دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده محیط زیست فردا برگزار می شود

صافی - وکیل مدافع سام رجبی یکی از متهمان پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، گفت که دومین جلسه محاکمه متهمان این پرونده فردا(شنبه) ۱۳ بهمن برگزار می‌شود.

محمدحسین آقاسی روز جمعه در گفت‌وگویی، اظهار داشت:بر اساس اطلاعات بدست آمده، در جلسه نخست دادگاه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده، نماینده دادستان ۱۵۰ صفحه از ۳۵۰ صفحه کیفرخواست را قرائت کرده و ادامه کیفرخواست در جلسه فردا(شنبه) قرائت می‌شود.

این وکیل دادگستری که به رغم داشتن وکالت سام رجبی و دفاع از او در مرحله دادسرا به جلسه دادگاه دعوت نشده بود، گفت: در جلسه نخست، آقایان بیگی، جعفری و حسینی به عنوان وکلای متهمان به جز سام رجبی در جلسه حضور داشتند اما رجبی وکیل نداشته است.

آقاسی با بیان اینکه تا کنون مطلبی در خصوص عزل او از سوی موکلش اعلام نشده است، افزود: به من چیزی ابلاغ نشده بنابراین همچنان خودم را وکیل سام رجبی می‌دانم ضمن اینکه طبق صحبتی که مادر سام با او داشته، موکلم من را عزل و وکیل دیگری انتخاب نکرده است.

پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، هشت متهم دارد که برای چهار نفر به اتهام افساد فی الارض، سه نفر به اتهام جاسوسی و یک نفر هم به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، کیفرخواست صادر شده است.

اتهام چهار متهم این پرونده در ابتدا جاسوسی بود که بعد به افساد فی الارض تغییر کرد.

در جلسه نخست دادگاه که روز چهارشنبه دهم بهمن ماه برگزار شد، سه وکیل از بین وکلای مورد تایید رئیس قوه قضاییه موضوع ماده ۴۸ آیین دادسری کیفری شامل رضا جعفری، بیگی و حسینی -از قضات بازنشسته- در دادگاه حضور داشتند.

رضا جعفری وکیل چند تن از این متهمان در تماس تلفنی حاضر به پاسخگویی درباره این پرونده نشد.

آقاسی پیشتر به ایرنا گفته بود که شعبه بازپرسی در پرونده سام رجبی در خصوص اتهام جاسوسی قرار منع تعقیب صادر کرده و اتهام او به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی تغییر کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه ۲۰ آبان امسال در یکصد و سی و سومین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در خصوص پرونده فعالان محیط‌ زیست و تغییر عنوان اتهامی تعدادی از متهمان از جاسوسی به افساد فی الارض گفت: باید توضیح دهم که کیفرخواست آنها تغییر نکرد بلکه عنوان آن تغییر کرد. اینکه در یک پرونده کیفرخواست چیزی باشد و بعد عنوان کیفرخواست تغییر کند موضوع جدیدی نیست و تغییر عنوان اتهامی مسئله تازه و بعیدی به شمار نمی رود.

وی افزود: عنوان اولیه اتهامی این افراد جاسوسی بود و طبق ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی برخی جاسوسی‌ها می‌تواند تا افساد فی الارض هم پیش برود. این آقایان یکسری ادعاهایی می‌کردند و برخی نهادها می‌گفتند که آنها جاسوس نیستند و برخی افراد هم می‌گفتند جاسوس هستند که گزارش آن برای ستادکل نیروهای مسلح ارسال شد و ابزار و آلات آنها هم مورد بررسی قرار گرفت و سوال شد که ابزار و وسایل آنها برای چه کاری استفاده می‌شود.

معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: بر اساس گزارش تکمیلی کارشناسان ستادکل نیروهای مسلح و اعترافات متهمان و همچنین ارزیابی خسارت‌هایی که از این بابت وارد شده بود، این افراد مشمول ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی شناخته شدند.

انتهای پیام/