت ملی آمریکا است.

این لایحه قبل از ارسال به کاخ سفید بدون مخالفت در سنا و مجلس نمایندگان آمریکا تایید شد.

بایدن خاطرنشان کرد که به آژانس‌های اطلاعاتی در سال ۲۰۲۱ دستور داده است تا درباره منشأ کرونا تحقیق کنند و این تحقیقات ادامه دارد و دولت او به بررسی همه اطلاعات محرمانه در این خصوص، از جمله ارتباطات احتمالی کرونا به مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان ادامه خواهد داد.

سازمان جهانی بهداشت پیش از این در ماه مارس سال ۲۰۲۱ گزارش خود در مورد منشا ویروس کرونا را منتشر کرده بود. در آن گزارش آمده بود که انتشار ویروس از طریق یک حادثه آزمایشگاهی به بیرون بسیار بعید در نظر گرفته می شود.

با این حال وزارت انرژی آمریکا در ماه فوریه (بهمن) اعلام کرد که نشت تصادفی اطلاعات از یک آزمایشگاه چینی ممکن‌ترین علت همه‌گیری کرونا است، اگرچه سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا همچنان در این مورد اختلاف نظر دارند.

انتهای پیام/