رشد ۶۰ هزار واحدی شاخص بورس

صافی نیوز / شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز در یک روند رو به رشد با افزایش 60 هزار و 896 واحد همراه شد.

به گزارش صافی به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاملاً رو به افزایش قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش خیره‌کننده 60 هزار و 896 واحد به رقم یک میلیون و 594 هزار و 262 واحد رسید.

همچنین شاخص هم‌وزن با افزایش 16 هزار و 442 واحد به رقم 493 هزار و 161 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 862 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 12.3 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 436 هزار فقره معامله و به ارزش 7 هزار و 137 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز سبز شدند، شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 3.9 درصد رشد کردند، این دو شاخص با معیار هم‌وزن 3.4 درصد افزایش یافتند، شاخص آزاد شناور 3.9 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 4.5 درصد ارتقاء یافت و شاخص بازار دوم بورس با افزایش 3.2 درصد همراه شد.

نمادهای فولاد مبارکه، ملی‌مس، پتروشیمی خلیج‌فارس، سرمایه‌گذاری غدیر، پالایش نفت اصفهان، گسترش نفت و گاز پارسیان و شستا به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را امروز از خود به جای گذاشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با افزایش 632 واحد به رقم 20 هزار و 675 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 155 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس 386 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از 7 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 272 هزار فقره معامله و به ارزش 122 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند.

البته لازم به یادآوری است مطابق روال دوشنبه‌ها امروز هم بانک‌ها در قالب عملیات بازار باز بیش از 1.3 میلیارد اوراق بدهی بانک مرکزی در 205 فقره معامله و به ارزش 117 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند که ارقام آن در فرابورس درج شده است، وگرنه معاملات سهام امروز به میزان 3.8 میلیارد ورقه در قالب 224 هزار معامله و به ارزش 2 هزار و 79 میلیارد تومان داد و ستد کردند و اوراق مالی اسلامی، اسناد خزانه به میزان 4.3 میلیارد ورقه در قالب 800 فقره معامله و به ارزش 313 هزار میلیارد تومان داد و ستد شد.

امروز در فرابورس نمادهای آریاساسول، بیمه پاسارگاد، سنگ‌آهن گهرزمین، پتروشیمی زاگرس، جهان فولاد سیرجان، پتروشیمی تندگویان و فولاد غدیر ایرانیان به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

به نظر می‌رسد، مهمترین دلیل افزایش شاخص بورس امروز به دلیل افزایش نرخ ارز در بازار باشد که چشم‌انداز مثبتی پیش‌روی سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه قرار داده است، همچنین عدم رشد بازار در روزهای گذشته باعث ایجاد پتانسیل رشد در بازار شده بود که بالاخره امروز این نقیصه جبران شد، اما به هر حال بازار سرمایه همواره همراه ریسک و نوسان است و نباید از ریسک‌های بازار غافل شد.

انتهای پیام/