شهردار تبریز: استاد کریمی مراغه‌ای سردمدار جوانان انقلابی در دیار خود بود

شهردار تبریز گفت: استاد کریمی مراغه‌ای سردمدار جوانان انقلابی در دیار خود بود. به گزارش صافی، صادق نجفی شامگاه پنجشنبه در جشن انقلاب و بزرگداشت استاد کریمی مراغه‌ای با بیان اینکه استاد کریمی مراغه‌ای سردمدار جوانان انقلابی در دیار خود بوده است، اظهار داشت: این استاد در به ثمر رسیدن انقلاب، زحمات بسیاری را متحمل […]

شهردار تبریز گفت: استاد کریمی مراغه‌ای سردمدار جوانان انقلابی در دیار خود بود.

به گزارش صافی، صادق نجفی شامگاه پنجشنبه در جشن انقلاب و بزرگداشت استاد کریمی مراغه‌ای با بیان اینکه استاد کریمی مراغه‌ای سردمدار جوانان انقلابی در دیار خود بوده است، اظهار داشت: این استاد در به ثمر رسیدن انقلاب، زحمات بسیاری را متحمل شده است.
وی ابراز داشت: امیدواریم تجلیل از هنرمندان انقلابی و پیشکسوتان عرصه‌ی شعر تبدیل به یک قانون نانوشته شود و شامل همه‌ی هنرمندان انقلابی شود.
شایان ذکر است جشن انقلاب با هدف بزرگداشت حسین کریمی مراغه‌ای شاعر نام‌آشنای مراغه‌ای و تجلیل از استعدادهای جوان و نوجوان شعر استان، برگزار شد.
میرزا حسین کریمی مراغه‌ای شاعر معاصر آذربایجانی است. او متولد ۱۳۰۶ در روشت از روستاهای مراغه است. کریمی ادامه دهنده سبک سنتی و کلاسیک شعر بود و غالبا در اشعار طنز خود رسم و رسوم زمان خود را به باد انتقاد گرفته است. اکثر اشعار او هرچند به ترکی آذربایجانی سرود شده‌اند ولی به علت مقید بودن به سبک قدیم و اوزان شعری با تعبیرات و اصطلاحات عربی و فارسی بسیاری آمیختگی دارند. در عین حال قدرت و روانی طبع و دید بی نظیر طنز؛ از او در تاریخ طنز پردازان آذربایجان نمونه‌ای بی نظیر ساخته است، تا آن اندازه که در جمهوری آذربایجان یکی از ادبای آن دیار پایان نامه ی دکتری خود را چند سال پیش به بررسی اشعار او اختصاص داد.
کریمی مراغه‌ای در حال حاضر در شهر مراغه به زندگی و خلق آثار ادامه می دهد. کریمی مراغه‌ای در کنار اینکه طنز پرداز بزرگی است از عاشقان اهل بیت بوده و کتابهای نوحه‌ او که از کتابهای طنز او بیشتر است، سالهاست در دیار آذربایجان صفا بخش عزاداریهای مردم بوده است. مجموعه های طنز او در شش جلد وبا عنوان “رنگارنگ” چاپ شده است.